Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı İtibari İle Akıllı Ambulans Sistemine Geçiyor

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar neticesinde 2019 yılından itibaren kademeli olarak tüm ambulanslar Akıllı Ambulans sistemine geçecek.

Yapılacak olan Dijital Dönüşüm ile tüm ambulanslara uygulanacak olan Akıllı Ambulans sistemi ile hastanın hastaneye ulaştırılması sürecinde yapılan tüm işlemler ve alınan sonuçlar hastane ile anlık olarak paylaşılacak.

Araçlara yerleştirilecek olan Tablet ile Nabız ve EKG gibi veriler Akıllı Ambulans üzerinden alınarak hastanın götürüldüğü hastaneye anlık olarak aktarılacak. Bu sayede hastanede hastaya müdahale edilirken daha fazla bilgiye sahip olunacak.

 

Ambulans İç Dizayn

 

e-Nabız Sistemi İle Entegre Çalışacak

Hastanın ambulans ile hastaneye nakli sırasında sisteme girilecek olan kişisel bilgileri üzerinden hastaneye e-Nabız Sistemi üzerinden daha önce yapılan sağlık işlemleri, kullandığı ilaçlar ve varsa mevcut veya kronik hastalıkları hastaneye ulaştırılacak.

Bu sayede hasta daha hastaneye ulaşmadan sağlık personelleri hasta hakkında bilgi sahibi olabilecek, uygun ilaç ve serumlar hazırlanabilecek. Aynı şekilde gerekli olan durumlarda Hastane direkt olarak Ambulans ile bağlantı kurarak hasta daha hastaneye ulaşmadan bazı müdahaleler bulunulabilecek.

 

Ambulans

 

Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS) Geliştiriliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından hâlihazırda kullanılmakta olan Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS) sisteme Akıllı Ambulansların da dâhil olması ile daha aktif ve doğru bir şekilde çalışabilecek.

Şuan ki sistemde Ambulansın hastaya Navigasyon üzerinden yönlendirilmesi, kaç kilometrelik yol yaptığı, kaç vaka alındığı, hangi vakalara ne kadar sürede gidildiği gibi bilgiler Acil Sağlık Otomasyon Sistemi ile elde edilebiliyor.

Akıllı Ambulans sisteminin de aktife alınması ile bu bilgilere ek olarak hastanın sağlık bilgileri de eklenebilecek. Ambulansların Hafif ve Ağır vakalara kaç kez gittikleri gibi birçok bilgi de otomasyon sistemine işlenecek.

Akıllı Ambulans sisteminin 2019 yılı başında bazı illerde Pilot Uygulama kapsamında uygulanmaya başlanması, 2019 yılı sonuna doğru ise ilgili uygulamanın Tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

 

Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı İtibari İle Akıllı Ambulans Sistemine Geçiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir