Siber Saldırılarının Arkasında Kim Var!

Ransom siber saldırı Kuzey Kore‘den geldi açıklaması yaparken, bu açıklamaya destek NHS’den geldi. NHS siber saldırısı ‘Kuzey Kore’den başlatıldı’ açıklaması yaptı. İngiliz güvenlik yetkilileri, Kuzey Kore’deki bilgisayar korsanlarının geçen ay NHS ve diğer organizasyonların bir bölümünü sakat bırakan siber saldırının arkasında olduğuna inandığını belirtti. İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) uluslararası soruşturmayı başlattı. Güvenlik kaynakları, […]Ransom siber saldırı Kuzey Kore‘den geldi açıklaması yaparken, bu açıklamaya destek NHS’den geldi. NHS siber saldırısı ‘Kuzey Kore’den başlatıldı’ açıklaması yaptı. İngiliz güvenlik yetkilileri, Kuzey Kore’deki bilgisayar korsanlarının geçen ay NHS ve diğer organizasyonların bir bölümünü sakat bırakan siber saldırının arkasında olduğuna inandığını belirtti. İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) uluslararası soruşturmayı başlattı.

Güvenlik kaynakları, NCSC’nin Lazarus olarak bilinen bir hack grubunun saldırıyı başlattığına inandığını söyledi. ABD Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi, Lazarus hakkında da uyarıda bulundu. Aynı grubun 2014 yılında Sony Pictures’ı hedef aldığı düşünülüyor.

Şirket, Seth Rogen’in oynadığı Kuzey Kore liderliğiyle ilgili bir hiciv olan The Interview filmini piyasaya sürmeyi planladığında, Sony saldırısı gelmişti. İlk gecikmeden sonra filmin sonunda sınırlı bir çıkış yapıldı. Aynı grubun bankalardan para çalınmasının arkasında olduğu da düşünülüyor.

  Tehlikesi giderek artan Petya virüsü!

Mayıs ayında, WannaCry olarak adlandırılan fidan teçhizatı, bilgisayarları kilitleyerek ve bunların kilidini açmak için ödeme talep ederek dünyayı dolaştı. İngiltere’deki NHS özellikle kötü bir şekilde vuruldu. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) yetkilileri, kendi soruşturmalarına başladı ve değerlendirmelerini son haftalarda sonuçlandırdı.

Grup, Kuzey Kore merkezli olmasına rağmen, saldırıyı düzenleyen Pyongyang liderliğinin tam rolü daha az açık.

Dünyadaki özel sektör siber güvenlik araştırmacıları, saldırının hemen arkasında kimlerin olduğunu anlamaya çalışmak için kodları ayırmaya başladı.

BAE Systems’de siber tehdit istihbarat ekibini yöneten Adrian Nish, Lazarus grubunun geliştirdiği daha önceki kodla çakıştığını gördüğünü söyledi.

iPhone Hafızada Yer Açma
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status