Samsung Galaxy Note 3 Modelinin Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Uzunca bir süredir beklenilen ve Samsung ailesinin 2013 senesi bitimindeki Amiral Gemisi olması hedefiyle satışa sunulacak olan Samsung Galaxy Note 3 modeli resmi olarak duyuruldu.

Telefonun Kore sürümünü saymazsak, global olarak iki farklı sürüme sahip olacak. Biri LTE desteğinin bulunduğu bölgelerde satışa sunulacak olan, 2.2 GHz hızında Snapdragon 800 işlemciye sahip N9005 sürümü, bir diğeri de 3G’nin yaygın kullanıldığı pazarlarda kullanılacak olan 1.9 GHz hızında çalışan Exynos 5 Octa işlemcili N9000 sürümü.

İki işlemcinin performans açısından çok büyük farklılıkları olmayacak. Exynos 5 Octa’da kullanılan grafik işlemcinin daha performanslı olacağı konuşuluyor. Bu yüzden Türkiye pazarı bu sefer daha şanslı diyebiliriz.

 

16 GB Gidiyor, 32 ve 64 GB Geliyor

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Samsung, Galaxy Note 3’te 16 GB’lık dahili depolama seçeneğini kaldırıyor. Böylece en düşük depolama birimi 32 GB oluyor. 64 GB’lık opsiyonu da veren Samsung, kullanıcılara microSD kart rahatlığını da sunuyor.

O zaman Samsung Galaxy Note 3’ün tüm bilgilerini, en ince detayına kadar irdeleyerek masaya yatırmaya başlayalım.

Samsung Galaxy Note 3 Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları
Samsung Galaxy Note 3 Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

Android 4.3 ve Yenilenen S-Pen Deneyimi

Android 4.3 Jelly Bean ve güncellenen TouchWiz Nature UX 2.0 arayüzünü kullanan Galaxy Note 3, özellikle S-Pen ile ilgili pek çok yeni özellik kazanmış durumda.

S-Pen ile ilgili çeşitli düzenleme işlemlerini yapabileceğiniz yuvarlak bir işlem menüsü ve çoklu işlem sırasında kalemle pencerelerin boyutlarını ayarlamak gibi yeni kazanımlar, Galaxy Note 3’e eklenmiş durumda.

 

Kullanılan işlemci ve RAM detaylarına bakıyoruz!

Samsung’un Galaxy Note 3 modelinde en çok dikkat çeken işlemci hiç kuşkusuz Exynos 5 Octa 5420 olacak. Yenilenen işlemci, tüm üreticilerin Snapdragon 800 işlemcisi kullandığı pazarda en büyük farklılık kaynağı olacak. Snadragon 800’ün zaten detaylarını biliyoruz. Bilmeyen varsa buradaki makalemize bakabilirler. Biz biraz da ülkemizde satılacak sürümdeki Exynos 5 Octa 5420’ye bakalım.

 

Karşınızda Note 3 İçin Tasarlanmış Exynos 5 Octa 5420

Yenilenen Exynos 5 Octa işlemcisini kullanan Galaxy Note 3’ün saat hızı, Galaxy S4’teki 5410’dan daha ileri seviyeye taşındı. Üst seviye çekirdeklerde 300, düşük seviyeli çekirdeklerde ise 100 MHz hız artışı getiren yeni işlemci, yine ARM’ın Big.LITTLE mimarisini kullanıyor.

Yani Galaxy S4’te kullanılan Exynos 5410’daki 1.6 GHz hız, 5420’de 1.9 GHz hızına çıkartılıyor. Düşük güç tüketimi sunan çekirdeklerdeki 1.2 GHz hız ise 1.3 seviyesine taşınıyor. Samsung’un toplamda 8 çekirdeğe sahip olan bu işlemcisi, değişmeli yapıda çalıştığı için, aynı anda 8 çekirdeği birden kullanmıyor.

Samsung Galaxy Note 3 ve sPen
Samsung Galaxy Note 3 ve sPen

1866 MHz Hızına Sahip 3 GB RAM Cihazı Uçuracak

2×32 bit LPDDR3-1600 destekli bellek kontrolcüsü yerine 2×32 bit LPDDR3-1866 MHz destekleyen bir bellek kontrolcüsüne kavuşan işlemci, böylelikle akıllı telefonlarda daha yüksek bellek hızlarına imkan verecek.

3 GB RAM kullanan Galaxy Note 3, 1866 MHz hızında çalışan LPDDR3 modülleriyle beraber rakiplerinden sıyrılıp, başka bir noktaya geçmeyi başarıyor.

 

Samsung Yeniden MALİ Yollarında

Samsung’un Galaxy S4 modelinde kullandığı Exynos 5 Octa 5410 işlemcisinde yer alan PowerVR SGX544 MP3 grafik birimiyle eleştiri oklarının hedefi olan Samsung, Full HD çözünürlüğün altında ezilmekle suçlanmıştı. Firma LTE sürümündeki Snapdragon 800 işlemcisinde Adreno 330 GPU’sunu kullanırken, Exyos 5 Octa’da Mali-T628 MP6 grafik birimini kullanacak. Bu grafik birimi şimdilik en güçlü çözümlerden.

 

Full HD İle Dalga Geçecek Grafik Çipi Mali-T628 MP6

ARM’ın GPU tasarımı Mali’ye geri dönen Samsung, Exynos 5 Octa 5420 işlemcili Note 3’te Mali-T628 GPU’sunu kullanacak.

Mali GPU-T6xx ailesinin ikinci nesil ayağını oluşturan Mali-T628, üst seviye özelliklerle donatılan bir GPU. Esasında 8 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen Mali-T628 GPU’sunun 6 çekirdekli sürümünü kullanacak olan Exynos 5 Octa 5420, grafik performansı olarak en iyi mobil işlemci olacak gibi gözüküyor.

OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0, DirectX 11, Open CL 1.1 API’lerini destekleyen Mali-628 GPU’ailesinin ikinci nesil üyeleri, ilk nesile göre mimari değişiklik ile gelmiyor. Mimari değişiklik yerine çeşitli güncellemelere gidilen grafik işlemciler, özellikle güç tüketimi konusunda çok daha iddialı olacaklar.

ARM’ın geliştirdiği ve GPU’larına yerleştirdiği  ASTC teknolojisi, yeni GPU’larda da kullanılıcak. Yeni bir doku sıkıştırma tekniği olan bu teknoloji sayesinde, 4k x 2k çözünürlükteki görselleri ve içerikleri rahat bir şekilde görüntüleyebilecek. Bu da Galaxy Note 3’e ayrıca batarya konusunda avantaj sağlayacak.

Samsung Galaxy Note 3 Ön Görünüm
Samsung Galaxy Note 3 Ön Görünüm

Full HD Super AMOLED Ekran

Samsung’un 5.68 inçlik yeni Super AMOLED ekranı, Full HD çözünürlüğünü destekliyor. İnç başına 386 ppi piksel değerine sahip olan cihazda ayrıca Galaxy S4’te kullanılan Pholed teknolojisi eşlik ediyor. Böylece güç tüketiminde yüzde 25’e kadar tasarruf sağlayarak bataryaya yardımcı oluyor.

Galaxy Note 3’ün kenarlarını oldukça incelten Samsung, cihazın kasasını genişletmeden, Galaxy Note 2’ye göre ekranı 0.18 inç büyütmeyi başarıyor.

 

Pazardaki En İyi Kameraya Sahip Modellerden Birisi Olacak

13 Megapiksel çözünürlüğünde kameranın kullanıldığı Galaxy Note 3, bazı özellikleriyle bu konuda Galaxy S4’ü andırsa da, video kaydı ve flaş teknolojisinde farklılıklar içeriyor.

4K video kaydı ve 60 FPS hızında Full HD video kaydı yapabilecek olan Galaxy Note 3, daha güçlü bir LED flaşa sahip. CRI adlı yeni LED flaş, Samsung’a göre daha fazla ışık sunuyor.

Samsung Galaxy Note 3 Arka Kapak Tasarımı
Samsung Galaxy Note 3 Arka Kapak Tasarımı

HTC One Kadar Olmasa da Etkileyici Bir Ses Deneyimi

Artık bilgisayarları yakalamayı başaran akıllı telefonlar, ses kalitelerini de bu seviyeye getirmeye başladılar. Eskiden 24 bit ses kartları taktığımız bilgisayarlar geride kaldı.

Samsung Galaxy Note 3, 24 bit – 192 KHz ses çıkış kalitesine sahip olacak. Özellikle üst seviye filmleri izlerken, ses kalitesi bariz bir şekilde artmış olacak.

 

Batarya 3200 mAh Ama Tüketim Daha Az

Samsung’un Galaxy Note 3 modelinde bataryayı çok da artırmadığını görüyoruz. Daha az güç tüketen ekran ile çok fazla sorun olmayacağını savunan Samsung, güç tüketimiyle de iddialı. Piyasaya çıkınca göreceğiz.

 

Galaxy Note 3 Modeli İle Tasarımsal Değişimler Göze Çarpıyor

Galaxy Note 3’te kanayan tasarım yarasına derman arayan Samsung, çözümü deri kaplı arka kapak ve yenilenen Flip Cover kapaklarda bulmuş. Başarılı da olmuş. Tabi deri kaplama dediğimizde orjinal deri aklınıza gelmesin. Kullananların geri bildirimlerine göre vinleks denilen suni deri çözümü, Note 3’te kullanılmış.

Detaylara baktığımızda Galaxy Note 2’den alakasız bir telefon olan Note 3, serinin ikinci modeline göre çok şık bir telefon olmayı başarıyor. Teknolojik olarak yeniliklere ek olarak cihaz daha hafif ve ince olacak.

168 gram ağırlığında olan Galaxy Note 3, sadece 8.3 mm inceliğinde olacak. 2.2mm yan kenarlıklarla oldukça zarif bir telefon grafiği çizen cihaz, tekrardan köşeli hatlara kavuşmuş. Galaxy S3 ile başlayan oval hatlar, biraz daha sivrilmiş.

3 farklı renk seçeneğine sahip olacak Galaxy Note 3; pembe, beyaz ve siyah renklerini kullanıyor. Pek çok renk Flip Cover ve Smart Cover seçeneği de mevcut. Onların görsellerini de ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

 

Samsung Note 3 Alınabilir Bir Telefon mu?

25 Eylül’de 140 ülkede satışa çıkacak olan Samsung Galaxy Note 3, büyük ihtimalle ülkemizde de dünya ile aynı anda satışa sunulacak. Cihazın Galaxy Note 2’nin ilk giriş fiyatına benzer ya da biraz daha yüksek bir fiyatla satışa sunulması beklense de, yükselen döviz kurları kafalarda soru işareti oluşturmuyor değil.

Fiyat noktasında Samsung Galaxy S4 modelinin üstünde bir rakama satılması beklenilen Note 3 modelinin ortalama olarak 2000 – 2200 TL arasındaki bir fiyattan Türkiye pazarına giriş yapmasını bekleyebiliriz.

 

 Kaynak: ShiftDeleteNet

Samsung Galaxy Note 3 Modelinin Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir