Rusya Enformasyon Bakanının Hesabı Hacklendi

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Rus Jetinin düşürülmesi süreci Siyasi ve Ekonomik alandaki etkilerinin yanında Sanal Dünyada da etkilerini sürdürüyor.

Anonymous tarafından .tr uzantılı alan adlarına yapılan saldırı sonrasında Türk Hackerlarda özellikle Rusya’da önemli konumlarda olan kişileri ve siteleri hedef almaya başladı.

Son hedef alınan kişi ise Rusya Enformasyon Bakanı Nikolay Nikiforov’un Instagram hesabı oldu.

 

Bu Sefer Börteçine Siber Tim

Daha önceki saldırılar genellikle Ayyıldız Tim ve Cyber Warrior Akıncılar tarafından yapılırken Börteçine Siber Tim isimli bir oluşum daha Rusya’ya savaş açtı.

Saldırı sonrasında ele geçirilen Instagram hesabına Mustafa Kemal Atatürk portresi, Türk bayrağı, Rus SU-24 savaş uçağının vurulma anı ve bozkurt fotoğrafları yüklendi.

 

 

Rusya Enformasyon Bakanının Hesabı Hacklendi
Rusya Enformasyon Bakanının Hesabı Hacklendi

 

Yabancı Basında Yer Buldu

Konum itibari ile Rusya’da oldukça önemli bir koltukta oturan bir kullanıcının binlerce takipçisi bulunan Instagram hesabı hacklenince konu direkt basının ilgi odağı oldu.

Rusya kaynaklı basın organlarının yanında Avrupa ve Amerika menşeli basın organları da bu saldırıya geniş bir yer ayırdı.

 

Saldırılar Devam Edecek Gibi Görünüyor

Karşılıklı olarak yapılan Hackleme ve Yavaşlatma çalışmaları gerek Rus hackerlar gerekse de Türk Hackerlar arasında devam edecek gibi görünüyor.

En azından belli bir süre, olayın sıcaklığı hissedildikçe bu tarz Sitelere Saldırı veya Sosyal Medya Hesaplarına Saldırı şeklinde siber saldırılar devam edecektir.

 

Siber Saldırı
Siber Saldırı

 

En Büyük Zararı Yandex Gördü

Ülkemizdeki İnternet Pazarına göz diken ve oldukça büyük bir yatırım ile ülkemize giren Yandex Arama Motoru son yaşanan olaylardan en fazla darbe yiyen Rus Şirketi oldu.

Fenerbahçe ile Sponsorluk Anlaşması imzalayan, Birçok noktada sponsorluk ve reklam çalışmaları ile pazarda kendisine yer arayan Yandex firması ortaya çıkan olumsuz havadan nasibini aldı.

Birçok kullanıcı Yandex Tarayıcı kullanımını iptal ederken Akıllı Telefonlardan uygulamalar silinmeye başlandı. Bu durumda da Reklam Gelirleri bazında Yandex için büyük bir sorun oluşturmaya başlamış durumda.

 

Rusya Enformasyon Bakanının Hesabı Hacklendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir