Samsung Bükülebilir ve Katlanabilir Youm Ekran Üretimine Başlamaya Hazırlanıyor

Koreli Haber sitesi The Verge”ye göre Samsung uzun zamandır dedikoduları çıkan “Youm Ekran”ları üretmeye < hazırlanıyor. Youm Ekran yeni nesil süper-ince AMOLED ekran çeşidi. Asıl özellikleri ise bükülebilir, gerilebilir, yuvarlanabilir ve hatta katlanabilir olması

Durun durun, siz hemen heyecanlanmadan belirtelim, Samsung bu ekranları başlangıçta bir koruyucu cam tabakasına sabitlenmiş olarak göndermeyi planlıyor. Tabi bu durum dedikoların ve ürününü merak ettiren heyecanını biraz kaçırıyor. Ama “tamamen esnek/bükülebilir ekran”ların 2014’te çıkacağı da bu dedikoların arasında.

 

Tabi bunlar tamamen söylenti. Ne olacağını bekleyip göreceğiz. Ama gecikmenin nedeni böyle bükülebilir bir ekranla beraber kullanılacak aygıtların gelişmemiş olması olabilir. Samsung’un bu ekranları şimdi üretmesinin nedeni ise şöyle yorumlanabilir aslında. Samsung bu ekranları şimdi üreterek, seri üretim amoled tecrübesi kazanmış olacak. Böylece diğer OEM’ler esnek ekranlı ürünlere geçiş yaptılarına Samsung onlara Amoled satmaya hazır olacak.

Gelecek Youm Ekranların esnek olması beklenmese bile ince olacakları kesin, çok ince. Cam tabakayla birleşmiş olsa bile kalınlığı 1 milimetreyi geçmeyecektir. Cam tabaka olmadan kalınlığının ise yarım milimetreye yakın olduğu düşünlüyor. Ya da yakın gelecekte bu cam tabakanın farklı materyallerle değiştirilebilmesi sözkonusu olabilir.. Mesela plastik olabilir, ya da ekranın esnekliğini bozmayacak bir malzeme olan Willow Cam ile kaplanabilir.

Daha önce, bu bilim-kurgu filmlerinden fırlayan esnek ekranlar hakkında bir şeyler duymayanlara bir de  kötü haber verelim. Bu ekranların kötü kokma ihtimalleri de var. Gerçi Samsung bu tip söylentileri bastırmak için daha önce bir Amoled ekranlı prototipi gösteriye çıkarmıştı ama kullanana kadar bilemeyiz tabi. Henüz bir ürünlerini görmesek de LG, HP gibi firmaların da bu ekranlarla ilgilendiğini biliyoruz.

Daha fazlasıyla ilgilenen arkadaşlar için ayıkladığım bağlantıları da veriyorum. Paylaşmak istedikleriniz olursa yorumlarla bana ulaşabilirsiniz.

http://www.theverge.com/2012/4/7/2933077/samsung-flexible-amoled-display-name-youm
 
http://www.youtube.com/watch?v=6Cf7IL_eZ38
 
http://www.techspot.com/news/48867-corning-launches-ultra-thin-and-flexible-willow-glass.html
 
http://www.techspot.com/news/34867-samsung-demos-flexible-amoled-display-prototype.html
 
 
 

Samsung Bükülebilir ve Katlanabilir Youm Ekran Üretimine Başlamaya Hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

  1. Samsung’un bükülebilir akıllı telefonları seneye cebimizde

  2. Ekranlar inceldikçe tüketecekleri enerji de azalacaktır. Piller de gelişiyor. Böyle giderse cihazlarımızı ayda bir şarj etmeye başlayacağız.

  3. samsung teknolojinin gideceği yolu belirliyor helal olsun adamlara. ama sokağa çıksan allahın çinlisi derler adama :D

  4. 22 Temmuz 2012, 12:59

    ben bu işte youm! youm dedim sana.
    bu ne ya başka isim mi bulamamışlar böyle dalga geçerler işte.

  5. Bükülebilir ekranların gelecekte nasıl ürünlere dönüşeceğini inanılmaz merak ediyorum.. Video da çok iyimiş. İyi çalışmalar.

  6. ya ekran bükülse ne olur bükülmese ne olur. boş işler bunlar.