Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.

Bu sorun genellikle ürünlerin servise girdikten sonra Ana Kartı ile alakalı bir işlem yapılması sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Ana Kart üzerinde yapılan değişim veya tamiratlar cihazın IMEI Kodunun değişmesine sebep olmaktadır.

Ancak servisler bu işlemin bir sonraki adımı olan Yeni IMEI Kodunu BTK’ya bildirmekte bazen gecikmekte bazen ise unutmaktadırlar.

Bundan ötürü de bu şekilde bir SMS gelmektedir.

 

Akıllı Telefonlar ve IMEI Sorunu
Akıllı Telefon

 

SMS Geldikten Sonra Ne Yapmanız Gerek?

Tarafınıza bu şekilde bir SMS geldi ise işlemi yapan Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktası ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

Bu noktalara gidip durumunuzu ilettiğiniz taktirde Servis Firması üzerinden BTK’ya yeni IMEI Kodunun bildirildiği bir süreç başlatılacaktır.

Bu süreç ortalama 2-3 gün içinde sonuçlanacak ve telefonunuza gelen sms geçerliliğini yitirecektir.

 

IMEI Kodu Nerede Yer Alır

 

Nasıl Bir SMS Geliyor?

Genellikle kullanıcılara BTK tarafından gönderilen SMS şu şekildedir.

“1234567890 IMEI nolu cihaz KAYIT DIŞI dır, 120 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz veya cihazınızı kaydettiriniz”

Bu SMS bazen küçük değişimler gösterebilir. Ancak temel kurgu bu şekildedir.

Bu tarz bir SMS geldi ise Arıza Formuna bir bakmanız da fayda vardır. Arıza Formunun üstüne eklenen YENİ IMEI Kodunuz uyumlu ise sorunun kaynağı servisin sizin bilgilerinizi iletmemesi ya da BTK tarafının bu verileri güncellememesidir.

Bu sebeple de kısa sürede Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktasına bilgi vermeniz gerekecektir.

 

Akıllı Telefonlar
Akıllı Telefonlar

 

Yasal Olmayan Müdahaleler

Eğer cihazı servis noktası dışında bir yerde tamir ettirdi iseniz bu durumda bu noktaya gitmeniz gerekecektir.

Eğer cihazınıza Sahte IMEI Kodu eklettirdi iseniz bu durumda yapacak bir şey yok. Yeniden IMEI Kodu eklettirmeniz gerekecektir. Ama bu işlemin YASAL OLMADIĞINI belirtelim.

Bu tarz işlemler için size servis ve BTK’nın pek fazla destek sunmayacağını bilmenizi isteriz.

Yaşadığınız diğer sorunları YORUM Kısmından bizlere sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor olacağız.

Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

126 Yorum

 1. Merhabalar, bende iPhone 6s vardı yurtdışından hediye olarak gelmişti. Pasaport ile kaydettirdim. Ekran arızasından dolayı Diyarbakır’daki Apple servisine gönderdim, telefonu yenisi ile komple değiştirerek sıfır olarak bana gönderdiler. Bende kardeşime verdim , kendi hattını taktı ve geçici olarak kullandı telefonu. Tekrar telefonu alıp kendim kullanmaya başladım. Bir süre sonra kayıtdışı mesajı geldi. Sonra telefon şebekesi kapandı. BTK yı aradım imei no kardeşimin hattına eşleşmiş. Sadece o kullanabilir.Servisi aradım faturası olursa yaparız dediler. Bende faturayı çöpe atmıştım garantisi bitti diye. Telefonda sıfır sayılır. Elimde Pasaport var. Değişim belgesi de var. Maliye makbuzu var. Ne yapmalıyım , servisi yeni imei noyu BTK ya bildirmedikleri için tüketici hakem heyetine şikayet mi etmeliyim. Bi fikri olan varsa yardımcı olsun lütfen.

  Cevapla
 2. 7 Mart 2021, 18:51

  kullandığım telefonun ana kartını çıkma bir ana kart ile değiştirdim.imei no çalışırmı sorun yaratırmı

  • IMEI Numarası Anakarta tanımlıdır. Değişen anakartın IMEI Numarasında sorun yoksa çalışmaya devam eder.

 3. 26 Şubat 2021, 00:19

  Sıfır telefon aldım telefon kayıt disiymis.bir ay sonra mesaj geldi.telefoncuya gittim IMEI resmini çekip halloldu dedi.yine mesaj geldi tekrar götürdüm bi sorun olmaz dedi kayıt yaptir diye zorlayınca telefonu 2 saatligine bırak halledelim dedi acaba bu normalmi,telefonumu birakmalimiyim.imei kırma klonlama diye bir şey duydum amaç bu olabilirmi acaba

  Cevapla
  • Telefoncular IMEI Kaydı yapamaz. IMEI Klonlama işlemi yapılmış muhtemelen. Telefona ait güncellemeleri vs alamayabilirsiniz. Cihaz belli bir süre sonra aynı şekilde Klonlanmış Cihaz halini alır. yeniden IMEI Attırmanız gerekir.

 4. yurtdisi xiaomi 8 cihaza imei kaydi yapmak icin imeilini kullanabileceginiz ne tür cihazlar önerisiniz?(benim kullanmadigm 2 cihaz var birisi samsung j2 diğeri htc ikiside internete giren yuksek cihazlar)

  Cevapla
 5. Benim cihazımda arıza nedeniyle değiştirildi bende appledan gerekli bilgileri içeren bir belge aldım. E devlet üzerinden yükledim sistemden kontrol ettiğimde kayıtlı gözüküyor fakat şebeke yok ne yapmaö gerekiyor? Veya açılma süresi nedir ?

  Cevapla
 6. Merhaba ben sıfır telefon aldım yurt dışından geldin. İmei sorguladığımda “anakart değişikliği sebebi ile kayıt dışı olduğu tespit edilen imei” yazıyor. Bunun için me yapabilirim ? Tekrar sıfırdan kayıt yaptırsam olurmu ? Normal kayıt süresi bitmiş telefonlar gibi yani ?

  Cevapla