Sim Kilitli Cihazlar Tarihe Karışacak

Özellikle GSM Operatörleri tarafından satışı yapılan ürünlere konulan ve diğer Operatörlerde cihazın çalışmasını engelleyen Sim Kilit Uygulaması BTK Engeline takıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) tarafından internet üzerinden yapılan açıklamaya göre artık ülkemize cihaz getiren hiçbir firma veya GSP Operatörü Sim Kilit ile bir sınırlama getiremeyecek, cihazı alan her operatörde rahatlıkla kullanabilecek.

Özellikle operatörler tarafından kendi markası ile satışı yapılan modellerde görülen Sim Kilit olayı bir dönemler BlackBerry firmasında da mevcuttu. Bu sebeple alınan cihaz başka operatörlerde kullanılamıyor, çeşitli teknik işlemler sonrasında kullanıcı başka bir sim kart kullanabilir hale geliyordu.

Buna göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) kurumuı, Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca işletmeciler tarafından verilen ve mobil şebekeler üzerinden sunulan telekomünikasyon hizmetlerinde kullanılan cihazlara kilit mahiyetinde yazılım veya donanım konulmamasına, mevcut kilitli cihazlara uzaktan erişimin mümkün olması halinde bu cihazlara uzaktan erişim sağlanarak üzerlerinde bulunan cihaz kilidi mahiyetindeki yazılımların 3 ay içinde kaldırılmasına karar verdi.

Sim Kilitli Cihazlar Tarihe Karışacak
Sim Kilitli Cihazlar Tarihe Karışacak

 

Kurul, mevcut durumda kilit içeren cihazlara ilişkin olarak uzaktan erişim imkanının mümkün olmaması halinde mobil işletmecilerin internet siteleri üzerinden söz konusu cihazların kilit kodlarının kaldırılabilme imkanının sağlanması ile kilitlerin açılmasına yönelik her türlü kolaylığın işletmeciler tarafından abonelere gösterilmesini kararlaştırdı.

Son dönemde kullanıcılardan gelen talep ve şikâyetler üzerine çeşitli düzenlemeler yapan BTK bir anlamda GSM Operatörlerinin yıllardır kemikleşmiş bir şekilde uyguladıkları sınırlandırıcı eylemleri de ortadan kaldırmaya başladı.

Bakalım bu karardan sonra Türkcell, Vodafone ve Avea başta olmak üzere Sim Kilit kullanan firmalar ülkemizde nasıl bir satış politikası belirleyecekler.

 

Sim Kilitli Cihazlar Tarihe Karışacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir