Samsung Nexus 10 Modelinin Özellikleri Netleşmeye Başladı

Google firmasının pazardaki 2. Tablet PC ürünü olacak olan ve Samsung firması tarafından hazırlanan Nexus 10 modeli hakkındaki her şey cihaz daha tanıtılmadan pazara sızdırıldı.

29 Ekim 2012 tarihinde Google tarafından yapılacak olan bir etkinlikte Sony Nexus, LG Nexus 4 ve Android 4.2 İşletim Sistemi gibi yeni ürünlerle beraber tanıtılacak olan Samsunh Nexus 10 modeli pazardaki en üst seviye cihazlardan da birisi olacak.

10.1 İnçlik bir ekran yapısına sahip olacak olan cihaz aslında donanımsal özellik bakımından en fazla bu yönüne güveniyor diyebiliriz. Apple New iPad ve Apple iPad 4 gibi modellerde kullanılan Retina Display Sistem (2048 x 1536 ve 264 PPI) ile bir rekabete giren Nexus 10 modeli 2560 x 1600 Çözünürlük ve 298,9 PPI lık derecesi ile Apple firmasını Retina Display ekranlarını sollamayı başarıyor.

Samsung Nexus 10 Modeli ve Özellikleri
Samsung Nexus 10 Modeli ve Özellikleri

İşlemci olarak Apple firmasında kullanılan A6X işlemcisi ne yazık ki çok fazla detaylı bir bilgi sunulmadığı için kapalı bir kutu halini almış durumda. Ancak tahmini rakamlar A6X işlemcisinin 1.4 ila 1.6 Ghz lik 4 Çekirdekli bir işlem hızına sahip olduğu yönünde. Samsung Nexus 10 modeli ise ARM Cortex A15 tabanlı 1.7 Ghz lik Exynos 5 Dual işlemciler ile geliyor. Bu yeni işlemci ailesi hem daha az enerji harcıyor hem de Çift Çekirdekli bir yapı ile çalışarak performans değerlerini daha iyi seviyelere getiriyor. Cihazda Grafik İşlemcisi olarak ise MALİ T604 GPU su kullanılmış durumda.

Cihazda DDR3 tabanlı Çift Kanal Teknolojisine sahip 800 MHz lik bir hızda çalışan 2 GB lık Ram kullanan Samsung firması bir anlamda Notebook seviyelerine yakın bir cihaz hızına ulaşmış diyebiliriz.  Bu noktada sunulan 16 GB Dahili Depolama Alanı ve Arttırılabilir Hafıza seçenekleri cihaza istediğini yüklemeniz noktasında size yardımcı oluyor.

Samsung Nexus 10
Samsung Nexus 10

Pazardaki en güçlü tablet olma yolunda ilerleyen Samsung Nexus 10 modeli eğer bir aksilik çıkmaz ise Android 4.2 İşletim Sistemi ile gelen ilk 2-3 cihazdan da birisi olacak. Bu sayede cihazın daha performanslı çalışması ve daha az batarya kullanımı gibi artılarda sağlanmış olacak.

29 Ekim tarihinde açıklanması planlanan Samsung Nexus 10 modeli için oldukça geniş bir kitle bekleme moduna girdi bile. Henüz ne kadarlık bir fiyattan satılacağı belli olmayan cihazın pazara çıkmasından sonra Apple iPad serisi için büyük bir rakip olacağı ise kesin.

Cihazın ülkemizdeki satışı ise büyük ihtimalle Aralık ayı içerisinde olacaktır. Tahmini satış fiyatı ise 1200 – 1700 TL arasında olacaktır.

Samsung Nexus 10 Modelinin Özellikleri Netleşmeye Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir