Samsung Galaxy S4 ve Galaxy TAB 3 Modellerinde Güvenlik Açığ Bulundu

Eğer bir Samsung Galaxy S4 ya da Samsung Galaxy Tab 3 sahibiyseniz, şifrenizi değiştirmek güvenliğiniz adına iyi bir adım olacaktır.

Mobil cihazların ve yazılımların güvenliklerini test eden MediaTest Digital adındaki bir şirket, Samsung hesaplarından kullanıcı bilgilerine ulaşılabilmesi gibi hassas bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. İsimler, elektronik posta adresleri ve şifrelerin hepsi risk altındaydı.

MediaTest firması bu haberi teknoloji bilgileri pazarı Heise Security’ye iletti. Heise ise bu güvenlik açığı haberini hemen Samsung’a iletti. Koreli üretici firma bu konu ile anında ilgilendi ve sadece 5 gün sonra dev firma güvenlik açığı ile alakalı bu kritik sorunun çözüme kavuşturulduğunu halka duyurdu.

MediaTest firması, Samsung’un güvenlik duvarındaki bu çatlağı Galaxy Tab 3 ve Galaxy S4 ile aynı WiFi ağına bağlanarak bulduğu söylüyor. Bu güvenlik açığını bu kadar sinir bozucu kılan durum ise; bu güvenlik ihlalinin gerçekleşmesi halinde kullanıcının sadece kişisel bilgileri değil, anlık lokasyon bilgileri, ne zaman nereyi ziyaret ettiği ve nerede olduğu da ele geçirilmiş olacaktı. Hatta kullanıcıların kendi cihazlarının arayüzüne ulaşamamalarına ve yönlendirilmiş aramalara cevap verememesine bile sebep olabilirdi.

Yine de güvenlik açısından bakacak olursak bahsi geçen cihaz kullanıcılarının şifrelerini sıfırlamaları en iyisi olacaktır. Sıfırlama işlemi Samsung’un sitesinden yapılabilir.

Samsung Galaxy S4 ve Galaxy TAB 3 Modellerinde Güvenlik Açığ Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir