Qualcomm’dan Bu Sefer ki Adım Kablosuz Araç Şarjı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Şarj Teknolojileri konusunda oldukça önemli bir konuma sahip olan Qualcomm firması Kablosuz Araç Şarjı için kolları sıvamış durumda.

Dünyada ve ülkemizde artık kendilerini kabül ettirmeye ve daha fazla kullanılmaya başlanılan Elektrik Arabaları için Qualcomm oldukça önemli bir çalışma için ilk adımları atmış durumda.

Amaç ise cihaza sadece metal kaplamalar üzerinden şarj imkânı sunan ve hiçbir şekilde kablo bağlantısına ihtiyaç duymayan Kablosuz Araç Şarjı üretebilmek.

 

Mantık Basit, Süreç Uzun

Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde artık sıkça görmeye başladığımız Kablosuz Şarj olanağı Araba söz konusu olunca epey zorlu bir yapıya bürünüyor.

Malum telefon ve tabletlerde kullanılan batarya değerleri 3.000 mAh veya 5.000 mAH’lik küçük ve basit bataryalar.

Elektrikli Arabalarda ise durum tamamen farklı bir yapıya dönüşüyor. Çünkü burada kullanılan bataryalar telefon bataryalarından binlerce kat daha büyük depolama alanlarına sahip

Kablosuz Araç Şarjı
Kablosuz Araç Şarjı

 

Kablo İle Şarj Süresi Saatler Sürüyor

Araca göre değişiyor olsa da şu aşamada pazarda satışı yapılan modellerde ortalama olarak şarj süresi 4 Saat ile başlayıp 20 saati bulabiliyor.

Tabi burada kullanılan şarj aletlerinin de Hızlı Şarj Sistemine sahip olması gibi bazı hızlandırıcı unsurlarda söz konusu.

Kablosuz Araç Şarjı ise biraz daha yavaş olacaktır. Çünkü arada bir kablo olmayacağı için kayıplar artacaktır. Bunun yanında Dış Koşullarda şarj süresini uzatacaktır.

Qualcomm Halo Kablosuz Araç Şarj Teknolojisi
Qualcomm Halo Kablosuz Araç Şarj Teknolojisi

 

Park Sırasında Şarj İmkânı

Qualcomm şu aşamada Şarj Süreleri de dikkate alınarak araçların Park Esnasında şarj olmasını amaçlıyor.

Bunun için de belki Ücretli Kablosuz Şarj Park Noktaları oluşturulabilir gelecek yıllar için.

Bu sayede de bir yolculuk esnasında aracınız bu sistemin sahip olduğu bir yere park eden bir kullanıcı yemek sırasında aracının şarj olmasına da imkan sağlamış olacaktır.

 

Hızlı Şarj Elektrikli Araçları Yaygın Hale Getirir

Qualcomm tarafından geliştirilmesi devam eden bu sistemin hızlandırılması Elektrikli Araba Satışları için de bir canlandırıcı etki yapacaktır.

Misal bir Şarj Noktasına giden kullanıcı marketten alışveriş yaparken Kablosuz Şarj Noktasında aracının en azından %50 – %90 oranlarında şarj olmasını sağlayabilir.

Bu durumda ise Elektrikli Araç Satışlarında patlama yaşanacaktır.

Qualcomm Halo Kablosuz Araç Şarjı
Qualcomm Halo Kablosuz Araç Şarjı

 

Halo Terk Edildi, Brusa İle Yola Devam

Önceden kendisine ait olan Halo sistemi ile Formula E Course arabalarını ve diğer test araçlarını şarj etme yolunda adımlar atan ve başarılı olan Qualcomm firması artık değişime gitme kararı almış durumda.

Halo sistemini terk ederek araba parçaları yapımı ile ilgilenen İsviçreli bir firma olan Brusa ile bu teknolojilerini geliştirme ve ilerletme konusunda anlaştı.

Bu sayede de şimdiye kadar pek hızlı bir şekilde yol alamayan Kablosuz Araba Şarjı artık daha hızlı ve emin adımlarla sonuca gidecek gibi görünüyor.

 

Qualcomm’dan Bu Sefer ki Adım Kablosuz Araç Şarjı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir