SnapDragon 800’lü Galaxy Note 3 Daha Fazla Özellikle Pazara Çıkıyor

Pazara iki farklı işlemci ile çıkacak olan ve ülkemizde Exynos 5 Octa serisi işlemciler ile satışa sunulacak Galaxy Note 3 modeli için bazı kötü haberlerimiz var.

Samsung tarafından hazırlanan ve ARM Big.LITTLE teknolojisini kullanan Exynos Octa 5 serisi işlemci ailesi Galaxy S4 modelinde yaşadığı sorunların bazılarını yok etmeyi başarmış olsa bile SnapDragon 800 serisi işlemcilerden aşağı kalarak kullanıcılarını üzecek gibi görünüyor.

Samsung Galaxy S4 modeli ile hayatımıza giren Exynos 5 Octa 5410 seri işlemcilerde kullanılan PowerVR SGX544 serisi işlemci büyük sorunlara sebep olmuş, Full HD Çözünürlükteki oyun ve uygulamalarda bazı kasma sorunları ile karşımıza çıkmıştı. Bunla beraber OpenGL ES 3.0 desteğinden de yoksundu.

Samsung Galaxy Note 3 serisinde kullanılan Exynos 5 Octa 5420 serisi işlemcide bu sorunlar aşılmış durumda. Ancak SnapDragon 800 serisi işlemcilerde kullanıcılara sunulan 4K Video Çekme ve 24 bit 192 KHz ses çıkış özelliği Exynos serisi işlemcilerde şu aşamada kullanılamıyor.

SnapDragon 800’lü Galaxy Note 3 Daha Fazla Özellikle Pazara Çıkıyor
SnapDragon 800’lü Galaxy Note 3 Daha Fazla Özellikle Pazara Çıkıyor

Exynos 5 Octa 5420 modelinin ülkemizin de içinde bulunduğu birçok ülkede ilk etapta bu özellikler olmayacak. Sonrasında ise Samsung kanadının başarılı olursa bir güncelleme ile 4K Desteği sunması bekleniyor. Ama ses çıkışı noktasında ne yazık ki bir adım atamayacak.

Samsung Galaxy Note 3 modeline para verecek olan müşteriler her pazara farklı işlemci ile sürülen ve her zaman donanımsal olarak biraz daha geriden gelen modeli alacak olmalarından dolayı pek de mutlu olmayacaklardır.

Birçok kullanıcı 4K Video özelliği mevcut diye bu modele sahip olmak istemeyecektir elbette ki. Ancak aynı cihazı alıp bir ülkedeki özelliklerin oldukça önemli olan 2 tanesini kullanamıyor olmakta kullanıcı açısından sıkıntılı bir durum olacaktır.

SnapDragon 800’lü Galaxy Note 3 Daha Fazla Özellikle Pazara Çıkıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir