Samsung Galaxy S2 Modeline Android 4 ICS Güncellemesi Yapmak

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Samsung firması tarafından pazara sunulan Samsung Galaxy S2 modeli için Android 4.0 Ice Cream Sandwich Güncellemesi geldi. Şimdi sizlere yeni sürümü nasıl kuracağınızı ve Samsung Galaxy S2 modelini Android 4.0’a nasıl yükselteceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Şu aşamada OTA veya KİES üzerinden görünmeyen Samsung Galaxy S2 Android 4.0 Güncellemesi için size bir çıkar yol bulduk. Garabti dışı kalmadan, Kurulum Türkiye’ye resmen gelmeden Android 4.0 sürümüne sahip olmak istiyorsanız sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

Samsung Galaxy S2 Android 4 ICS Kurulumu
Samsung Galaxy S2 Android 4 ICS Kurulumu

 Not: Bu işlemler sonucunda cihazınızdaki bilgiler kaybolabilir. Bu sebeple Yedek Almanız Şiddetle Önerilir.

Samsung Galaxy S2 Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich Kurulumu için Gerekli Dosyalar

Bir sonraki kısma kadar yapacağınız işlemler cihazınızın Garantili olarak Android 4.0 sürümüne geçmesi içindir. 

GT-I9100_SEB_I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ.tar adlı dosya, Samsung’un resmi Android 4.0.3 ROM’u. 640 MB boyutundaki bu dosyayı, Odin yardımı ile telefona kuracağız. Ben telefonu Root’lu kullandığım için en son root yapmanızın da nasıl olacağını yazacağım. Ama root garantiyi bozabiliyor. Bu noktada hiç bir mesuliyetimizin olmadığını belirtmek istiyorum. Root yapabilirsiniz ya da yapmayabilirsiniz. Android 4.0.3 güncellemesi ile herhangi bir alakası yok.

GT-I9100_SEB_I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ.tar dosyasını 7-Zip yazılımı ile sıkıştırdık. 640 MB’dan, 350 MB seviyesine indirdik. Dosyayı 7-Zip içerisinden çıkarmayı unutmayınız.

Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız… 

Daha sonra ROM dosyasını telefona flashlamada kullanacağımız Odin3 adlı programı indiriyoruz.

Yazılımı İndirmek İçin Tıklayınız…

Artık gerekli dosyaları indirdik ve telefona kuruluma başlayabiliriz.

 1. Adım:

Samsung Galaxy S2‘yi elinize alın ve ayarlar – geliştirici seçenekleri kısmına giderek, USB Hata ayıklama kısmını aktifleştirin. Bu adımı sakın atlamayın.

Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 1
Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 1

2. Adım:

İndirdiğimiz GT-I9100_SEB_I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ.tar.7z adlı ROM dosyasını bir klasöre çıkartın ve daha sonra indirdiğimiz Odin3 adlı programı çalıştırın.

Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 2
Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 2

3. Adım:

Samsung Galaxy S2 telefonunuzu kapatın. Telefonunuzun güç düğmesi, ses kısma düğmesi ve Home tuşuna aynı anda basarak yükleme moduna ( Download Mode ) alın. Warning yazılı ekranı görünce ses açma tuşuna basın. Karşınıza Android logosu çıkacak.

Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 3
Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 3

4. Adım:

Samsung Galaxy S2 telefonunuzu, USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayara bağladığınız an Odin3 programındaki ID:COM kısmına ait bölümün sarı olduğunu göreceksiniz. İşte artık yükleme işlemlerine başlayabiliriz.

Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 4
Samsung Galaxy S2 Android 4 Güncellemesi 4

5. Adım:

Yükleme işlemine başlıyoruz. Yukarda gördüğünüz Odin programında PDA butonuna tıklayın ve indirdiğimiz GT-I9100_SEB_I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ.tar adlı dosyayı seçin.

6. Adım:

PDA kısmında indirdiğimiz ROM’u seçip 5. adımı bitirdikten sonra, Start butonuna basıyoruz. İşlem tamamlanıp, telefon yeniden açılıp kapanana kadar dokunmadan bekliyoruz.

7. Adım:

Telefonunuz açılınca kapatın ve bilgisayarla bağlantısını kesin. Ses açma, ev tuşu ve açma kapama tuşuna aynı anda basılı tutarak kurtarma kipine girin. Kurtarma kipine girince “Wipe data/factory reset” ve “Wipe Cache partition” işlemlerini uygulayın. İşlemler bitince telefonunuzu yeniden başlatın.

Samsung Galaxy S2 Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich Kurulumu ve ROOT işlemi

Bu noktadan sonra yapacağınız işlemler cihazınızın Garantisini bozabilir. Buradan sonrasındaki işlemleri sizin tercihinize bırakıyoruz. 

Bundan sonra telefon açıldığında Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich‘li olarak açılacak. Telefonu Rootlamak isteyen kullanıcılar için bundan sonraki adımları anlatıyorum. Root yapmak istemeyenler buradan sonraki adımları uygulamasınlar.

8. Adım:

Telefonda tekrar USB hata ayıklamayı aktifleştirin ve telefonu tekrar kapatıp yükleme moduna alın. BKNZ 3. Adım.

9. Adım:

Buradaki CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.tar adındaki dosyayı indirin ve bir klasöre açın.

10. Adım:

Yine Odin 3 programını açıyoruz. USB kabloyu bağlıyoruz ve ID:COM kısmı tekrar sarı olacak ve PDA butonuna tıklayıp, indirdiğimiz CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.tar dosyasını seçeceğiz ve start düğmesine basacağız.

Telefon yeniden başlayacak ve menüde superuser uygulamasını göreceksiniz. Telefonunuz artık hem Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich’e kavuştu hem de Root’lu olmuş oldu.

 

 

Konu içerisindeki Anlatım ve Görseller Shift Delete ekibinden alınmıştır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Samsung Galaxy S2 Modeline Android 4 ICS Güncellemesi Yapmak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yorum

 1. arkadaslar bende galaxy s2 kullanıyorum fakat bı turlu otomatık guncellemeyı yapamıyorum. her denedigimde yeni guncelleme yok yazısı geliyor.

 2. aşağıda şebeke gitti diyen bir arkadaş var onu nasıl çözeriz bende de oldu lütfen yardım ???

  • Arkadaşlar yuklemeyin derim valla benbyukledim. Şebeke gitti telefonu satmak zorunda kaldım S3 aldım ben tavsiye etmiyorum gerisi size kalmış…..

  • ali ben hallettim internette biraz araştırmadan sonra sorunun çözümnün basit olduğunu gördüm. cihaz şu anda güzel çalışıyor o tarz sorunu olan varsa yardımcı olabilirm

  • “ICS Romlardaki Ekran kilit sorununun çözümü için aşağıdaki işlemi uygulayabilirsiniz bir daha sorun olmayacaktır.

   – marketten Terminal Emulator uygulamasını indirip telefona kurun.
   – uygulamayı çalıştırıp sırasıyla aşağıdaki komutları satır satır yazın.

   su
   echo -n ON > /efs/imei/keystr
   sync
   reboot

   – reboot yazdıktansonra telefon yeniden başlayacak. sonrasında programla işlem bitiyor.
   – sonrasında recovery moduna girip 3 ipe seçeneğini ve fix permission kısmını uygulayın sorun düzelecektir.”

   alıntıdır bu romu yüklediğimde hem şebeke yoktu hemde ekran kilidi devreye girmiyordu. mecburen telefonu root etmek zorunda kaldım pek taraftarı olmadığım halde.tabi eğer rootlu kullanmak istemiyorsanız ardından tekrar unroot edebilirsiniz…. adımları doğru yaptığınızda bu işlemden sonra ics yi (4.0.3) güzel bi şekilde kullanabiliyorsunuz yalnız eğer bu konuda iyi değilseniz kalkışmayın cihazda kalıcı sorunlara yol açılabiliyor tabi para ödeyerek telefonculara da yaptırabilirsiniz… sayın admin sizden de daha duyarlı davranmanızı beklerdim

  • Evet kardeşim haklısın adminler yardimci olmuyor bir konu aciyorlarsa millete yardimci olmaları gerekir… Bende pek anlamazdim bu işlerden ama s2 ile uğraşa uğraşa öğrendim valla tekrar aynı sorunları yaşayıp telefonda birck yapmamak için bile usb jig aldım şimdi s3 kullanıyorumallaha sŞükür canavar gibi:-D

   • Arkadaşlar Teknik Noktalarda sitemizden çok fazla yardımcı olunmasını beklemeyiniz. Çünkü buradan bir cihaza müdahil olmak bazen yarar sağlamakta iken genelde tam ne sorun olduğunu veya sorunun neden kaynaklı olduğunu bilmediğimizden daha kötü durumlara da sebep olmaktadır. O sebeple TEKNİK konularda sitemiz üzerinden çok fazla destek bulamazsınız.

  • Dediğinizde haklısınız fakat bu tarz problemler tüm telefonlarda aynı
   Sonuçları doğuruyor. En azından bu tarz bir problemin cikabilecegi konusunda bi dipnot düşebilirsiniz

   • Bu yazı Mayıs 2012 de kaleme alındı. Sonrasında zaten Samsung Galaxy S2 modeli için Güncelleme çıktı. Şuan bu yazıdakileri yapmadan direkt olarak Cihaz Üzerinden güncelleme alınabiliyor. O sebeple ek bir bilgi vs. verilmedi.

 3. s2 ye anlattıklarını aynen atıyorum telefon şu an açıldı bakalım nasıl olacak devamını kullanımdan sonra yazacam

  Cevapla
 4. ID:COM kısmına ait sarı bölüm cıkmyr n yapmam qerekyr

  Cevapla
 5. hocam herşeyi yaptım kurdum fakat benim şebeke gitti çok acil yuardım lütfen :((

 6. 28 Mayıs 2012, 00:59

  Bir türlü yapamadım. Samsung Galaxy s2. 4.0 güncellemesini. Kurulum Türkiye’ye ne zaman gelecek. Gelen kurulum paketi Türkçe bir şekilde yayınlanacak mı?

 7. program dosyayı tyanımıyor. fail hatası verdi.

 8. 27 Mayıs 2012, 13:50

  yazılımı indirdim ancak dosya isminde .tar dan sonra 7z diye rakam ve harf var.programdan pda tıklayınca dosyayı görmedi.bende sonraki 7z yi silerek yaptım gördü ancak bu seferde download etmedi fail hatası verdi.nasıl yapıcaz dosya bozuk mu ?

  Cevapla
 9. 27 Mayıs 2012, 11:24

  Tüm internette aradım taradım bir türlü bulamadım ancak cepavantaj sayesinde sonunda aradığımı buldum. Konuyu hazırlayan tüm arkadaşlara teşekkürler. Çok işimize yarayacak…

 10. Samsung Galaxy S2 Modeline Android 4 ICS Güncellemesini her yerde arıyorumdum sonunda buldum üstelik çok güzel bir anlatım olmuş paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık.