Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti İncelemesi (RX9+TX9+HU9) ve Kullanıcı Yorumları

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Saramonic markasının ülkemizde de satışına başlanılan RX9 serisi alıcı ve TX9 serisi vericinin bir pakette olduğu Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Setini sizlerle birlikte inceliyor olacağız.

Zoom İthalat tarafından ülkemize getirilen, teknoloji ve fotoğraf mağazalarında ve internet sitelerinde satışı yapılan Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti uygun fiyata kaliteli bir ürün almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yerini alacak gibi görünüyor. Diğer Saramonic ürünlerine daha yakından bakmak için Zoom İthalat’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sony ve Sennheiser gibi bilinen markaların kablosuz mikrofonlarından nispeten daha uygun fiyata satılan ürün sektörde birçok kişi tarafından Fiyat Performans ürünü olarak bilinen Boya markalı ürünlerden de bir kademe pahalıya satışta.

Ancak malzeme kalitesine baktığınızda Boya markasından daha kaliteli bir işçilik ile tüketici karşısına çıktığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Saramonic UwMic9 Set

 

Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti Teknik Özellikler

Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti içerisinde yer alan Saramonic RX9 ve Saramonic TX9 ürünlerinin teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

Saramonic RX9 Alıcı Özellikleri

Kanal SayısıA ve B Grubunda 96 Seçilebilir Kanal
Kablosuz Frekans Aralığı514 MHz – 596 MHz
Osilatör TipiPLL Sentezleyici
Çıkış1/8 ”(3,5 mm) Kilitleme Özellikli TRS mini jak
Anten1/4 λwire anten
Ses Çıkış Seviyesi-60 dBV
Kulaklık Çıkış Seviyesi30mW (16 ohm)
Hassasiyet-95 dBm
Sinyal Gürültü Oranı70 dB veya daha fazla
Ses Gecikmesi12 ms
Referans Sapma+/- 5 kHz (-60 dBV, 1 kHz giriş)
Frekans Tepkisi40 Hz – 18 kHz (+/- 3dB)
Bozulma% 0,5 veya daha az
Mahmuz bastırma-60 dB
Piller2 LR6 / AA boyutlu pil (Kutudan Çıkmaz)
Boyutlar170.9 x 63.5 x 30.0 mm
Ağırlık218.7g (pilsiz)
Çekim Mesafesi100 Metreye Kadar
Pil SüresiKullandığınız Pile Göre Değişir. Önerimiz Şarjlı Kalem Pil Kullanmanızdan Yanadır.

 

Saramonic RX9

 

Saramonic TX9 Verici Özellikleri

Kanal SayısıA ve B Grubunda 96 Seçilebilir Kanal
Kablosuz Frekans Aralığı514 MHz – 596 MHz
Osilatör TipiPLL sentezleyici
Giriş1/8 ”(3,5 mm) kilitleme TRS mini jak
Referans ses girişi seviyesi–60 dBV (MIC girişi, 0 dB zayıflama)
Anten1/4 λwire anten
Sinyal Gürültü Oranı70 dB veya daha fazla
Ses Gecikmesi12 ms
Referans Sapma+/- 5 kHz (-60 dBV, 1 kHz giriş)
Frekans Tepkisi40 Hz – 18 kHz (+/- 3dB)
Bozulma% 0,5 veya daha az
Mahmuz bastırma-60 dB
Piller2 LR6 / AA boyutlu pil
Boyutlar170.9 x 63.5 x 30.0 mm
Ağırlık211.4g (pilsiz)
Çekim Mesafesi100 Metreye Kadar
Pil SüresiKullandığınız Pile Göre Değişir. Önerimiz Şarjlı Kalem Pil Kullanmanızdan Yanadır.

 

Saramonic TX9

 

Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti Video İnceleme

Ürünle alakalı olarak hazırladığımız Video İnceleme yakında Youtube Kanalımızda ve bu kısımda kendisine yer bulacaktır.

 

Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti Ürün İncelemesi

İlk olarak ürün elimize geçmeden önce fiyatına bakarak gerek alıcı gerekse verici kısımlarının Plastik Malzemeden üretildiğini düşünmüştür. Ancak ürünler elimize ulaşınca her iki ürünün de Metal Dış Kasaya sahip olduklarını gördük. Bu anlamda cihazların sağlamlık noktasında hiçbir sorun yaşatmayacaklarını gönül rahatlığı ile belirtebiliriz.

Bunun yanında standart 3.5 mm’lik bir Mikrofon Girişine sahip olan Saramonic TX9 verici ile kendinize ait farklı yaka mikrofonlarını veya kablolu mikrofonları kullanabilmeniz mümkün hale getirilmiş durumda. Bu giriş üzerinden kendi kutusundan çıkan mikrofon dışında Boya M1 Kablolu Yaka Mikrofonu ve Boya MM1 Kamera Üstü Mikrofonu bağlayarak yaptığımız ses denemelerine video inceleme üzerinden erişebilirsiniz. Kutu içerisinden çıkan yaka mikrofonu dış sesleri de almaya meyilli bir mikrofon. Bu sebeple de özellikle dış çekimler için direkt olarak sizin sesinizi alan mikrofonlardan birisini vericiye bağlamanız mümkün. 

Video Kamera üzerinde dahili olarak bir kulaklık çıkışına birçok marka pek yer vermediği için RX9 Alıcı üzerine yerleştirilen Kulaklık Çıkışı özellikle çekim esnasında seste meydana gelebilecek sorunları, kesilme ve bozulmaları anında fark edebilmek adına oldukça güzel bir detay olmuş.

Kutu içerisinde çıkan İngilizce Kullanım Kılavuzu yerine Türkçe Kullanım Kılavuzu çok daha iyi olabilirdi. Bu sayede sayıları azda olsa kullanım kılavuzu okuyarak cihazı kullanmak isteyenlere güzel bir jest olabilirdi.

 

Aynı Anda İki Mikrofonla Bağlanabilme İmkanı

Saramonic RX9 Alıcısı aynı anda iki adet vericiden gelen sinyali alabiliyor. Bu kapsamda dilerseniz 2 Adet Saramonic TX9 ile iki kişilik bir sohbet videosu hazırlayabilirsiniz. Veyahut yine Saramonic markasının satışa sunduğu Saramonic Hu9 serisi El Mikrofonu ile Saramonic TX9 yaka mikrofonunu aynı anda kullanabilirsiniz. Özellikle Sokak Röportajı yapmak isteyenler için Saramonic RX9 + TX9 + HU9 setini önerebiliriz. Kablosuz Yaka Mikrofonu sizde takılı iken Kablosuz El Mikrofonu ile de sorularınızı soracağınız kişinin sesini alabilirsiniz.

UHF Sistem kullanmasından dolayı daha önce pazara sürülen ve 2.4 Ghz’lik sinyal bandını kullanan cihazlardan daha verimli bir ses kalitesi alabiliyorsunuz. Özellikle Modem gibi cihazların 2.4 Ghz bandını kullanması çok fazla sinyal karışması sorununa sebep olabilmekte idi. Ayrıca UHF yani parazitleri önleme teknolojisi ile (ULTRA YÜKSEK FREKANS) sayesinde ses kalitesinden de artış yaşanmıştır.

TX9 vericisinde bulunan dahili kilit sistemi ile istenmeden mikrofonun kapanması veya tuşlarına dokunulması sayesinde ayarlarının bozulması gibi durumlardan kurtulmuş oluyorsunuz. Bunların dışında “Mute” ayarı sayesinde verici üzerinden ses dağıtımını anlık olarak durdurup açmanız mümkün hale getirilmiş durumda.

Cihaz bağlantısı noktasında ise gerek Alıcı gerekse de Vericileri açıp Kanal Ayarlarını yapmanız gerekiyor. Örneğin 1 Adet Alıcı ve 2 Adet Verici kullanacaksanız bu durumda vericilerden birisini A Kanalına diğerini ise B Kanalına almanız ve bu sistem üzerinden A ve B kanalı üzerinden iki verici bağlamanız gerek. İki vericiyi de A kanalı veya B kanalı üzerinden bağlamaya çalışırsanız iki vericiden de ses alamazsınız.

Hem alıcı hem de verici iki adet AA Kalem Pil ile çalışıyor. Bazı ürünler Şarjlı Pil ile kullanımda sorun yaşatabilirken biz bu ürünlerde Şarjlı Pil ile kullanım sağladık. herhangi bir sorun da yaşamadık. Genellikle ortalama 3-4 saatlik bir batarya süresinden bahsedilse de gerek pilin mAh değeri – ki önerimiz 2.700 mAh’lik pil kullanmanızdan yana, gerek bağlanan cihaz sayısı gerekse de bağlantı mesafesi gibi birçok etmene bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir.

Kullanım noktasında dış alanda yaptığımız denemelerde 100 metreye yakın bir mesafede ses kalitesinde az kayıplar olarak ses almaya devam ettiğini gördük. Ancak önerimiz 25- 30 metreyi aşmamanız ve mümkün mertebe alıcı ile vericinin birbirini görüyor olmasını sağlamanızdan yana. Aksi durumda kısa süreli kopmalar veya seste bozulmalar meydana gelebiliyor.

 

 

Saramonic UwMic9

 

Saramonic HU9 El Mikrofonu İle Sokak Röportajı Yapabilirsiniz

Saramonic UwMic9 ailesine dilerseniz HU9 serisi bir el mikrofonu ekleyerek Sokak Röportajı tarzı işlemler için de kullanabilirsiniz. UwMic9 setindeki Alıcı ile uyumlu olan bu cihazı dilerseniz 1 RX9 Alıcı + 1 HU9 El Mikrofonu olarak dilerseniz 1 RX9 Alıcı + 2 HU9 El Mikrofonu ile veya 1 RX9 Alıcı + 1 HU9 El Mikrofonu + 1 TX9 Kablosuz Yaka Mikrofonu ile birlikte kullanabilirsiniz.

HU9 El Mikrofonu dış sesleri minimum seviyede alan, baktığı noktadaki sese odaklanan ve size tam performanslı bir Röportaj Deneyimi sunmayı amaçlayan bir yapıya sahiptir. Diğer serilerde olduğu gibi A ve B Bandında 96 farklı frekans üzerinden çalışabilen cihazda SES Kısma Desteği, Güç Tuşunu Devre Dışı Bırakma ve Düşük – Yüksek Frekans seviyelerinde çalışma gibi ayarlarda eklenmiş durumda.

2 adet Kalem Pil ile çalışan Saramonic HU9 El Mikrofonu metal bir dış çerçeveye sahip olup bu sayede dışarıdan gelecek darbelere karşı da sorunsuz bir kullanım deneyimi sunmayı amaçlamaktadır.

 

Saramonic UwMic9 Seti + HU9 El Mikrofonu

 

Saramonic Ürünlerine Ait Bazı Fiyatlar (2019 Haziran)

Aşağıdaki fiyatlar değişkenlik gösterebilir. O sebeple de ürünü alırken direkt olarak araştırma yapmanızı öneririz.

 

Saramonic UwMic9 (TX9 + TX9 + RX9) 1 Alıcı + 2 Verici Kablosuz Yaka Mikrofonu 3.000 TL
Saramonic UwMic9 RX9 +TX9 1 Verici + 1 Alıcı Kablosuz Yaka Mikrofonu 2000 TL
Saramonic UwMic9 (RX9 + HU9) 1 Verici + 1 Alıcı Kablosuz El Mikrofonu 2.100 TL
Saramonic UwMic9 HU9 Kablosuz El Mikrofonu 1.100 TL
Saramonic Röportaj Kiti 1 (RX9 + TX9 + HU9) 3.200 TL
Saramonic VMIC-WS Rüzgar Engelleyici Windscreen 200 TL
Saramonic SR-UM10-M1 Yaka Mikrofonu 300 TL

 

Saramonic UwMic9 – Kutu İçerisinden Çıkan Parçalar

 • 1 adet RX9 çift kanallı taşınabilir UHF kablosuz alıcı
 • 1 adet TX9 çift kanallı taşınabilir UHF kablosuz verici
 • 1 adet SR-M1 çok yönlü yaka mikrofonu
 • 1 adet Timsah tarzı yaka mikrofonu tutma klipsi
 • 1 adet Altın kaplama konnektörlere sahip kısa sarmal kilitli mini fiş çıkış kablosu
 • 1 adet XLR altın kaplamalı erkek çıkış kablosu
 • 1 adet Entegre 1/4 20 tripod dişli kamera pabucu
 • 2 adet Çıkarılabilir kemer klipsi
 • 2 adet SR-UMBC1 pil bölmeleri
 • 1 adet Kullanma kılavuzu
 • 1 adet Garanti kartı

 

Set İçin Ayrıca Alınabilecek Bazı Aksesuarlar

Aşağıdaki ürünleri set ile birlikte kullanmak adına ayrıca satın alabilirsiniz.

 

 • İkinci TX9 çift kanallı taşınabilir UHF kablosuz verici
 • TX-XLR9 Verici: + 48V fantom gücüne sahip XLR Takılabilir Verici
 • HU9 Verici: Kablosuz El Mikrofonu
 • LC-C35 Çıkış Kablosu: iPhone ve iPad için lightning kablosuna 1/8 ”(3,5 mm) kilitleme
 • UTC-C35 Çıkış Kablosu: Akıllı telefon veya tabletler için 1/8 ”(3,5 mm) USB C Tipi kabloya kilitleme
 • SR-PMC1 Çıkış Kablosu: 1/8 ”(3.5mm) Akıllı Telefon veya Tabletler için TTRS kablosuna kilitleme
 • SR-UM10-CC1 Çıkış Kablosu: 1/8 ”(3.5mm) – Çift XLR kablosuna kilitleme
 • USB-CP30 Çıkış Kablosu: 1/8 ”(3.5mm) USB kablosu PC veya Mac bilgisayarlara kilitleme
 • SR-GMC1 Çıkış Kablosu: GoPro kameraları seçmek için 1/8 ”(3,5 mm) kilitleme
 • LM-WS Windjammer, SR-M1 Lavalier 3-Pack için
 • SR-LMWS3 Yedek Rüzgarlık 3’lü Paket
 • WM4C-MC1 Yedek Mikrofon Klipsi
 • SR-XM1 Çok Yönlü Kondenser Mikrofon
 • SR-UMBC1 Yedek Pil Bölmesi
 • SR-UM10-MC2 Yedek Kemer Klipsi
 • SR-UM10-MC1 Yedek Bağlantı Montaj Adaptörü
 • SR-UM10-C35XLR Yedek 1/8 ”(3,5 mm) – XLR Erkek Çıkış Kablosu
 • SR-UM10-C35 Yedek Kilitleme tipi 1/8 ”(3,5 mm) – 1/8” (3,5 mm) Çıkış Kablosu
 • SR-UM10-M1 Yedek SR-M1 Yaka
 • SR-UC-201 3.5mm Dişi TRS Mikrofon Adaptörü Kablosu smartphone veya tabletler için 3.5mm Erkek TRRS
 • SR-25C35 3.5mm Fuji Kameralar ile SSE için 3.5mm 2.5mm Mikrofon Çıkış Kablosu

Saramonic UwMic9 Kablosuz Mikrofon Seti İncelemesi (RX9+TX9+HU9) ve Kullanıcı Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 6 Nisan 2022, 07:09

  İyi günler diliyorum. Videonuzu izledim. Çok uzun olmasına rağmen beğendim. Saramonic UwMic9 El mikrofonu ile Alıcısını birlikte aldım. Fabrika Ayarlarına giremiyor, menüleri rahat kullanmıyorum. Alıcıdan A-B ve Kanal değiştiremiyorum. eşleşme yaptım çok cızırtı geliyor. Sesi kesemiyorum. Acil yardımınıza ihtiyacım var. 0 533 652 36 74

  Cevapla
  • Yönetici 9 Nisan 2022, 05:04

   Direkt firma ile görüşün dilerseniz. Teknik bir sorun var gibi görünüyor. Cihazı incelemeye alalı uzunca bir süre oldu. Açıkçası birçok şeyi unuttuk. Ses seviyesini en üst seviyede değil de bir alt kademe de kullanmayı deneyin. Muhtemelen cızırtı giderilecektir.

   Cevapla