Siber Saldırılarının Arkasında Kim Var!

Ransom siber saldırı ‘den geldi açıklaması yaparken, bu açıklamaya destek ’den geldi. ’den başlatıldı’ açıklaması yaptı. İngiliz güvenlik yetkilileri, ’deki bilgisayar korsanlarının geçen ay ve diğer organizasyonların bir bölümünü sakat bırakan siber saldırının arkasında olduğuna inandığını belirtti. İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi () uluslararası soruşturmayı başlattı.

Güvenlik kaynakları, ’nin olarak bilinen bir hack grubunun saldırıyı başlattığına inandığını söyledi. ABD Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi, hakkında da uyarıda bulundu. Aynı grubun 2014 yılında Sony Pictures’ı hedef aldığı düşünülüyor.

Şirket, Seth Rogen’in oynadığı Kuzey Kore liderliğiyle ilgili bir hiciv olan The Interview filmini piyasaya sürmeyi planladığında, Sony saldırısı gelmişti. İlk gecikmeden sonra filmin sonunda sınırlı bir çıkış yapıldı. Aynı grubun bankalardan para çalınmasının arkasında olduğu da düşünülüyor.

Mayıs ayında, olarak adlandırılan fidan teçhizatı, bilgisayarları kilitleyerek ve bunların kilidini açmak için ödeme talep ederek dünyayı dolaştı. İngiltere’deki NHS özellikle kötü bir şekilde vuruldu. (NCSC) yetkilileri, kendi soruşturmalarına başladı ve değerlendirmelerini son haftalarda sonuçlandırdı.

Grup, Kuzey Kore merkezli olmasına rağmen, saldırıyı düzenleyen Pyongyang liderliğinin tam rolü daha az açık.

Dünyadaki özel sektör siber güvenlik araştırmacıları, saldırının hemen arkasında kimlerin olduğunu anlamaya çalışmak için kodları ayırmaya başladı.

’de siber tehdit istihbarat ekibini yöneten Adrian Nish, grubunun geliştirdiği daha önceki kodla çakıştığını gördüğünü söyledi.