SMS Sistemi Değişiyor, Joyn Hayatımıza Giriş Yapıyor

Neredeyse 20 yıldan fazladır hizmet veren ve mobil pazarda her cihazda olmazsa olmazlar arasında yer alan SMS, teknoloji ve iletişim yollarının artması sebebiyle yerini Joyn adı verilen yeni bir sisteme bırakmaya hazırlanıyor.

Henüz altyapı çalışmaları devam eden Joyn sistemi Avrupa’da bazı operatörler tarafından da kullanılmaya başlandı. Ancak tam olarak uyumu ve her cihaza eklenmesi 2013 içerisinde tamamlanmış olacak.

Nokia firmasının önderliğinde Cep Telefon Operatörleri Birliği (GSMA) tarafından da desteklenen bir proje olan ve hayata geçirilen Joyn Mesajlaşma Sistemi temelde sadece Yazılı Veri gönderimini değil, Sesli ve Görüntülü Veri gönderimini de destekliyor.

Bir anlamda Mail Sistemine dönüşmesi beklenilen SMS sisteminin bu alanda atılan en önemli adımı olan Joyn Sistemi içerisinde Yazı, Video, Resim, Ses, Dosya ya da farklı verileri de barındırarak karşı tarafa gönderebilme özelliğine sahip olacak.

Joyn Sms Sistemi Pazara Çıkıyor
Joyn Sms Sistemi Pazara Çıkıyor

Şu aşamada birçok telefon şirketi tarafından üretilen yeni telefonlarda desteklenen bu yazılım Samsung, HTC, LG, ZTE, RIM, Nokia, Motorola, Alcatel, Huawei gibi telefon üreticileri tarafından da desteklenmeye başlandı.

Almanya bazlı olarak çalışmalarına başlanılan Joyn Sistemi için 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren Almanya Vodafone ve Almanya T-Mobile şirketleri de bu yazılıma destek sunmaya başladıkları bilgisini sundular.

Dünya pazarına 2013 senesi içerisinde tam olarak yerleşmesi ve 2014 senesi itibariyle de sistemde SMS yerine kullanılmaya

Joyn SMS Sistemi
Joyn SMS Sistemi

başlanması aslında çok da zor bir durum gibi görünmüyor. Arkasına Cep Telefon Operatörleri Birliği (GSMA) ni de aldığını düşünürsek sistemin hızlı bir büyüme gerçekleştireceğini de ön görebiliriz.

Türkiye’de henüz JOYN SMS Sistemi aktif hale gelmedi. Pazarda satılan bazı cihazlar sistemi destekliyor olsa da Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından destek sağlanmadan sistemin kullanılması mümkün olmuyor.

Bu noktada firmaların Joyn Kullanımına özel fiyatlar belirlemesi de söz konusu olacak. Genelde veri gönderiminde SMS Boyutları sadece yazı içerdiği için çok fazla olmuyordu. Ancak MMS gibi sistemlerde veri boyutu arttığı için ücretlendirme de farklı olmakta idi. Bu sebeple Joyn Sisteminin de ilk etapta SMS kadar uygun bir fiyata sunulma ihtimali oldukça düşük.

Bu noktada sistemin ortaya çıkmasından sonra SMS sisteminin de uzunca bir süre devam etmesi gerekecek gibi görünüyor.

 

Sistem Neleri Destekleyecek:

  • Bir veya Daha Fazla Kişi ile SMS Paylaşımı, Sohbet SMS Özelliği
  • Yakın İletişim Teknolojisi sayesinde Hızlı veri aktarımı
  • SMS ve MMS İçerik gönderimleri
  • Data Transferi
  • Görüntülü Görüşme ve SMS Gönderme
  • Video gönderme (H.263 , H.264 , WebM)
  • Sesli Mesaj Gönderme (AMR-NB, AMR-WB, G.711 a-law, G.711 u-law, Speex, iLBC)

SMS Sistemi Değişiyor, Joyn Hayatımıza Giriş Yapıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir