Rekabet Kurumu Sahibinden.com Sitesine 10 Milyon TL Ceza Kesti

Pazardaki Hâkim Durumunu Kötüye Kullanma gerekçesi ile Rekabet Kurumu tarafından Sahibinden.com adresine 10 Milyon TL’lik bir ceza kesildi.

Sitenin hakim durumunu kötüye kullanması, Emlak ve Vasıta satışı yapan firmalara fahiş fiyatlardan paket satışı yapmasından dolayı Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda ise 4054 sayılı Rekabetin Korunması hakkındaki kanunun 6. Maddesini ihlal ettiğine karar verilen Sahibinden.com sitesine 10 Milyon TL’nin üstünde bir ceza kesildi.

Yapılan açıklamaya göre firmaya kesilen tam ceza 10.680.425 TL.

 

Sahibinden.com Ofisi

 

Rekabet Kurumu Tarafından Yapılan Ceza Açıklaması

“01.10.2018 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 18-36/584-285 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır:

  • Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin, vasıta satış hizmetlerine yönelik on-line platform hizmeti ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik on-line platform hizmeti pazarlarında hâkim durumda bulunduğuna oybirliği ile,
  • Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin bu pazarlarda aşırı fiyatlama yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi çerçevesinde hâkim durumunu kötüye kullandığına oyçokluğu ile,
  • Bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca 2017 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi geliri üzerinden,

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye 10.680.425,98TL idari para cezası verilmesine oyçokluğu ile, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir.”

 

Sahibinden.com Sitesi

 

Vasıta ve Emlak Sektöründe Bir Marka Halini Aldı

Sahibinden.com adresi yıllardır aslında her türlü alanda Sıfır ve İkinci El ürünün satıldığı bir platform. Ancak son yıllarda özellikle Emlak Satışı ve Araç Satışı noktasında ciddi bir Pazar halini aldı.

Bu durumu gören firma özellikle Emlakçılara ve Oto Galerilere sattığı paketleri son birkaç yılda ciddi oranlarda yükselterek ciddi gelirler elde etmeye başlamıştı.

Yapılan bu zamlara tepki gösteren birçok firma Sahibinden.com adresinden paket almayı bıraksa da sektörün halen büyük bir kısmı ilan vermeye ve paket satın almaya devam ediyor.

 

Rekabet Kurumu Sahibinden.com Sitesine 10 Milyon TL Ceza Kesti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir