Rusya’da Yandex Google’a Karşı Büyük Bir Başarı Kazandı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Android İşletim Sisteminin sahibi olması sebebiyle Mobil Cihazlarda Haksız Rekabet uyguladığı gerekçesi ile Google’a dava açan Yandex bu davayı kazandı.

Rusya’nın en büyük arama motoru olan ve ülkemizde de önemli bir yatırım yaparak geniş bir kullanıcı ağına ulaşan Yandex kendi memleketinde önemli bir adım attı ve Google firmasını “haksız avantaj sağlayarak rekabet kurallarını ihlal etmek” suçlaması ile dava etti.

Sonucunda ise bu davayı haklı bulan mahkeme ile Google firmasına bir yaptırım uygulama şansına sahip oldu.

 

Google Arama Motoru Olmadan Google Play Store Yok

Yandex tarafından iddia edilen ve mahkeme tarafından da haklı bulunan iddiaya göre Android İşletim Sistemi yüklü cihazlara Google Play Store Uygulaması yüklenirken otomatik olarak arama motoru ayarları Google.com adresine yönlendiriliyormuş.

Yani firma Yandex ile anlaşsa veya onun uygulamalarını kullansa dahi Google Play Store ürünü cihaza ilk kurulum esnasında yüklenirken otomatik olarak Varsayılan Arama Motoru seçeneğini Google yapıyormuş.

 

Yandex Reklamı
Yandex Reklamı

 

18 Kasım’a Kadar Süre

Yandex tarafından açılan dava sonuçlandıktan sonra Rusya Mahkemesi Google firmasına 18 Kasım 2015 tarihine kadar süre vermiş durumda.

18 Kasım 2015 tarihine kadar Google firmasının bir adım atarak bu sorunu ortadan kaldırmaması durumunda Rusya sınırları içerisinde büyük yaptırımlarla ve para cezaları ile karşılaşacak.

Rusya Anti Tekel İnceleme ve Araştırma Bürosu (The Russian Antimonopoly Service) eğer 18 Kasım 2015 tarihine kadar Google firmasından beklediği adımı alamazsa firmanın Rusya Sınırları içindeki gelirlerinin toplamının %15’ine el koyabilecek.

 

 

Birçok Ülkede Google Bu Sebeple Davalık

Birçok 3. Parti uygulama üreticisi Google firmasının kendi sunduğu Stok Uygulamalar yüzünden şikâyetçi konumda.

Google firması birçok anlamda firmalarla bazen anlaşarak bazen ise dayatarak kendi stok uygulamalarını yükletebiliyor.

Bu durumda hem Üretici Firmalar hem de Uygulama Sahipleri tarafından pek istenen bir durum değil. Çünkü muhtemel uygulama kullanıcıları daha yolun başında iken Google tarafından kendi uygulamalarına çekilmiş oluyor.

 

Google ve Yandex
Google ve Yandex

 

Yandex Android’de Pazar Kaybediyor

Yandex tarafından yapılan açıklamalara göre Rusya sınırları içerisinde İOS kullanan kullanıcılarda Pazar Payı Yükselirken Android işletim sistemini kullanan kullanıcılarda neredeyse %10’luk bir düşüş yaşanmış durumda.

Google firmasının şuan pazardaki Hâkim İşletim Sistemini üretiyor olması elindeki gücüde kullanarak Google markasını tepeye taşımasına olanak sağlamış oluyor.

Diğer Arama Motoru ya da Farklı Uygulama Üreticisi kullanıcılar ise Google Stok Uygulamalar dışında kalan alanlarda kullanıcıya ulaşabiliyorlar ya da çok özel bir talep ile direkt gidip diğer uygulamaya ulaşabiliyorlar.

Rusya’da Yandex Google’a Karşı Büyük Bir Başarı Kazandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir