Ramazan Bayramında Kan Şekerini Dengede Tutacak Öneriler

Ramazan Bayramının gelmesi ile 1 aydır belirli zamanlarda yenilen yemekler bir anda tüm gün boyu tüketilen yemeklere dönüyor. Bu sebeple de özellikle bir anda vücudun dengesini bozacak şekilde tüketim yapmak sağlığınız için sorun oluşturabiliyor.

Kan şekerini dengede kalabilmesi için öncelikle kahvaltı alışkanlığını geri kazanmanız lazım. Ancak öyle sahurdaki gibi tıka basa bir kahvaltı değil. Daha sağlıklı, tahıllı, lifli bir kahvaltı.

Akşam yemeği de öle geç saatlere kalmasın. Ramazan ayı boyunca akşam ezanının geç okunması sebebiyle geciken yemek süreci artık bitiyor. Daha erken bir saatte daha hafif bir akşam yemeği yiyin.

Vücudu susuz bırakmamak her zaman önemli. Hele ki bu yaz aylarında. Gün boyu unutulan su içme alışkanlığı ramazan bitimi ile yeniden başlamak zorunda. Günlük 8 – 10 bardak arasında bir su tüketimi şart.

Tatlıları az az tüketin ve yemekten 2-3 saat sonra tüketmeye gayret edin. Her misafirlikte önünüze gelecek olan birbirinden lezzetli baklavaların tamamını yemek zorunda değilsiniz. Hatta tatlı yerine meyve tüketmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

Meyve Suyu yerine Milli İçkimiz Ayran her zaman yanınızda. Zaten alınan tatlılar, yenilen yemekler derken vücuda epey bir şeker girişi oldu. Bu sebeple de meyve suyu tüketmek yerine listeye ayranı almak daha doğru bir adım olacaktır.

Sebze yemekleri ile birlikte masada bir kâse yoğundun, etli yemeklerin yanında ise bir kase salatanın olması güzel olacaktır. Hatta bu süreçte Lif yönünden zengin ürünlerin daha fazla ön plana çıkarılması da sağlık açısından doğru olacaktır.

Ramazan Bayramında Kan Şekerini Dengede Tutacak Öneriler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir