Sahte Baklavalarda Fıstık Yerine Bezelye, Çikolata Yerine Kokolin Kullanılıyor

Ramazan bayramı öncesinde evlerde hararetli bir hazırlık başladı bile. Baklavalar yapılıyor, sarmalar sarılıyor, bayram şekerleri alınıyor. Zamanı olmayanlar ise dışarıdan satın alarak bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Ancak uzmanlar Ramazan Bayramı öncesi Baklava ve Kadayıf gibi tatlıları tanıdık, bildik yerlerden almanın önemine vurgu yaparak ucuz Etin Yahnisi yavan olur diyorlar.

Son yıllarda Merdiven Altı üretim yapan birçok yerde Fıstık diye baklavaların içine bezelye ezmesi konulduğu, Çikolata diye alınan ucuz ürünlerin ise Kokolin adı verilen maddeden hazırlandığı bilinen bir gerçek.

ucuz baklavaların içine eklenen şekerin de Glikoz olma ihtimaline karşın Baklavanın ve Şekerlemelerin bilinen ve tercih edilen yerlerden alınması önemli. Bu tarz firmaların Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlendiğini unutmamak lazım.

Bazı firmaların Kilosu 12 TL’den bile Baklava sattığı bir dönemde sağlığımıza ve yediklerimize daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Ucuza Baklava var diyerek ilerleyen yıllarda bizi süründürecek şeker hastalığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığa davetiye çıkarmamak gerek.

Sahte Baklavalarda Fıstık Yerine Bezelye, Çikolata Yerine Kokolin Kullanılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir