Safir Cam Teknolojisi Gorilla Glass’dan Geride Kaldı

Apple tarafından 530 Milyon Dolarlık yatırım yapılan ve 2014 senesinde pazara sürülecek olan iPhone 6 modelinde kullanılacak olan Safir Camların Gorilla Glass Teknolojisinden daha az dayanıklı olacağı bilgisi geldi.

Gorilla Glass serisinin üreticisi olan Corning firması tarafından yapılan açıklamaya göre Safir Cam Teknolojisinin Gorilla Glass Cam Teknolojisi kadar dayanıklı olmadığı açıklaması yapıldı.

CNet kanalı aracılığıyla Tony TRİPENY (Corning Kodemli Başkan Yardımcısı) tarafından yapılan açıklama şu şekilde.

“Safir camların, Gorilla Glass’a göre birçok dezavantajı var. 10 kat daha pahalı ve 1,6 kat daha ağır. Çevre dostu değil. Üretiminde, Gorilla Glass üretiminde kullanılan enerjinin 100 katına ihtiyaç duyuluyor. Işığı daha az iletiyor; bu da cihazların (arka aydınlatmadan ötürü) pil ömrünü kısaltıyor. Kırılmaz değil, kırılabilir. Her ne kadar çizilmeye karşı dayanıklı olsa da yaptığımız testlerde Gorilla Glass’ın 2,5 kat daha fazla bası kuvvetine dayanabildiğini gözlemledik.”

Safir Cam Teknolojisi Gorilla Glass’dan Geride Kaldı
Safir Cam Teknolojisi Gorilla Glass’dan Geride Kaldı

Corning Firması tarafından yapılan bu açıklama bir anlamda iPhone 6 serisinde Safir Cam kullanılacağı bilgisini bir anlamda doğrulamış oldu.

2014 senenin son çeyreğinde satışa çıkması beklenilen Apple iPhone 6 serisinde daha önceki serilerde kullanılan Gorilla Glass serisi camlar yerine Apple tarafından yatırım yapılan Safir Camlar kullanılacak.

Bu sayede de Apple firması dışarı bağımlı olduğu alanlarda yavaş yavaş kendi ürünlerini üretmeye başlıyor gibi görünüyor.

Bakalım Çizilmelere karşı dayanıklı olan ancak kırılmalarda Gorilla Glass serisinin altında kaldığı söylenen Safir Camlar ile Apple iPhone 6 serisi nasıl bir yaşam kazanacak.

Safir Cam Teknolojisi Gorilla Glass’dan Geride Kaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir