Samsung Micro SD Kart Pazarını Bitirecek Yeni Depolama Aygıtı UFS Kart Sistemini Duyuruldu

Günümüzde Akıllı Telefon, Tablet PC, Aksiyon Kamera, Fotoğraf Makinası, MP3 -MP4 Player gibi birçok üründe kullanılan Micro SD Kart Teknolojisi artık yerini UFS Kart Teknolojisine bırakacak gibi görünüyor.

Koreli Teknoloji Devi Samsung tarafından üzerinde yapılan çalışmalarda sona gelinen UFS (Evrensel Flaş Depolama) Kart Sistemi ile birlikte Saniyede 530 MB gibi oldukça hızlı bir veri aktarımı kolaylıkla sağlanabilecek.

Günümüzde üretimi yapılan Micro SD Kart ve SD Kart Sistemlerinde Class 10 serisi kartlarda ortalama olarak 48 MB veya 90 MB gibi veri aktarım hızlarına ulaşılabiliyor.

Bu noktadan bakıldığında Samsung cephesinde artık sona gelinen UFS kart Teknolojisi sayesinde günümüzdeki Micro SD Kart sistemlerinden 5 Kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabiliyor.

 

5 GB’lık Full HD Film 10 Saniyede Aktarılacak

32 GB, 64 GB, 128 GB ve 256 GB Hafıza Alternatiflerine sahip olarak pazara çıkacak olan UFS Kartlar şuan UHS-1 Micro SD Kart sistemleri ile ortalama 50 Saniye içinde taşınabilen 5 GB boyutundaki Full HD bir filmi sadece 5 saniye içinde taşıyabilecek.

Bu sayede de Yüksek Çözünürlük isteyen fotoğraf ve video kayıt cihazlarında çok rahat bir şekilde kullanılabilecek.

Örneğin 4K Video çeken ve bunu 100 mbps hızda yapan bir cihaza çok rahat bir şekilde Samsung UFS Kart takabilmeniz mümkün olacak. Çünkü bu kart ile saniyede 530 mbps hızda kayıt yapmanız mümkün.

 

Samsung Micro SD Kart Pazarını Bitirecek Yeni Depolama Aygıtı UFS Kart Sistemini Duyuruldu

Yeni Nesil Cihazlarda UFS Kart Desteği Olacak

Dış Yapı olarak Micro SD Kart ile aynı çizgilere sahip olarak tasarlanan kart bu sayede ekstra bir slot girişine ihtiyaç duymadan çalışabilecek.

Ancak çalışma yapısı için kartın üzerinde bulunan ve telefon ile irtibatı sağlayacak olan pin yapısının da cihaza eklenmiş olması gerek.

Yani şu an ki Micro SD Kart girişine sahip cihazlara bu kartı takabilirsiniz ancak kartın pin yapısı uygun olmayacağı için kart çalışmayacaktır.

Samsung firmasının Samsung Galaxy Note 7 serisinde Micro SD Kart ile birlikte UFS Kart Sistemini desteklemesi ve bundan sonra pazara çıkacak olan Tüm Modellerinde bu kart sistemine de destek vermesi bekleniyor.

 

Daha Önce Sony Denedi Başarısız Oldu

Bundan yıllar önce SD Kart Sistemlerinin alternatifi olarak pazara sürülen MMC Kart Sistemleri Sony firmasının en güvendiği çalışmalardan birisi idi.

Ancak sistem genellikle Sony markasına sahip ürünlerde kullanıldı ve bir süre sonra Sony firması tarafından da terk edildi.

Ancak şu aşamada pazarın büyük bölümünü elinde tutan Samsung firmasının UFS Kart noktasında Micro SD Kart sitemine yenik düşmesi pek olası değil gibi görünüyor.

O sebeple de gelecek seneden itibaren artık UFS Kart Satışlarına da başlanmış olacaktır.

Bu arada şu aralar 15 TL gibi rakamlara alınan 16 GB değerindeki bir Micro SD Kart gibi ucuz bir ürün beklemeyin.

Bu sistemin pazara giriş noktasında Micro SD Kartlara göre 4-5 kat daha pahalı olmasını beklemek yanlış olmaz sanırım.

Samsung Micro SD Kart Pazarını Bitirecek Yeni Depolama Aygıtı UFS Kart Sistemini Duyuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir