Samsung’un Yeni Modelleri ve Özellikleri Sızmaya Devam Ediyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

MWC 2013 fuarında Samsung tarafından tanıtılması beklenilen Samsung Fonblet 5,8, Galaxy Pocket 2, Star, Young, Frame, GT-B9150 ve Galaxy Tab 3 GT-P3200 gibi modellerin teknik özellikleri teknoloji dünyasına belirsiz bir kaynak tarafından sızdırılmış durumda.

Son dönemde sık sık yeni modeller üreten Samsung firmasının MWC 2013 fuarında da bu geleceği bozmayacağı ve en azından 7-8 yeni modelin tanıtımını yapacağını biliyorduk. Ancak gelen yeni bilgiler ile hem modeller hem de tahmini özellikleri de artık öğrenmiş olduk.

Şubat ayında yapılacak olan ve CES 2013’den sonraki yılın 2. Büyük organizasyonu olan MWC 2013 için özellikle Mobil Üreticiler oldukça hırslı bir giriş yapacaklar gibi görünüyor. Bu girişlerden sanırım en fazla dikkat çekeni ise Samsung olacak.

Samsung’un Yeni Modelleri ve Özellikleri Sızmaya Devam Ediyor
Samsung’un Yeni Modelleri ve Özellikleri Sızmaya Devam Ediyor

Pazar Payını ve Satış Grafiğini her dönem biraz daha yukarı çıkaran Samsung yeni modelleri ile bunu bir adım daha yukarıya taşımayı ve 2013 senesini de lider bitirmeyi amaçlıyor. Bu sebeple de hem alt hem de üst kategoride birbirinden farklı modelleri pazara sunmaya devam ediyor.

 

Samsung Galaxy Tab 3 GT-P3200 Modeli ve Sızdırılan Özellikleri

Samsung ailesine yeni giriş yapacak olan Tablet PC serisinden olan Samsung Galaxy Tab 3 GT-P3200 modeli 7 veya 8 inçlik bir ekrana sahip olacak. 1280*800 piksellik bir ekran yapısı ile gelmesi planlanan üründe 1,5 GHz lik veya 2.0 Ghz lik bir işlemci ailesi kullanılacak gibi görünüyor.

Mali 400 GPU serisini kullanması beklenilen ürün bir anlamda pazara Asus Nexus 7 modeli ile rekabet edebilecek bir model olarak sunulacak ve fiyatlandırma yapılırken bu sınır çizgisi gözetilecek.

Pazara 2013 senesinin ikinci çeyreğinde çıkması beklenilen ürünün pazara yeni bir boyut kazandıracağına ise kesin gözüyle bakabiliriz.

 

Samsung Galaxy Fonblet 5.8 Modeli ve Sızdırılan Özellikleri

 

Bir bakıma Samsung Galaxy Note serisine benzer bir model olması beklenilen ancak özellik ve performans olarak biraz daha kısılarak pazara sunulacak olan Samsung Galaxy Fonblet 5.8 modeli Orta Seviye kullanıcılara hitap eden, büyük ekrana sahip bir model olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

960*540 piksellik 5.8 inçlik bir ekrana sahip olması planlanan üründe 1,2 GHz lik hıza sahip olan Broadcomm BCM8155 Dual Core (Çift Çekirdekli) işlemci kullanılacak.

Video Core 4 GPU serisi ile gelmesi beklenilen modelde ayrıca Android 4.1 Jelly Bean İşletim Sistemi ve 1 GB’lık Ram kullanılacak.

Ekran Boyutu ve özelliklerine baktığımızda bir anlamda Samsung firmasının Telefon Görüşmesi Yapabilen Tablet PC modellerini yeniden canlandırmaya başladığını görebiliyoruz. Samsung Galaxy Fonblet 5.8 modelini Hem Tablet PC hem de Akıllı Telefon olarak ele alabilmemiz şu anki verilere gre oldukça doğru bir karar olacaktır.

 

Samsung Galaxy Pocket 2 Modeli ve Sızdırılan Özellikleri

 

İlk sürümü üstüne birkaç şey daha konularak yeniden pazara sunulacak olan Samsung Galaxy Pocket modeli alt seviye kullanıcıları hedefleyen Akıllı Telefon Serilerinden birisi olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

ARM Cortex A9 İşlemci ailesine sahip olması beklenilen Galaxy Pocket modelinin 850 MHz lik bir işlemci hızına sahip olması ve VideoCore 4 GPU su ile gelmesi bekleniyor.

320 * 240 piksellik bir ekrana sahip olacağı bilgisi sızdırılan Samsung Galaxy Pocket modelinin tahminen 1 GB’lık Ram oranına sahip olması bekleniyor. Ayrıca Android 4.1 Jelly Bean ile pazara sürülmesi pek de sürpriz olmayacaktır.

 

Samsung Galaxy Star Modeli ve Sızdırılan Özellikleri

320 * 240 piksellik bir ekran ile pazara çıkması beklenilen Giriş Seviyesi ürünlerden olan Samsung Galaxy Star modelinin Spreadtrum İşlemci ailesine sahip olması ve Mali 300 GPU serisini kullanması bekleniyor.

Sızdırılan bilgiler ışığında cihazaın bu serişler arasında en uygun fiyatlı model olarak belirlenmesi pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

 

Samsung Galaxy Frame Modeli ve Sızdırılan Özellikleri

 

Orta Seviye modellerden birisi olması beklenilen Samsung Galaxy Frame modeli 480 * 320 piksellik bir ekran çözünürlüğü ve 1 GHz lik bir işlemci hızı ile pazara çıkması bekleniyor.

Alt modellerde pek görmeye alışık olmadığımız NFC desteği ise bu model ile evinize konuk olabilir hale geliyor.

 

Samsung  GT-B9150 Modeli ve Sızdırılan Özellikleri

 

Sızdırılan modeller arasında belki de en yüksek özelliklere sahip olan model Samsung GT-B9150 olarak adlandırılan model oldu diyebiliriz.

1,7 Ghz lik Samsung Exynos 5250 Dual işlemci serisi ile çalışmasını beklediğimiz Çift Çekirdekli bir işlemciye sahip olan modelde Mali T604 serisi bir GPU kullanılacak gibi görünüyor.

ARM Cortex A15 mimarisine sahip olacak olan modelin sızdırılan bilgilere göre Android 4.1 Jelly Bean İşletim Sistemi ile satışa çıkması ve fiyatının Samsung Galaxy S2 seviyesinde tutulması bekleniyor.

 

Editörün Notu:

 

Samsung firmasının MWC 2013 için hazırladığı modellerin tamamı çerez niteliğinde. Birçoğunun çıkıp çıkmadığında, ne kadara satıldığından pek çoğumuzun haberi bile olmayacak.

Ancak asıl beklenilen Samsung Galaxy SIV, Samsung Galaxy Note 3 gibi modeller hakkında herhangi bir sızma söz konusu değil gibi görünüyor.

Bakalım Samsung bizler için Şubat ayında bir sürpriz yapacak mı yoksa yukarıdaki listeyi çıkarıp diğer modellerini saklamaya devam mı edecek mi?

Samsung’un Yeni Modelleri ve Özellikleri Sızmaya Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir