Sinema Yasası İle Reklam Süreleri Kısalacak, Bilet Kampanyaları Bitecek

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Kabul edilen Sinema Yasası kapsamında artık Reklam ve Fragman Süreleri kısalacak, Sinema Salonları tarafından yapılan kampanyalara kısıtlamalar getirilecek ve filmler artık bir kurul onayından sonra yayına alınacak.

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kısa adıyla Sinema Yasası ile Sinema Salonlarına ve Filmlere birçok sınır ve düzenleme getirilmiş durumda.

Yapılan düzenleme tüketici açısından Reklam ve Fragman Sürelerinin kısalması gibi bazı artılar sağlıyor olsa da Sinemada Sansür ve Kampanya Sayısının Azalması gibi bazı eksi sonuçları da olacak gibi görünüyor.

 

Sinema ve Mısır Tartışması

 

Yapımcılar ve Sinema Salonları Arasındaki Mısır Kavgası Sona Eriyor

Cem YILMAZ ve Yılmaz ERDOĞAN başta olmak üzere birçok film yapımcısı ile CineMaximum markası ile Türkiye’deki sinema salonlarının yarısından fazlasını elinde tutan CJ CGV Grup arasında başlayan Mısır Tartışması Sinema Yasası ile birlikte sona ermiş durumda.

Salonlarda Sinema Biletlerinin çeşitli kampanyalar ile 30 TL – 40 TL gibi rakamlara satıldığını ve bu rakama Mısır + İçecek ürünlerinin de dâhil edildiği belirten Film Yapımcıları filmlerin dağıtımlarını durdurmuşlardı.

Film Yapımcıları yapılan anlaşmalara göre filmlerin gösterim ücretlerinin 10 TL olduğunu ve bunun 5 TL’lik kısmının kendilerine ödendiğini belirtmiş, yapılan kampanyalar ile biletlerin 30 TL’den satıldığını ancak kendilerine yine 5 TL ödeme yapıldığı için zarar ettiklerini ifade etmişlerdi.

Bu süreç sonunda da Yerli Filmlerin birçoğunun gösterim tarihi ertelenmiş ve ne zaman filmlerin gösterime gireceği ise belirsiz hale gelmişti.

Mecliste kabul edilen yasa kapsamında Sinema Bileti içerikli olan Abonelik, Promosyon, Kampanya ve Toplu Satış faaliyetleri artık yasaklandı. Sinema Bileti fiyatının belirlenen rakamdan yapılmasına karar verildi.

 

Sinema ve Mısır

 

İndirimli Satışlar Bitecek, Fiyatlar Yükselecek

TBMM tarafından alınan karar sonrasında İndirimli Sinema Keyfi artık hayatımızdan çıkmış olacak. Bilet Fiyatları belirli bir seviyenin altına inemeyecek.

Fırsat Siteleri üzerinden satışı yapılan İndirimli Sinema Biletlerinin, Aylık veya Yıllık yapılan Sinema Bileti Anlaşmalarının da önü kesilmiş olacak. İndirimli Sinema Bileti bir anlamda hayal olacak.

Fiyat İndirimi için Sinema Salonu Sahibi ve Filmin Yapımcısı arasında yapılacak olan anlaşmalar ile Halk Günü gibi belirli indirimler yapılabilecek. Ancak bu indirimler için Film Yapımcısının onayı gerektiği için her filmde geçerli olmayabilecek.

Bu indirimler ile alakalı olarak yapılan düzenleme metni ise şu şekilde.

“İlk seans, öğrenci halk günü gibi gelenekselleşmiş indirimler ile okullara, meslek gruplarına, belirli yaşın üzerindeki kişilere yapılacak benzeri indirimler, işletmeciler ile filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı arasında yapılacak sözleşmelerle belirlenebilecek. Ancak sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısıyla yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere, sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremeyecek.”

 

Sinema Salonları

 

Reklam Süreleri ve Fragman Süreleri Sınırlandırılacak

Çıkan yasa ile 30 Dakikayı bulan Reklam Süreleri ve 15 Dakikayı bulan Fragman Süreleri yeniden ele alınmış ve düzenlenmiş durumda.

Buna göre artık filmden önce yayınlanan Reklamların süresi 10 Dakikayı aşamayacak. Aynı şekilde filmden önce yayınlanan Fragmanların süresi de 3 Dakikadan az ve 5 Dakikadan fazla olamayacak.

Bu kapsamda da film için belirlenen başlangıç saatinden max. 15 dakika sonra filmin başlamış olması gerekiyor.

Film arası ise yasaya göre 15 dakikadan fazla olamayacak.  

İlgili sürelere uymayan sinema salonu işletmecisine salon başına 50.000 TL’lik para cezası verilecek.

 

Sinema Salonu

 

Filmler Kuruldan Geçecek, Sansüre Tabi Tutulabilecek

Sinema Yasası ile birlikte artık filmlerin 8 Kişilik Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesine, yaş aralığı ve türünün bu kurul tarafından belirlenmesine ve bazı filmlerin +18 olarak işaretlenerek sinema salonlarında gösteriminin engellenmesine imkân tanındı.

Bu kurul tarafından onaylanmayan ve +18 olarak işaretlenen filmler ise Özel Gösterimler, Festival Filmleri veya Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler kapsamında “+18” ibaresi ile gösterilebilecekler.

Sinema Yasası İle Reklam Süreleri Kısalacak, Bilet Kampanyaları Bitecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir