Samsung ile Nokia Windows Phone 8 İçin Kıyasıya Rekabette

Nokia firması neredeyse 2 senedir Microsoft firmasının yeni bir işletim sistemi çıkarmasını bekliyor. Özellikle Akıllı Telefon pazarında yaşadığı düşüş sonrasında da Windows 8 hamlesini geleceğini belirleyecek bir şekilde düzenleme çalışmaları yapıyor.

Ancak bu noktada Nokia firması karşısında yine Samsung firmasını buldu. Bu sene geriden gelerek liderlik koltuğuna oturan ve dünyada en fazla telefon satışı yapan firma haline gelen Samsung pazara sunmaya hazırlandığı Windows 8 İşletim Sistemine sahip cihazları ile de Nokia üzerinde yoğun bir baskı yaratmayı başardı.

İOS‘dan uzak kalan, Android İşletim Sistemini rakip olarak belirleyen, MeeGo ve Symbian gibi dev işletim sistemlerini atıl konuma getiren ve tek başına Windows 8 ile yola devam kararı alan Nokia firması eğer pazarda bu işletim sistemi ile beklediği satış rakamlarını bulamaz ise zor günler de firma için başlayacaktır.

Akıllı Telefon Pazarı 2012 Son Çeyrek Raporu
Akıllı Telefon Pazarı 2012 Son Çeyrek Raporu

Kuzey Amerika’da Eylül ayında bağımsız bir şirket tarafından yapılan bir ankete göre Windows 8 İşletim Sistemine sahip bir telefon almayı planlayan kullanıcıların %35’lik kesimi Nokia markasına yakın dururken, %50 seviyesini aşan bir kullanıcı kitlesi Windows 8 İşletim Sisteminde de Samsung firmasını tercih edeceklerini belirttiler. Geri kalan kızım ise HTC, LG, Huawei gibi firmalar arasında paylaşıldı.

Bu anket sonuçları eğer normal satış sonuçlarına da yansırsa Nokia firması pazardaki payını biraz daha gerilere sürükleyecektir. Şu aşamada zaten satış rakamlarında lider olan Samsung firmasının Nokia için tek kurtuluş ümidi olan Windows 8’de de lider konumda kalması Nokia için de karanlık günlerin başlaması anlamına gelecektir.

Elbette ki iki firma arasında ki rekabet kullanıcılar açısından oldukça iyi bir hal alabilir. Üst üste kampanyalar yaparak, uygun fiyat politikası benimseyerek ve birçok model üreterek pazardaki Windows 8 dalgasını bir anlamda yayabilir ve satışlarını katlayabilirler.

Hali hazırda duyurulan Windows Phone 8’li akıllı telefonlar arasında Samsung ATIV S, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 820, HTC 8X, HTC 8S yer alıyor.

Kısacası 2013 senesinde Android İşletim Sistemi biraz daha gözlerden ırak büyümesine devam ederken yeni doğacak olan Windows Phone 8 İşletim Sistemi epey hararetli bir büyüme süreci yaşayacak gibi görünüyor.

Samsung ile Nokia Windows Phone 8 İçin Kıyasıya Rekabette

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir