Şarjdaki Elektronik Sigara Patladı, Ev Küle Döndü

Denizli’de gece saatlerinde elektronik sigarayı şarja takarak yatan bir aile gece yarısındaki palama sesi ile uyandı. Patlayan Elektronik Sigara tüm evi küle çevirdi.

Biri bebek olmak üzere 3 kişilik bir aile neredeyse elektronik sigara yüzünden yanarak can verecekti.

Akşam yatarken elektronik sigarayı şarja takan aile geç saatlerde bir patlama sesi ile uyandılar.

Şarjdaki E-Sigara aşırı ısınmaya başlı olarak patlamış ve evde yangın çıkmasına sebep olmuştu.

İtfaiye ekipleri tarafından evden çıkarılan aile herhangi bir can kaybı yaşamadan olayı atlatırken yangın çıkan daire küle döndü.

Elektronik Sigara Patladı, Ev Küle Döndü

Türkiye’de Elektronik Sigara Satışı Yasak mı?

Aslında ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bir karar neticesinde resmi olarak Elektronik Sigara Satışı yasaklanmış durumda.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara markası için ithalat izni verilmemiş ve ruhsat alması onaylanmamıştır.

Dolayısı ile Elektronik Sigara adı ile satılan ürünlerin ülkemizde satışa sunulması veya yurtdışından bu ürünlerin Türkiye’ye getirilmesi yasaktır.

Yine yasal düzenlemelerle tütün içersin ya da içermesin, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünün (elektronik sigara, bitkisel nargile, vs.) 4207 sayılı Kanun hükümleri kapsamında değerlendirilerek kamuya açık kapalı alanlarda kullanımı yasaklanmıştır. İhlali halinde Mezkûr Kanun hükümlerine göre gerekli cezai müeyyideler uygulanmaktadır.

Elektronik Sigara Patladı

Elektronik Sigara Satışları Devam Ediyor

Tüm bu yasaklara rağmen ülkemizde birçok e-Ticaret Sitesi üzerinden Elektronik Sigara Satışı tüm hızıyla devam ediyor.

Aynı şekilde son dönemde açılan Facebook ve Instagram Grupları üzerinden de Elektronik Sigara satışı yapan birçok kişi mevcut.

Gerek Sağlık Bakanlığı gerekse de Maliye Bakanlığı tarafından herhangi bir satış iznine sahip olmayan bu satış noktaları üzerinden satılan, nasıl ve hangi kalitede üretildiği beli olmayan ürünler ülkemizde ciddi bir sorun halini almış durumda.

Sağlığa verdiği zararlar dışında E-Sigara ürünlerinin patlaması veya yanması sonucu oluşan ciddi maddi ve manevi kayıpların da hayatımıza yavaş yavaş girdiğini görebiliyoruz.

Şarjdaki Elektronik Sigara Patladı, Ev Küle Döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir