Samsung Galaxy S3 Kaynak Kodlarını Yayınladı

Samsung’un amiral gemisi Galaxy S3 modelinin tüm kaynak kodları ürünün pazara çıkmasının hemen sonrasında firma tarafından internet üzerinden dağıtılmaya başlandı.

Normalde Android İşletim Sisteminin kaynak kodları herkese açık ancak üreticiler ürünleri kendilerine göre özelleştirirken kaynak kodlarında oynama yapıyorlar. Ve bu kodlar genelde kullanıma açılmıyor. Ancak Samsung bu sefer yine farkını ortaya koydu ve kodları paylaştı.

Samsung Galaxy S3 Kaynak Kodları Yayınlandı
Samsung Galaxy S3 Kaynak Kodları Yayınlandı

Peki, Galaxy S3 modelinin kodlarının paylaşılması ne anlama geliyor?

Öncelikle kaynak kodları açıklandığı için isteyen geliştirici Samsun g Galaxy S3 modelinin üzerinde oynama yapabilir. Bu durumda da Rom adını verdiğimiz özelleştirilmiş ve birbirinden önemli detaylar eklenmiş yeni sürümler ortaya çıkabiliyor. Bir anlamda Samsung Galaxy S3 kullanıcılarının elinde yeniden şekillenecek gibi görünüyor.

Bu alanda uzman bir ekip olan CyanogenMod ekibin den birkaç yazılımcıyı bünyesine daha önce katan Samsung yazılım Ekibi sanırım bu çalışması ile de bir anlamda CyanogenMod ekibine bir jest yapmış olacak.

Çünkü genelde Custom Rom adı verilen bu tarz özelleştirmeler CyanogenMod ismi verilen gönüllü koderler oluşan bir ekip tarafından yapılıyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Samsung Galaxy S3 için tamamen özelleştirilmiş yeni Custom Rom’lar nasıl bir yapı ile karşımıza çıkacak.

Bu arada Samsung Galaxy S3 modelinin kaynak kodlarını indirmek için http://opensource.samsung.com/reception/receptionSub.do?method=search&searchValue=I9300 adresini kullanabilirsiniz.

 

 

 

Samsung Galaxy S3 Kaynak Kodlarını Yayınladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 Yorum

 1. 9 Haziran 2012, 16:34

  hersy bir yanada telefonun amerika fiyatı 200 dolar bizde 2000 tl nerden baksan 5 katı bu kadar vergiyi koya koya bıkmadılar… arkadas

  Cevapla
 2. Yazılım ister windows mobile, ister os isterse android olsun bana göre en iyisi en hızlı olandır. Öyle tek bir yerde parti tutar gibi yazılım tutmak yanlış bana göre. Umarım bu özelliğe uyar samsung galaxy s3 modeli.

  Cevapla
 3. Samsung’un açık kaynak kodunu sistem kodlarıyla beraber paylaşması resmen açık kaynak kodlu yazılımcılara özel. Android programlanının ideolojisine göre hareket etmiş. Burada hem kendisi hem de kullanıcılar kazanacak. Aferin yani.

  Cevapla
 4. Samsung galaxy s3 beyaz tasarımı çok hoş. Samsung galaxy note pembe renkli telefon haberini gördüğümde çok sevinmiştim fakat bir türlü Türkiye’de göremedim o telefondan. Umarım galaxy renk oranını artırır.

  Cevapla
 5. Samsung galaxy s3 tasarımını hiç samimi gelmedi.Ne zaman şu iphone’un başlattığı tasarım şeklinden kurtulacak merak ediyorum. Herkesde aynı model. Ne bu illa bir kişi gelip farklı bir telefon yaptıktan sonra mı tüm telefonlar yien değişmeye başlayacak.

  Cevapla
 6. Samsung Galaxy s3 çok bozdu, öyle böyle bozmadı :) Ya çok fazla konuşulun şeyler insanları gerçek anlamda sıkıyor. Bu ara herkes bu telefonu konuşmaya başladı. Ee haliyle insan bir zamandan sonra sıkılıyor. Umarım popülerliği kısa sürede geçer.

  Cevapla
 7. Bence samsung galaxy s3 tasarımı belirli renklerini üzerinde yoğunlaşmalı tamam renklerini biel doğadan almış bir telefon olabilir yalnız belirli renklere yoğunlaşması bilinç altında samsung galaxy olarak kaldrıracaktır.

  Cevapla
 8. CyanogenMod ekibini ben de çok fazla beğenenler arasındayım. Yalnız Samsung’un bu ekibini kendi ticari amaçlarla kullanması hoşuma gitmiyor. Çünkü bu ekip kendi paylaşımını ticaret kullanmadan gerçekleştiriyor yalnız bir yandan da olaya ihtiyaç gözüyle baktığımda “hayat” diyorum…

  Cevapla
 9. Avea, vodofone ve son olarak Turkcell gibi firmaların Samsung Galaxy G3 modeli için yaptıkları kampanyalar ayrı bir yerde dursun bunun reklam gösterimleri aynı 3g devrimi gibi bir etki yaptı. Yalnız telefon güzel değilse bu kadar çalışma boşuna gidecek.

  Cevapla
 10. 5 Haziran 2012, 02:54

  Telefon birçok renge sahip sanırsam. Daha önce bir arkadaşımdı gri rengini gördüm daha önce dediğim 3 gün oldu sanırsam. 30 Mayıs’ta tanıtım organizasyonu yapması çok hoş oldu Samsung’un kendini fazlasıyla tanıttı.

  Cevapla
 11. 5 Haziran 2012, 02:53

  bu telefonunun ekran boyutu çok fazla görünüyor resimde acaba gerçekten bu kadar büyük mü yoksa abartıldığı kadar var mı? Bu işlerden fazla anlamıyorum bana açıklayıcı bir şekidle anlatabilir misiniz?

  Cevapla
 12. 5 Haziran 2012, 02:51

  Beyazını mı alsam siyahını mı alsam karar veremedim. Ama bence beyaz renkli olanı çok daha hoş. Nokia’nın oldukça popüler olan dokanmatik akıllı telefonuna benziyor .Modelini tam olarak hatırlayamadım.

  Cevapla
 13. 5 Haziran 2012, 02:50

  Telefonunu tasarımı pek hoşuma gitmiyor. İPHONE’un yanından geçemiyor bu yüzden gözümde. İphone zaten işlevselliğinden değil tasarımdan kazanıyor. Geliri iyi ve tasarıma dikkat eden adam iphone alıp koyuyor oraya.

  Cevapla
 14. 5 Haziran 2012, 02:49

  Dosyonun boyutu 190 MB vay be bunu programlayan kişi nasıl bir insandır tamam ben de biliyorum bir gruubn olduğunu ama bir telefon için 190 MB kod yazmak çok dehşet bir olay olmalı. Tebrik etmeyk kalıyor bize herhalde.

  Cevapla
 15. 5 Haziran 2012, 02:48

  Tüm dünyaya hayırlı olsun. İphone işletim sistemi OS’yi yenmek için yaptıklarına inandığım bir hamle bu . Hem Android hem de Samsung için artı bir gelişme. Öyle sanıyorum ki Google bu işe çok sevinmiştir.

  Cevapla
 16. Samsung s3 firmasının kendini tamamen paylaşması çok hoş olmuş. Yalnız bur akip firmalar için direk al kopyala yapıştır işine dönebilir. Pik teknoljisini direk olarak alabilriz çünkü. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

  Cevapla
 17. 5 Haziran 2012, 02:45

  Merhabalar. Telefonun kaynak kodlarını açınca ne oluyor? Anlamadım bu işlerle pek aram yok yalnız bu kötü bir şey midir? Telefondaki bilgilerim başka birileriyle ulaşır mı? Ne gibi özellikleri vardır?

  Cevapla
 18. 5 Haziran 2012, 02:44

  Ben bir yazılım yazmaya başladım bile. Açık kaynak kodlarında gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bir tema oluşturmayı planlıyorum. Android programlamayı biraz daha iyi çözmem gerek sanırsam. Bu işte ilerlemek istiyorum çünkü.

  Cevapla
 19. Demek ki sadece Türkiye’de değil aynı zamanda tüm dünya üzerinde reklam çalışmalarını yürütüyor samsung. Bakalım apple firmasının ürünü iphone’a karşı rakip olabilecek mi eğer rakip olursa çok güzel olur rekabet artar.

  Cevapla
 20. Günümüzde artık açık kaynak kodları paylaşmak bir gelenek haline geldi yalnız sizinde dediğiniz gibi bu açık kaynak kodları özgürleştirmek samsung’u bir adım ilriye götürmüş. tebrik ederiz bu samsugn galaxy s3 modeli samsungu kendi hızını aşırttı

  Cevapla