Samsung Galaxy Note FE & Samsung Galaxy Note 7 Arasındaki Farklar

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Batarya noktasında yaşanan sorunlar neticesinde pazardan çekilen Samsung Galaxy Note 7 modeli Samsung Galaxy Note FE ( Fan Edition ) adıyla yeniden pazara sürülecek.

7 Temmuz 2017 tarihinde ilk olarak Güney Kore’de sevenleri ile buluşacak olan Note FE modeli birkaç değişiklik dışında aslında Note 7 modelinden pek de farklı değil.

Peki, Samsung Galaxy Note FE modelinde yeni olarak bizi neler karşılayacak. Dilerseniz başlık başlık ilerleyelim.

 

Samsung Galaxy Note FE Yazılım

 

  • Batarya Değişti

Daha önce sıkıntı yaratan 3.500 mAh’lik bataryayı cihazdan çıkaran Samsung firması 8 farklı kontrolden geçen yeni 3.200 mAH’lik bataryayı cihaza eklemiş durumda. Kullanım noktasında ise zaten S7 Edge gibi modellerde kullanılan bu bataryanın cihazın şarj süresine çok fazla etki etmemesi bekleniyor.

 

  • Bixby Desteği

Samsung Galaxy S8 ve S8+ modelleri ile kullanıcıya sunulan Bixby özelliği Samsung Galaxy Note FE serisinde de kendisine yer bulacak.

Herhangi bir reel tuşa sahip olmayacağı kesinleşen Bixby özelliğinin farklı bir yapı ile kullanıcıya sunulması ve hızlı erişime önem verilmesi bekleniyor.

 

  • Samsung Logosu

Note 7 serisinde cihazın ön kısmında, ekranın üstünde kameranın ise hemen altında kalan Samsung logosu yeni Note FE serisinde yer almıyor.

Cihazın Ekran/Kasa oranında herhangi bir değişime sahip olmasa da buradaki Samsung logosunun kalkması cihaza ayrı bir hava katmış diyebiliriz.

 

Samsung Galaxy Note FE

 

  • Samsung Note Fan Edition Logosu

Cihazın hemen arka kısmında, alt bölümlere doğru yerleştirilen bir Samsung Note Fan Edition logosu bizleri karşılıyor.

Daha önce Note 7 R yazısı yer alacak denilen noktada Samsung firması sanki özel bir cihaz üretmiş gibi Fan Edition logosu ile daha sağlam bir duruş sergileme peşinde gibi görünüyor.

 

  • SnapDragon 820 Yerine 821 İşlemci

Ülkemizde her ne kadar Exynos İşlemci Ailesi kullanılmış olsa da farklı ülkelerde Note 7 serisi SnapDragon 820 serisi bir işlemci ile satışa sunulmuştu.

Yeni modelde ise %10 daha fazla performans sunan SnapDragon 821 ailesine mensup bir işlkemci tercih edilmiş durumda.

Exynos noktasında ise firma hangi seriden yana şansını deneyecek bir bilgi sızmadı.

 

SnapDragon 821 İşlemci Ailesi

 

  • Android 7.1.1 İşletim Sistemi

Samsung Galaxy Note FE ailesi Android 7.1.1 İşletim Sistemi ile pazara sürülecek ve Android 8.0 Güncellemesini de alacak modeller listesinde ilk sıralarda kendisine yer bulacak.

 

  • 7 Temmuz 2017’de Satışa Çıkacak

Güney Kore’de Samsung mağazalarında da yer almaya başlayan duyuru ile Samsung Galaxy Note FE modeli 7 Temmuz 2017 tarihinde resmi olarak satışa sunulacak.

Modelin Türkiye veya Avrupa Ülkelerinde satışa çıkıp çıkmayacağı ise netleşmiş durumda değil.

 

Samsung Note FE Tanıtım Görseli

 

Bu farklar dışında cihazın Arka Kısmında 12 MP, Ön Kısmında ise 5 MP değerinde olan kameralar korunmuş durumda.

Ön kısımda yer alan Parmak İzi Sensörü, Note 7 modelinde kullanılan S-Pen Kalem, USB Type-C 3.1 Şarj ve Data Girişi gibi detaylar ise cihazdaki yerini koruyor.

Kasa Tasarımında birkaç küçük değişime giden modelin satışa çıkması ile birlikte Uygun Renkte Kılıf Hediyesi ile son kullanıcıya ulaştırılması bekleniyor.

 

Satış Fiyatı Değişmedi

Daha Uygun Fiyata pazara çıkması beklenilen Samsung Galaxy Note FE modelinin satış fiyatı ilk etapta 611 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Bu rakamın TR fiyatlarındaki karşılığı ise Note 7 modelinin satış rakamına eşdeğer seviyelerde olduğunu görebiliyoruz rahatlıkla.

Yani Samsung Galaxy Note FE modeli eğer bir sürpriz olmazsa 3.500 TL – 4.000 TL bandı arasındaki bir fiyattan ülkemizde satışa çıkabilir. Tabi ülkemize resmi olarak getirilirse eğer.

 

Ürünler Stoklar Tükenene Kadar Satılacak

Note 7 modelinin geri çekilmesi ile elde kalan kasa ve işlemci gibi materyallerin yeniden elden geçirilmesi ile satışa sunulacak olan Samsung Galaxy FE modeli isminden de anlaşacağı gibi Fan Edition bir yapıda ve sınırlı sayıda satışa çıkacak.

Bazı pazarda satışa çıkacak olan modelin ilerleyen dönemde ise yeniden üretime girmesi pek beklenmiyor. Firma Note 8 öncesinde elindeki ürünleri satarak mali kaybını azaltma yoluna gitmiş durumda.

Samsung Galaxy Note FE & Samsung Galaxy Note 7 Arasındaki Farklar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir