Samsung Modellerinde Görülen Nem Algılandı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Samsung Modellerinde Görülen Nem Algılandı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Suya ve Toza Dayanıklı olarak üretilen A , S ve Note serisi cihazlarda ortaya çıkmaya başlayan Nem Algılandı Sorunu ile alakalı Sorunun Sebebi ve Sorunun Çözüm Önerileri üzerine sizlere bilgi sunmaya çalışıyor olacağız. Suya ve Toza Dayanıklı olarak üretilen A , S ve Note serisi cihazlarda ortaya çıkmaya başlayan Nem Algılandı Sorunu ile alakalı Sorunun Sebebi ve Sorunun Çözüm Önerileri üzerine sizlere bilgi sunmaya çalışıyor olacağız.

Normal şartlarda Suya ve Toza Dayanıklı olan yani IP sertifikasına sahip olan cihazlarda firması bir güvenlik amacıyla cihazlara bir sensör yerleştirmiş durumda.

Bu sensör şarj giriş alanının yani Micro USB veya Type-C giriş noktasının nemli veya ıslak olduğu durumlarda cihaza “Nem Algılandı” uyarısı vermek ve cihazın şarj işlemini durdurmak üzere kurgulanmış olan bir sistem.

Bu sistem sayesinde cihazın şarj girişi ıslak iken cihazı şarj edip Kısa Devre ile cihazın yanması engellenmek isteniyor.

  Dünyanın Akıllı Telefon Liderleri Samsung, Apple ve LG

 

Samsung Galaxy A7 (2017) Suya Dayanım

 

Uyarı Kalıcı Olarak Cihazlarda Takılı Kalıyor

Ancak son dönemde bu uyarı biraz sıkıntı yaratmaya başlamış durumda.

Sitemize gelen yorumlar ve farklı noktalara yapılan bildirimlere göre Galaxy A5 (2017), Galaxy A7 (2017), Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S7 Edge gibi modellerde “Nem Algılandı” uyarısı hiç gitmeyebiliyor.

Bazı kullanıcılar 10-15 dakika su altında cihazlarını kullandıktan sonra 5-6 saat boyunca bu uyarının kaldığını belirtirken bazı kullanıcılar ise bu uyarının mütemadiyen çıktığını ve şarj işlemini engellediğini belirtiyor.

Konuyla alakalı olarak Samsung firmasından ise henüz bir açıklama gelmemiş durumda.

 

 

Nem Algılandı Sorunu Çözüm Önerisi (1)

Cihazın şarj giriş noktasında biriken sıvıyı Pamuk – Tuvalet Kağıdı yada Kağıt Havlu gibi yumuşak bir ürünle temizleyin. Özellikle Tuzlu Suyla Temas etmiş olması durumunda bu işlemi denizden çıktıktan hemen sonra gerçekleştirin.

Bu sayede hem Tuzlu Suyun cihazın şarj girişine zarar vermesini önlemiş olursunuz hem de cihazda ortaya çıkacak muhtemel bir Nem Algılandı Hatasını önlemiş olursunuz.

Mümkün mertebe Isıtıcı, Fön Makinesi veya Saç Kurutma Makinesi ile kurutma işlemi yapmayın. Sıcak havanın cihaza zarar vermek ihtimali çok yüksektir. Kurutma işlemi için oda koşullarında cihazı bekletmeniz gerekmektedir.

 

Nem Algılandı Sorunu Çözüm Önerisi (2)

Konuyla alakalı olarak bir takipçimiz tarafından bir çözüm önerisi sunulmuş durumda. Sorunu çözme noktasında elbette ki deneyebilirsiniz.

İşlemleri yapmadan önce Verilerinizi Yedeklemenizi öneririm. Olası bir soruna karşı önlem almak her zaman iyidir.

 • Ayarlar menüsüne giriniz.
 • Uygulamalar menüsüne giriniz.
 • Sağ Üst Kısımdaki … (Üç Nokta) Kısma tıklayınız.
 • Açılan menüden Sistem Uygulamalarını Göster diyiniz.
 • Açılan menüden USBSetting kısmını bulup giriş yapınız.
 • Açılan menüdeki Kayıt Yeri seçeneğini seçiniz.
 • Veriyi Sil – Ön Belleği Temizle kısımlarına sırası ile basınız.
 • Cihazı yeniden başlatınız.

 

Nem Algılandı Sorunu Çözüm Önerisi (3)

Eğer bu iki işlem sonunda cihazınızda ki Nem Algılandı sorunu giderilemedi ise bu durumda cihazı Sıfırlamaktan başka çere kalmamış demektir.

Ancak bu durum için cihazın şarjının %30 ve üstünde olması şarttır. Aksi durumda sıfırlama işlemi sırasında cihazınız kapanabilir ve sonrasında Servise Gitmek durumunda kalabilirsiniz.

 • Cihazdaki verilerinizi yedekleyiniz. Telefon Numaraları, Mesajlar, Fotoğraflar, Videolar, Dökümanlar ve diğer tüm datalar silinecektir. Sim Karet ve hafıza Kartına yedekleme yapabilirsiniz.
 • Cihazdaki hesaplarını kaldırın. Ayarlar – Hesaplar sekmesi altından hesaplara erişim sağlayabilirsiniz.
 • Tuş Kombinasyonları ile sıfırlama yapın. Yedekle ve Sıfırla sekmesi altındaki Fabrika Verilerine Sıfırla işlemi bazen sorunların çözümü için yeterli olmayabiliyor.
 • Sonrasında da cihazı kurup yeniden deneyiniz.

 

Eğer tüm bu işlemlerle soruna çözüm bulamadı iseniz Ürünü Servise Götürmeniz gerekiyor. Ana Kartta bir kısa devre veya arıza yaşanmış olabilir.

 

 

Galaxy Note 7

 

Kablosuz Şarj İstasyonları Çalışıyor

Aynı sorundan mustarip bazı S7 ve S7 Edge sahipleri Kablosuz Şarj İstasyonları ile cihazlarını şarj etmeye devam ettiklerini belirtmiş durumdalar.

Şarj girişi noktasında sıkıntı yaşayan cihazlarda Wireless Şarj konusunda ise bir sıkıntı yaşanmıyor ve cihaz Nem Algılandı uyarısı vermiyor.

Bu sebeple de cihazını hemen servise vermek istemeyen kullanıcılar açıkçası çözümü şimdilik Kablosuz Şarj ünitelerinde bulmuş durumda.

Kablosuz Şarj istasyonu desteği olmayan modeller ise en kısa sürede Servis İşlemi görmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

 

iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası

Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

39 yorum

 1. Ben A5 2017 aldım sıfır telefon suya toza karşı dayanıklı dediler o yüzden aldım zaten usta türküz biz gittim telefonu 2 günü suya soktum nem uyarısı verdi telefonu kuruladım 2 saat sonra uyarı gitmedi bi gün sonra gitmedi herşeyi yaptım olmadı telefonu iadeye verdim 1 hafta sonra yenisini aldım aradan 2 ay geçti bugün 2 aralık cuma saat 1 de nem uyarısını tekrardan verdi hiç bişey yokken 1 saat sonra gitti uyarı.

 2. Bukadar rezillik olurmu suya dayanıklı toza dayanıklı tele bak cebimizde bozuldu şarz olmuyor nem algılamış marifete bak.

  • Konuyla alakalı işlemleri yapınız. Teknik sorun tüm cihazlarda yaşanabilir. Misal iPhone X modeli Suya ve Toza Dayanıklı ama su altında kullanımdan sonra kilitlenebiliyor.

 3. Benimde sorunum aynı s8+ aldım daha 1 ay oldu aynı uyarı bendede çıkıyor bazen gidiyor ama genelde aynı uyarıyı veriyor çözüm önerilerini denedim ama hala aynı.bir tek format atmak kaldı geriye.kaskoda var napim bilemedim.

  • Servis ile görüşün. Kaskoluk işlem değil. Bazı cihazlarda Ana Kart kaynaklı olarak bu sorun ortaya çıkabiliyor.

 4. Benimde sorunum aynı s8+ aldım daha 1 ay oldu aynı uyarı bendede çıkıyor bazen gidiyor ama genelde aynı uyarıyı veriyor çözüm önerilerini denedim ama hala aynı.bir tek format atmak kaldı geriye.kaskoda var napim bilemedim.

  • Servis ile görüşün. Kaskoluk işlem değil. Bazı cihazlarda Ana Kart kaynaklı olarak bu sorun ortaya çıkabiliyor.

 5. Lanet olsun. Perışan etti beni. Şarj etmiyor. Şarj için telefonu kapalı konumda tutmak durumundayım. Böyle telefon mu olur

  • Konuda belirtilen süreçleri dener misiniz. Son olarak da Verilerinizi yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın ve Cihaza Hard Reset atın.

 6. Her yolu denedim tek çözüm telefonu testleyim. Fakat ben resetledim 4 gün sonra yine aynı hatayı veriyor servise göndericem

 7. 5 aylık cihaz nem hatası veriyor kapatip aciyorum oyle şarj ediyorum yavaş şarj ediyor bu nasil bi rezillik böyle?

  • Konudaki çözüm önerilerini deneyiniz dilerseniz. Yavaş Şarj sorunu cihazdaki ayarlardan veya adaptörden kaynaklı olabilir.

 8. Arkadaşlar tek care kesin cozum telefonu kapatin bir saat gibi pirincin içinde beklerin ve tlf açmadan şarja kuyun ben öyle yaptım oldu

 9. Telefonu suya sokmadan nasıl nem algılandı diyo anlamadım telefonu kapatıp jarz ettim konuyla alakalı bütün herşeyi denedim

  • Bazen Anakart Arızası sebebiyle bu hatayı verebiliyor. Bu durumda tek çare ürünün servis gitmesi.

 10. 3 ay önce aldığım A7 telefonum hicbir şekilde tek damla suya maruz kalmamasına rağmen bugün nem algılandı uyarısı verdi telefon. Site üzerindeki işlemleri uyguladım ama çözüm olmadı. Suya dayanıklı diye satılan telefon tek damla suya maruz kalmamasına rağmen nasıl nem uyarısı veriyor anlamadim. Servise götüreceğim ama 3 aylık telefonun tamir görmesi kasanın açılması telefonun değerini düşürecek kaldı ki aynı sorunun tekrar yasanmayacaginin bir garantisi yok telefonu iade etme yansınız var mı? Gerekirse istanbulda bu sorunu yaşayan arkadaşlarla ortak bi dilekçe vs. verip hukuki süreç başlatalım böyle saçmalık olmaz.

  • Konuyla alakalı ürünü Değişim talebi ile servise verin. Ürünün Suya ve Toza Dayanıklı olması ve servis işlemi sonrasında bu özelliğini kaybedecek olmasını da sebep olarak sunun.
   Eğer değiştirilmezse Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapın. & aylık süre içerisinde DOA Kapsamında değiştirilmediği için.

  • Tekrar merhaba, biraz önce servise gittim ve beklediğimiz gibi servis çalışanı telefonu eline alır almaz sıvı teması varsa garanti dışı kalabilir dedi 🙂 ben telefonun iadesini istedim ama DOA kapsamının 1 ay için geçerli olduğunu söyledi. Telefonu tamir edeceklermiş o da garanti kapsamı dışına çıkmadıysa. Bende nette araştırma yaptım ve izmirde yaşanmış benzer bir olayda tüketici heyetinin tüketici lehine kararını buldum. Bulunduğum bölgenin tüketici haklarını aradım ve durumu anlattım. Elimdeki bilgi ve belgelerle onlara müracaat etmemi söylediler. Bende netten samsungun su geçirmezlik sertifikasının (IP68) görüntüsünü indirdim, samsungun kendi sitesinde ki su geçirmezlik konusundaki görselleri indirdim, youtube da samsungun su geçirmezlik reklamını cd ye bastıracagım, telefonu servise vermeden hemen önce detaylıca resim ve videosunu çektim onları da belgelere ekleyeceğim. Son olarak izmirde alının hakem heyeti kararının da görselini belgeye ekleyip tüketici haklarına başvuracağım. Gelişme oldukça buradan paylaşırım. Benzer sorunları yaşayan arkadaşlar yılmayın ve sizde benim gibi hakkınızın peşine düşün.

 11. buradan samsunğ firmasina sesleniyorum a7 2017 telefonum var bunlarin suya dayaniklilik ozellligi var neden surekli nem algilandi diyor ya bu sorunu giderin yada tyada telefonlari geri alin

  • Konuda belirttiğimiz işlemleri yaptı ve sonuç alamadıysanız ürünü servise gönderin. Kontrol edilsin.

 12. a7 2017 model telefonum var surekli nem uyarisi veriyor şarz yeri usb takiyorum gormuyor bazende şarzi doldu cikari yorum acilmiyor

  • Konuda yazan önerileri denediniz mi acaba? Deneyip bir kontrol eder misiniz.

 13. Bu sorun hiç telefonu suya temas ettirmediğim hâlde benimde 1 aylık telefonumda var. İllallah ettim resmen. Her yolu denedim sorun çözümü..

 14. A7 2017 telefonum sürekli nem uyarısı veriyor ve suya sokmadım ayrıca önerilerin hepsini denedim işe yaramıyor garanti düzeltir mi bunu

  • Servise götürün. Büyük ihtimalle ana kart kaynaklı bir sorun oluşmuştur.
   Servisin garanti kapsamında bakması lazım cihaza.

  • USB Setting kısmından işlem yapınca sorun olmaz. Birşey silinmez.
   Cihaza Format Atarsanız o zaman silinir hersey.

  • Ben burdan samsung firmasına sesleniyurum samsung a3 2017 aldım nem algilanmasi çıkıyor firma hemen bu telefonları geri alsin yada parasını verlemiyeceğim

  • Yani bu soruna bi çözüm bulunmasi gerekiyo ltfn 2017 a5 serisi kullananlarin cogundada bu sikintilar mevcut

 15. 3 ay önce a7 2017 aldım 10 gün önceye kadar tr sorun yoktu şimdi devamlı nem.algilandi uyarısı veriyo ben 3 aylık tr servisemi verecem telefonu ne yapacam samsung firması tarafından bana yardımcı olunması ni istiyorum. Aynı telefonda arkadaşımda var aldigimiza pişman olduk 3 aylik tf servisemi verelim şikayet edecem yada değişim yapılmasi hakkinda

  • Konu içerisinde birkaç çözüm önerisi sunduk. Hatta birde video ekledik. Sizde deneyerek sorunu çözebilirsiniz. Çözüme ulaşamazsanız o zaman Format Atma yoluna gidebilirsiniz.

  • 10 gunluk cihazim nem aldi uyarisi verdi telefonun kaskosuda var garantiye verdim severek aldigim a7 yi bin pisman oldum para veya farkli cihazla degistirme imkanim varmi ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirimm

  • selamlar.henüz birkaç aylık olan a52017 olan cihazım nem algılandı sinyali veriyor,kapatıp yeniden açıyım dedim açılmadı uzun süre sıkıntı çektim şarja taktım sonra açıldı daha sonra tekrar kapandı birilerini aramaya çalışıyorum donuyor arayanı kapatmaya çalışıyorum kapatmıyor neler oluyor bu cihazı derhal iade etmek istiyorum(cihazın düşme,çarpma vs ve su teması asla olmamıştır)konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

  • Konuyla alakalı olarak ilk etapta Yazılımsal Sorun olma ihtimaline karşın cihazdaki Verileri yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp cihaza Hard Reset atın.
   Eğer sorun devam ederse servise DEĞİŞİM TALEBİ ile gönderim yapabilirsiniz. Oradan gelecek sonuca göre süreci Tüketici Hakem Heyetine taşıyabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status