Siber Suçlular Üstün İkna Yeteneklerine Sahip

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Intel Security tarafından hazırlanan ve basınla paylaşılan rapora göre “Siber Suçlu” adını verdiğimiz Sanal Dolandırıcılar kullanıcıları dolandırabilmek için Üstün İkna Kabiliyetlerine başvurmak zorundalar.

Yani bir Siber Suçlu eğer iyi bir İkna Yeteneğine sahip değilse ne İnternet Kullanıcılarını kandırabiliyor ne de bu işin Dolandırıcılık cephesinde kendisine yer bulabiliyor.

İşte Intel Security tarafından yapılan araştırma ve sonuçları.

 

İstenmeyen E-Mail’lerin 3’de 2’si Dolandırıcılık İçerikli

Dünyadaki E-Postaların Üçte İkisi Dolandırıcılığa Yönelik İstenmeyen Postalardan Oluşuyor

Intel Security’nin Hacking the Human OS (İnsanın İşletim Sisteminde Korsanlık) başlıklı raporu, siber suçluların çalışanlardan değerli veriler çalmak için gerçek dünyadakilerle aynı ‘satış’ ve ‘dolandırıcılık’ tekniklerini kullandığına işaret ediyor. Dünyadaki e-postaların üçte ikisinin artık bilgi ve para sızdırmaya yönelik istenmeyen postalardan oluştuğunu vurgulayan raporda, çalışanların %90’ının en yaygın ve sık kullanılan phishing dolandırıcılıklarını tespit edemediği ortaya çıktı.

Siber Suçlular Üstün İkna Yeteneklerine Sahip
Siber Suçlular Üstün İkna Yeteneklerine Sahip

 

Siber Suçların Maliyeti 445 Milyar Dolar

Siber suçların küresel düzeydeki maliyeti yaklaşık 445 milyar Dolara ulaşırken, Intel Security, şirketleri çalışanlarını bu konuda değerlendirerek, dijital dünyada korsanlar tarafından kullanılmakta olan “Altı Belirleyici Yöntem” konusunda eğitmeye teşvik ediyor.

Rapor, dünya çapında 100’den fazla bankanın kötü niyetli yazılımların saldırısına uğradığı ve tahmini olarak 1 milyar Dolarlık hasara uğradığı haberinden yalnızca birkaç gün sonra yayımlandı. Bankaların bilgisayarlarının ve ağlarının hedefli phishing saldırılarıyla delindiği olaylar, ‘canlı güvenlik duvarındaki’ doğal zayıflığı ve çalışanların dijital dünyada kullanılan en ileri ikna teknikleri konusunda eğitilmesine duyulan ihtiyacı gözler önüne serdi.

McAfee Labs’ten 500 araştırmacı, küresel düzeyde alınıp verilen tüm e-postaların üçte ikisinin alıcıdan bilgi ve para çalmaya yönelik istenmeyen postalar olduğuna işaret ediyor. Bu da, tüketicileri ve işverenleri şu anda kullanılmakta olan en üretken phishing ve dolandırıcılık tekniklerine karşı daha da tetikte olmaya itiyor.

Şirketlerin güvenlik açıklarına ve zararlı yazılımlar tehdidi konusuna değinen McAfee Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, “Bilişim suçlarının en önemli maliyeti, şirket performansına ve ulusal ekonomilere verdiği zarardan ileri geliyor. Bilişim suçları ticarete, rekabet edebilirliğe, inovasyona ve küresel ekonomik büyümeye de zarar veriyor” dedi.

Siber Suçlular Üstün İkna Yeteneklerine Sahip
Siber Suçlular Üstün İkna Yeteneklerine Sahip

 

Dijital Dünyada Dikkat Edilmesi Gereken Altı Belirleyici Yöntem

1. Karşılık Verme: İnsanlara bir şey verildiğinde, onlar da kendilerini borçlu hissetme ve bu iyiliğe karşılık verme eğilimi gösterir.

2. Aciliyet: İnsanlar bir şeyin acil olduğunu, kısa sürede tükeneceğini görürse, buna uygun davranma eğilimi sergiler. Örneğin, bankanızdan gelen ‘maskelenmiş’ bir e-posta sizden bir şeyi talep ederek, bunu yapmazsanız hesabınızın 24 saat içerisinde kapatılacağını söyleyebilir.

3. Tutarlılık: Hedef bir şeyi yapmaya söz verirse, genellikle bu sözü tutar, çünkü hiç kimse güvenilmez görünmek istemez. Örneğin, bir şirketin IT ekibinden olduğunu iddia eden bir korsan, bir çalışanın tüm güvenlik süreçlerine onay vermesini sağladıktan sonra, onu güvenlik gerekliliklerine sözde uygun olan şüpheli bir işlemi yapmaya yöneltebilir.

4. Sempati Duyma: Bir hedefin sempati duyduğu bir sosyal mühendisin dediklerini yapma olasılığı daha yüksektir. Bir korsan telefon veya internet üzerinden cazibesini kullanarak, kendisinden şüphelenmeyen bir mağdurun ‘dostluğunu kazanabilir’.

5. Otorite: İnsanlar, bir otorite figüründen gelen talepleri genellikle yerine getirme eğilimindedir. Bu otorite, finans ekibine bir şirket müdüründen veya başkanından gelmiş gibi görünen hedefli bir e-postayla da hissettirilebilir.

6. Sosyal Onaylanma: İnsanlar başkalarında gördükleri davranışları tekrarlama eğilimindedir. Örneğin, bir phishing e-postasının bir grup çalışana gönderilmiş gibi gösterilmesi, çalışanın ‘Bu talebi meslektaşlarım da aldıysa, sorun yoktur,” diye düşünmesine yol açar.

 

Intel Security Hakkında

McAfee artık Intel Security şirketinin bir parçasıdır. Security Connected stratejisi, donanımla geliştirilmiş güvenliğe yenilikçi yaklaşımı ve benzersiz Küresel Tehdit İstihbaratı ağıyla Intel Security, tüm dünyada kişisel ve iş amaçlı kullanıma yönelik sistemleri, ağları ve mobil cihazları koruyan proaktif, kanıtlanmış güvenlik çözümleri ve hizmetleri geliştirmeye yoğun olarak odaklanmış durumdadır.

Intel Security, McAfee deneyimini ve uzmanlığını Intel’in inovasyonu ve kanıtlanmış performansıyla birleştirerek güvenliği her mimarinin ve bilişim platformunun temel yapı taşı haline getiriyor. Intel Security’nin misyonu; herkese dijital dünyada emniyet ve güven içinde yaşayıp çalışacak güveni temin etmektir. www.intelsecurity.com.

Not: Intel, Intel Security ve McAfee, ABD ve diğer ülkelerdeki Intel Corporation’ın ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Diğer isim ve markaların başkalarının mülkü olduğu ileri sürülebilir.

Siber Suçlular Üstün İkna Yeteneklerine Sahip

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir