Samsung A Serisinde Yaşanan Şarjın %93 Seviyesinde Kalma Sorunu ve Sebepleri

Son dönemde özellikle Samsung Galaxy A5 ve Samsung Galaxy A7 modellerinde görülmeye başlanan “Şarjın %93’te Kalması, Yeniden şarja takınca %100 Olması” sorunu hakkında bazı bilgiler veriyor olacağız.

Öncelikli olarak bu sorunu sadece sizin yaşamadığınızı, neredeyse tüm Samsung A serisi kullanıcılarının yaşadığını belirtelim.

Ayrıca sorunun Donanımsal değil Yazılımsal bir sorun olduğunu ve cihazı SERVİSE Göndermenize gerek olmadığını da belirtelim.

Samsung Galaxy A Serisi (2017)

%93’e Kadar Şarj Olma Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı

Samsun Galaxy A serisi cihazlara son dönemde gönderilen bir yazılım güncellemesi bu sorunun ortaya çıkmasına sebep oldu.

Sorun temel olarak Batarya ile Yazılım arasındaki bir iletişim eksikliğinden meydana geliyor.

Batarya %100 oranında doluluk kapasitesine ulaşsa bile Yazılım bunu anlamıyor ve %93 seviyesinde kalıyor.

Cihazı şarjdan çıkardıktan sonra yeniden şarja taktığınızda ise cihaz batarya ile yeniden irtibata geçiyor ve aslında bataryanın %100 oranında dolu olduğunu görüyor ve şarjınız bir anda %100 seviyesine çıkıyor.

Samsung Galaxy A Serisi

Sorunun Çözümü Nedir?

Sorunun çözümü kesinlikle servis değildir. Bu sebeple de cihazları servise göndermeyin.

Servisler genelde cihazı alacak, Format Atacak ve sorun görülmedi diyerek size geri göndereceklerdir. Bu sebeple de boşuna zaman kaybı yaşamış olacaksınız.

Yapmanız gereken işlemler ise şunlardır.

 • Cihazdaki tüm verilerini yedekleyin. SMS, Resim, Video, Data, WahatsApp vb. uygulama içeriklerini vs.
 • Cihazda bulunan Google Hesaplarının tamamını kaldırın.
 • Cihaza Hard Reset atın.

Bu işlemler sürecin ilk adımı idi. Muhtemelen bu işlemlerden sonra da sorun çözülmeyecektir. Ancak bu işlemleri yapmanız hem cihazın stabil çalışması adına hem de ortaya çıkacak diğer sorunların çözümü adına önemlidir.

Asıl çözüm ise Samsung tarafından

 • Yeni Bir Yazılım Güncellemesi

gönderilmesi sonrasında ortaya çıkacaktır.

Bu sebeple de Yazılım Güncellemesi gelene kadar bu şekilde cihazı kullanmanız gerekecek.

Samsung Galaxy A7

Cihaza Bir Zararı Var mı?

Şarjın %93’te Kalması durumu aslında sadece ekrana yansıyan verilerdeki bir hatadan kaynaklıdır. Bu sebeple de sizin için veya cihazınız için bir olumsuzluk doğurmayacaktır.

Batarya Ömründe bir düşme vs. olmayacaktır. Cihazınızın bataryası zaten %100 dolu olduğu için normal bir kullanım süresi sunacaktır size.

Ancak bu noktada şarjım %93 daha dolmamış diye cihazı saatlerce şarja tutmayınız. Ortalama şarj süresi ne kadar ise (1.5 – 2 Saat Max) cihazı şarj edip sonrasında şarjdan çıkarabilirsiniz.

Ekranda %100 yazısını görmek için anlık olarak yeniden şarja takıp çıkarma işlemi de yapabilirsiniz.

Samsung A Serisinde Yaşanan Şarjın %93 Seviyesinde Kalma Sorunu ve Sebepleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. yenı yazlımdan sonra duzelır

  Cevapla
 2. 30 Kasım 2017, 17:45

  Ben de a7 2017 almayi dusunuyordum fakat bu guncellemeden sonra olusan %93 te sarjin kalmasi olayindan dolayi sogumustum, baska bir sikintisi yoksa telefonu almalimiyim yardimci olurmusunuz?

  • Geçici bir durum ve aslında sadece ekranda görünen bir rakamdan ibaret. Cihaz zaten %100 şarj oluyor. Sadece siz %93 olarak görüyorsunuz. Normalde 10 saat çalışacaksa yine 10 saat çalışıyor yani.

   Cevapla