SEO Uzmanı Can Cankıran’dan Tavsiyeler

SEO Eğitimi - İstanbul
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir SEO Uzmanı ne iş yapar? SEO Uzmanının hangi bilgi ve teknik birikimlere sahip olması gerekmektedir ve her site için aynı SEO Tekniklerini mi uygulanmalıdır gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda sizlere vermeye çalışıyor olacağız.

İlk olarak muhtemelen SEO adı verilen sürecin aslında bir Arama Motoru Optimizasyonu olduğunu hepimiz biliyordur. Yani sitenizin başta Google olmak üzere Bing – Yandex ve diğer arama motoru sitelerinde ilk sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan işlemlerin tamamı SEO çalışmasıdır.

Bu gerek içerik üretimi olsun gerek fotoğraf veya görsel desteği olsun gerek site içi ve site dışı çalışmalar olsun. Tüm süreç aslında bir SEO çalışmasının adımlarıdır.

 

SEO Uzmanı Can Cankıran ‘dan SEO Üzerine Öneriler

SEO Uzmanı Can Cankıran tarafından verilen bilgilere göre bir SEO Uzmanının aşağıdaki süreçler hakkında bilgi sahibi olması süreci başarılı bir şekilde sonuca ulaştırabilmesi için önemli bir detaydır.

 • İngilizce okuma ve yazma becerisine sahip olmalı, okuduğunu anlayabilmeli,
 • Google Analytics başta olmak üzere farklı yapılardaki analiz araçlarını iyi analiz edebilmeli,
 • Algoritma eğitimi almış olmalı,
 • Temel düzelte HTML bilgisine sahip olmalı, aynı şekilde PHP veya ASP gibi bir programlama dilini de bilmeli,
 • Doğru analizler çıkarabilmeli,
 • SEO çalışması yapılacak sektörü iyi analiz etmiş ve rakipleri yakından tanıyor olmalı,
 • Site sahibi ile hızlı ve doğru bir şekilde çalışma yapabilmeli, gerektiği noktalarda site sahibine yol gösterebilmeli,
 • Rapor hazırlama noktasında yeterli bir seviyede olmalı, yaptıklarını ve yapacaklarını net bir şekilde ifade edebilmeli,
 • Müşteri alışkanlıklarını iyi bilmeli, gerek bilgi içerikli sitelerin gerekse de alışveriş sitelerinin çalışma mantığını iyi bilmeli,

 

Ortalama Bir SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bunun için tabi ki yasal olarak belirlenen bir sınır yoktur. Ancak yapılan işin ağırlığına, siteden alınan geri dönüşlerin başarısına ve diğer birçok etmene bağlı olarak değişebilir bir maaş skalası vardır.

Ama temel olarak;

 • Stajyer konumdaki SEO personeli için Asgari Ücret düzeyinde bir maaş,
 • SEO Uzmanı için 3000 – 5000 TL bandında bir maaş,
 • Kıdemli SEO Uzmanı için de 5.000 TL ile 20.000 TL arasında bir maaş ödemesi yapılabilir.

Tabi ki bu rakamlar şirketin veya işi veren kişinin mali durumuna bağlı olarak aşağı ya da yukarı da çekilebilir.

 

Doğru bir SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

SEO Uzmanı Can Cankıran tarafından aktarılan bilgilere göre siteniz için bir SEO Uzmanı seçecek iseniz bu durumda bazı kriterlere bakmalı, kişiyi yaptığı işler üzerinden değerlendirmelisiniz.

Aksi taktirde çok yüksek meblağlarda ödeme yapmak ancak düşük seviyede geri dönüş almak gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bu noktada size iyi bir SEO Uzmanı seçebilme konusunda bazı küçük püf noktaları sunabiliriz.

 • Daha önceki referanslarını isteyin. Siteleri nerelerden almış, nerelerde bırakmış inceleyin. Geri dönüş oranlarına vs. iyice bir bakın.
 • Google Hizmetleri konusunda ne kadar deneyimli, Google tarafından verilen sertifikalara sahip mi bir sorgulayın. Arama sonuçlarının mantığını bilmeyen bir SEO Uzmanı sizim için yetersiz bir uzman olacaktır.
 • İşleri sözleşme imzalayarak, resmi yollarla ve faturalı bir şekilde yapın. Taleplerinizi net olarak belirtin ve bunu yazılı olarak kayıt altına alın. Sonrasında sorun yaşamamak adına önemli bir konu.
 • Size arama sonuçlarında ilk sıra garantisi veren kişi veya kurumlardan uzak durun. Kimse size ilk sıra garantisi veremez. Arama yapılan kelime çok spesifik bir kelime olursa o zaman bir ihtimal ancak özellikle Haber, Sağlık, Teknoloji gibi anahtar kelimelerde ilk sıra garantisi veren bir SEO uzmanı muhtemelen işini bilmiyordur.
 • Sektörün zorluğu arttıkça size verilen SEO Hizmetinin de ücreti artacaktır. Bu noktada da size hizmet verecek olan kişinin sunacağı rakamı sektörün zorluğu ile kıyaslamanızda fayda var.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CepSeyir - 2020 yılı Güncel Teknoloji, Mobil Yaşam ve Otomobil Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!