Teknoloji ve Mobil Yaşam Rehberi
Samsung Modellerinde Görülen Nem Algılandı Sorunu ve Çözüm Önerileri
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mart 2019

Samsung Modellerinde Görülen Nem Algılandı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Suya ve Toza Dayanıklı olarak üretilen A , S ve Note serisi cihazlarda ortaya çıkmaya başlayan Nem Algılandı Sorunu ile alakalı Sorunun Sebebi ve Sorunun Çözüm Önerileri üzerine sizlere bilgi sunmaya çalışıyor olacağız. 

Suya ve Toza Dayanıklı olarak üretilen A , S ve Note serisi cihazlarda ortaya çıkmaya başlayan Sorunu ile alakalı Sorunun Sebebi ve Sorunun Çözüm Önerileri üzerine sizlere bilgi sunmaya çalışıyor olacağız.

Normal şartlarda Suya ve Toza Dayanıklı olan yani IP sertifikasına sahip olan cihazlarda firması bir güvenlik amacıyla cihazlara bir sensör yerleştirmiş durumda.

Bu sensör şarj giriş alanının yani Micro USB veya Type-C giriş noktasının nemli veya ıslak olduğu durumlarda cihaza uyarısı vermek ve cihazın şarj işlemini durdurmak üzere kurgulanmış olan bir sistem.

Bu sistem sayesinde cihazın şarj girişi ıslak iken cihazı şarj edip Kısa Devre ile cihazın yanması engellenmek isteniyor.

 

Samsung Galaxy A7 (2017) Suya Dayanım

 

Uyarı Kalıcı Olarak Cihazlarda Takılı Kalıyor

Ancak son dönemde bu uyarı biraz sıkıntı yaratmaya başlamış durumda.

Sitemize gelen yorumlar ve farklı noktalara yapılan bildirimlere göre Galaxy A5 (2017), Galaxy A7 (2017), Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge gibi modellerde uyarısı hiç gitmeyebiliyor.

Bazı kullanıcılar 10-15 dakika su altında cihazlarını kullandıktan sonra 5-6 saat boyunca bu uyarının kaldığını belirtirken bazı kullanıcılar ise bu uyarının mütemadiyen çıktığını ve şarj işlemini engellediğini belirtiyor.

Konuyla alakalı olarak firmasından ise henüz bir açıklama gelmemiş durumda.

 

 

Samsung Sorunu Çözüm Önerisi (1)

Cihazın şarj giriş noktasında biriken sıvıyı Pamuk – Tuvalet Kağıdı yada Kağıt Havlu gibi yumuşak bir ürünle temizleyin. Özellikle Tuzlu Suyla Temas etmiş olması durumunda bu işlemi denizden çıktıktan hemen sonra gerçekleştirin.

Bu sayede hem Tuzlu Suyun cihazın şarj girişine zarar vermesini önlemiş olursunuz hem de cihazda ortaya çıkacak muhtemel bir Hatasını önlemiş olursunuz.

Mümkün mertebe Isıtıcı, Fön Makinesi veya Saç Kurutma Makinesi ile kurutma işlemi yapmayın. Sıcak havanın cihaza zarar vermek ihtimali çok yüksektir. Kurutma işlemi için oda koşullarında cihazı bekletmeniz gerekmektedir.

 

Samsung Sorunu Çözüm Önerisi (2)

Konuyla alakalı olarak bir takipçimiz tarafından bir çözüm önerisi sunulmuş durumda. Sorunu çözme noktasında elbette ki deneyebilirsiniz.

İşlemleri yapmadan önce Verilerinizi Yedeklemenizi öneririm. Olası bir soruna karşı önlem almak her zaman iyidir.

 • Ayarlar menüsüne giriniz.
 • Uygulamalar menüsüne giriniz.
 • Sağ Üst Kısımdaki … (Üç Nokta) Kısma tıklayınız.
 • Açılan menüden Sistem Uygulamalarını Göster diyiniz.
 • Açılan menüden USBSetting kısmını bulup giriş yapınız.
 • Açılan menüdeki Kayıt Yeri seçeneğini seçiniz.
 • Veriyi Sil – Ön Belleği Temizle kısımlarına sırası ile basınız.
 • Cihazı yeniden başlatınız.

 

Çözüm Önerisi (3)

Eğer bu iki işlem sonunda cihazınızda ki Nem Algılandı sorunu giderilemedi ise bu durumda cihazı Sıfırlamaktan başka çere kalmamış demektir.

Ancak bu durum için cihazın şarjının %30 ve üstünde olması şarttır. Aksi durumda sıfırlama işlemi sırasında cihazınız kapanabilir ve sonrasında Servise Gitmek durumunda kalabilirsiniz.

 • Cihazdaki verilerinizi yedekleyiniz. Telefon Numaraları, Mesajlar, Fotoğraflar, Videolar, Dökümanlar ve diğer tüm datalar silinecektir. Sim Karet ve hafıza Kartına yedekleme yapabilirsiniz.
 • Cihazdaki Google hesaplarını kaldırın. Ayarlar – Hesaplar sekmesi altından hesaplara erişim sağlayabilirsiniz.
 • Tuş Kombinasyonları ile sıfırlama yapın. Yedekle ve Sıfırla sekmesi altındaki Fabrika Verilerine Sıfırla işlemi bazen sorunların çözümü için yeterli olmayabiliyor.
 • Sonrasında da cihazı kurup yeniden deneyiniz.

 

Eğer tüm bu işlemlerle soruna çözüm bulamadı iseniz Ürünü Servise Götürmeniz gerekiyor. Ana Kartta bir kısa devre veya arıza yaşanmış olabilir.

 

 

Galaxy Note 7

 

Kablosuz Şarj İstasyonları Çalışıyor

Aynı sorundan mustarip bazı S7 ve S7 Edge sahipleri Kablosuz Şarj İstasyonları ile cihazlarını şarj etmeye devam ettiklerini belirtmiş durumdalar.

Şarj girişi noktasında sıkıntı yaşayan cihazlarda konusunda ise bir sıkıntı yaşanmıyor ve cihaz Nem Algılandı uyarısı vermiyor.

Bu sebeple de cihazını hemen servise vermek istemeyen kullanıcılar açıkçası çözümü şimdilik Kablosuz Şarj ünitelerinde bulmuş durumda.

Kablosuz Şarj istasyonu desteği olmayan modeller ise en kısa sürede Servis İşlemi görmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

 


Bir Yorum Bırak

100 adet yorum var.

 1. Neme ve suya dayaniklı diye satılan telefon nasil oluyorda elden bile nem kapıyor inalılır givi değil ,nem yok surekli kurutuyorum yine ayni

  • Suya ve Toza Dayanıklı bir cihaz. Şarj soketinde nem veya ıslaklık varken şarj edip cihazı yakmayın diye konulan bir önlem bu. Cihaz bozulmuyor, nem sorunu varken cihazı şarj etmeyin diye sizi engelliyor.

 2. Bi daha samsung tövbe boyle rezil bi sey girmedim telefona milyarlar veriyoz cektigimiz rezillige bak Allah belanizi versin

 3. Benim telefonum samsung galaxy a10 hiç suya sokmadım birden bire nem uyarısı vermeye başladı yer düşmedi virüs falan olabilrmi

  • Nem olması için suya sokmanıza gerek yok. Cebinizde taşıyorsanız sıcak hava ve terlemeye bağlı olarak nem algılanabilir.

 4. Nem olmadigina eminseniz ve halen daha uyari aliyorsaniz.
  Telefonu kapatin sarja takin sarj oldugunu gorun. Sarj olurken 15dk sonra telefonu acin

 5. Devamlı Nem algılandı gösteriyo telefonum hiç şarj yapmiyo acilen sorunun gönderilmesini ıstiyorum

 6. Telefonumun (s7) suyla teması olmadı. Bir gün şarjdayken doluyor %88 civarı bu uyarıyı verdi. Bütün çözümleri denedim . En son sıfırladım. Yine olmadı. Bir süre şarj oluyor. Tam %30 kadar doldurabiliyor. Daha fazla dolduruyor. Yine uyarı vermeye devam ediyor. Yazılımla alakalı bi sorun yok. Bi kaç gün önce yere düşmüştü ondan dolayı soket arızalı olabilir belki. Veya batarya mı bozuldu ?

  • Anakart veya Soket Arızası sebebiyle olabilir. Elinizde veya cebinizde terleme oluyorsa veya hava çok nemli ise ondan kaynaklı da olabilir. Servis ile bir görüşün eğer çözüm önerileri bir sonuca ulaştırmadı ise.


Tüm Hakları Saklıdır © 2016