“Radyasyon Tehlikesi Var, Telefonlarınızı Kapatın” Mesajı Sosyal Medyada Hızla Yayılmaya Başladı

Kullanıcıları Trollemek ve genellikle Reklam İçerikli Sitelere çekmek için kullanılan mesajlara bu gece bir yenisi eklendi ve Ayın Konumu sebebiyle Aşırı Radyasyon yayacakları gerekçesi ile Elektronik Cihazların Kapatılması gerektiği konusunda bir mesaj yayılmaya başlandı.

Kısa sürede Facebook, Twitter ve WhatsApp üzerinden binlerce kullanıcıya ulaşan bu mesajlar birçok kişi tarafından da ciddiye alınmaya ve elektronik aygıtların kapatılmasına sebep olmaya başladı.

Kısa süre içerisinde ülke çapında bir duyulma oranına ulaşan bu mesaj için BTK tarafından geç saatlerde bir mesaj yayınlandı ve kullanıcıların bu mesajlara itibar göstermemeleri istendi.

 

Spam Mesaj
Spam Mesaj

 

Mesaj Hızla Yayılmaya Başladı

Aslında içerik olarak tamamen sahte olduğu belli olan ve Singapur TV’sine dayandırılan habere kısa sürede hem resmi hem de özel birimlerden yalanlamalar peş peşe geldi.

Birçok akademisyen kendilerine de gelen mesajın spam olduğu konusunda hemfikir iken konuyla alakalı olarak Bilimsel Verilere NASA’nın sitesinden rahatlıkla ulaşılabileceği de aktarıldı.

 

Dünya, Güneş ve Radyasyon
Dünya, Güneş ve Radyasyon

 

Bu Mesajı 10 Kişiye Gönder Mantığının Devamı

Bu tarz mesajlar genelde toplumda infial yaratmak ve toplu olarak insanların korkuya kapılmasını sağlamak amacıyla gönderiliyor.

Geçmiş dönemlerde de SMS üzerinden gönderilen “Bu mesajı 10 kişiye göndermezsen başına bir bela gelecek” tarzı mesajların artık rağbet görmemesi olayın biraz daha agresif bir boyut almasına sebep oldu.

Bu tarz mesajlara inanarak telefonlarını ve bilgisayarlarını kapatanlar, hatta bu ürünleri eve bile almayanlar olacak büyük ihtimalle. Ve bu mesajların zamanla da dozajı artmaya başlayacak gibi görünüyor.

 

Radyasyon Uyarısı
Radyasyon Uyarısı

 

Resmi Kaynaklardan Teyit Alınmalı

Günümüz Sosyal Medyanın aktif olarak kullanıldığı bir zaman. Yani gerçekten bu tarz bir durumun ortaya çıkması durumunda TV Kanalları, Radyo Kanalları ve Büyük Haber Sitelerinin zaten içeriklerinde bunu görebilirsiniz.

Kaynağı belli olmayan, kim tarafından üretildiği ise meçhul olan bu tarz haberlere inanmamanız sizin adınıza daha iyi olacaktır.

Bu tarz Spam Mesajlar ile sadece korku imparatorluğu değil aynı zamanda çeşitli dolandırıcılık işlemlerinin de yapıldığını, sizi sahte sitelere çekerek bilgilerinizin çalındığı, bilgisayarınıza ve telefonunuza çeşitli virüslerin yüklendiği de bir gerçek.

Kısacası dikkatli olmanız gerek.

 

“Radyasyon Tehlikesi Var, Telefonlarınızı Kapatın” Mesajı Sosyal Medyada Hızla Yayılmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir