Samsung İpin Ucunu Kaçırdı (Benzer Tasarımlar – Eşdeğer Özellikler)

Samsung firması son birkaç yılda ürettiği Model sayısı ile sanırım rekora doğru yol almaya başladı. Neredeyse her sene 20 tane model tanıtan ve pazara sunan Samsung firmasının artın durması gerek.

Son dönemde peş peşe modelleri sıralayan ve aynı seride sadece işlemci hızlarını ve ekranları değiştirerek pazarda çeşitlik sağlamak için model üreten Samsung firması büyük bir karmaşanın da hazırlayıcısı oluyor.

Güncel modellere baktığımız da Nokia, Apple, HTC, Sony, LG, Motorola gibi firmaların ortalama olarak yıllık 3-4 model ürettikleri ve son 2-3 sene içerisinde Türkiye pazarına sundukları model sayısının 20 yi geçmediğini görebiliriz.

Ancak Samsung firması sadece 2012 yılında 20’den fazla modeli pazara sunmayı başarmış durumda. Yani yoğun bir üretim ve model enflasyonu yaşanıyor diyebiliriz.

Samsung İpin Ucunu Kaçırdı, Benzer Tasarımlar Eşdeğer Özellikler
Samsung İpin Ucunu Kaçırdı, Benzer Tasarımlar Eşdeğer Özellikler

Aynı Kasa Tasarımı ile pazara sunulan, Ekranı 4, 4.2, 4.5, 4.7 olarak sıralanan 4 modeli daha geçtiğimiz günlerde satışa çıkaran Samsung firması hem kullanıcı hem de satıcının kafasında tam bir çeşmekeşe dönüşmüş durumda.

 WMC 2013 fuarında da 8 Yeni Model ile gövde gösterisi yapmaya hazırlanan Samsung firmasının pazarda Çok Ürün – Çok Müşteri stratejisi uzun dönemde pek de tutacakmış gibi görünmüyor. Çünkü kullanıcı artık modeller arasında git geller yaşamaktan sıkılmış durumda.

Özellikle son dönemde Samsung Galaxy S3 modeli ile başlayan Kasa Tasarımının çıkan her modelde kullanılıyor olması da aslında bir anlamda büyük bir sıkıntı kaynağı daha olacak gibi görünüyor. 1500 – 2000 TL ödeme yaparak aldıkları Galaxy S3 modelinin aynı tasarımını 750 TL lik model de gören kullanıcıların sanırım bu noktada hayal kırıklığına uğraması kaçınılmaz olacaktır.

Samsung firmasının bu noktada radikal bir karar almasına ise yakın dönemde pek de olumlu bakamıyoruz. Yani bu gidişata göre Samsung 2013 senesinde 20 ürün barajını daha ilk 2 ay içerisinde doldurmak üzere. Sene sonuna kadar 50 farklı modeli pazara sunması pek de sürpriz bir durum olmayacaktır gibi geliyor.

Birçok teknoloji mağazasında artık satış elemanlarının birkaç modele yoğunlaştığını görebiliyoruz. Bu sayede durdurak bilmeyen Samsung için her gün bir model ezberlemek durumunda kurtulmuş oluyorlar. Bu durumda aslında Samsung için boşu boşuna bir maliyet sisteminin açılmasına sebep oluyor. 200’er adet eşdeğer 5 model üretmek yerine 1000 adet bir model üretse hem satışı hem de kullanıcıların bakışı daha kolay ve olumlu olur diye düşünüyorum.

Samsung İpin Ucunu Kaçırdı (Benzer Tasarımlar – Eşdeğer Özellikler)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir