SnapDragon 820 Akıllı Telefon Üreticilerine Gönderilmeye Başlandı

Qualcomm firması pazardaki SnapDragon 810 serisi işlemcileri hızlı bir şekilde arka plana alabilmek için SnapDragon 820 serisi işlemcileri Akıllı Telefon Üreticilerine göndermeye başladı.

Aşırı Isınma Sorunu yaşaması sebebiyle HTC One M9 serisinde sıkıntılı bir sürece giren, Sony Xperia Z3+ serisinin de ısınma sorunları ile karşı karşıya olduğu haberleri ile zor durumda kalan Qualcomm firması işlemci ailesini yenilemeye başladı.

Gelen haberlere göre firma SnapDragon 820 serisi chipsetleri HTC, Sony ve Xiaomi firmalarına göndermiş durumda.

SnapDragon 820 İşlemci Ailesi
SnapDragon 820 İşlemci Ailesi

 

İlk SnapDragon 820 Serisi Bu Yıl İçinde Çıkacak

Sony, HTC ve Xiaomi firmalarına Chipset gönderilmesindeki temel amaç ilk olarak SnapDragon 820 serisi işlemcilere sahip akıllı telefonların 2015 senesi içinde çıkmasının amaçlanması.

Isınma Sorunlarını gidermekte sorun yaşayan SnapDragon 810 serisi ise arada 1-2 modelin tercih edip başarısız olduğu bir seri olarak kayıtlara düşecek.

Büyük olasılıkla Sony firmasının 3-4 aya duyuracağı yeni Amiral Gemisi ile Xiaomi firmasının Xiaomi Mi5 ve Mi5 Plus serilerinde, HTC’nin ise Aero ismini verdiği modelde SnapDragon 820 serisi kullanılacak.

Qualcomm SnapDragon
Qualcomm SnapDragon

 

SnapDragon 820 Serisi Samsung Tarafından Üretilecek

Gelen sızıntı haberlerin en ilginci ise SnapDragon 820 sersinin Samsung tarafından üretilmesi oldu.

64 Bit Mimarisine sahip işlemcilerde istediği performansı yakalayamayan Qualcomm firması SnapDragon 820 serisi için Samsung firması ile anlaşmış durumda.

Kryo mimarisine sahip olarak üretilmesi beklenilen SnapDragon 820 serisinin 64 Bitlik ve 3.0 Ghz’lik frekans hızlarına ulaşan bir yapıya sahip olması bekleniyor.

Samsung Exynos 7420 serisinde kullanılan 14 nm FinFet üretim sürecine sahip bir sistemle üretilmesi beklenilen SnapDragon 820 serisinin en başarılı Qualcomm İşlemcileri arasında yerini alması bekleniyor.

Exynos 7420 serisi işlemcilerin kullanıldığı Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S6 Edge serilerinin SnapDragon 810 serisini sollamış olması sebebiyle firmanın bu yapıda bir işlemci sistemi ile pazara çıkması oldukça mantıklı olacak.

Bu sayede 2016 yılı Amiral Gemisi modellerde sıkça SnapDragon 820 serisi, oldukça hızlı ve performanslı bir işlemci yapısını görüyor olabileceğiz.

SnapDragon 820 Akıllı Telefon Üreticilerine Gönderilmeye Başlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir