Sony eski favorisine geri mi dönüyor?

30 yıl önce Sony şirketinin üretmekten artık vazgeçtiği eski favorisi, göz ağrısı plakları üretmeyi tekrar düşünmeye başladı.

 

Günümüzde plak sevenler ve toplayanların sayısı oldukça fazlayken, bu plak hayranlarının en büyük kitlesi tahmin ettiğiniz gibi yaşlılar değil. Genç ve yeni nesil de artık sevdiği müzikleri sadece sanal ortamda depolamak yerine plak şeklinde de saklamayı sevdikleri görülüyor. Özellikle oyun müziklerine büyük bir hayranlık besleyen gençlere yönelik olarak bir çok şirket, oyun müziklerini plaklara basarak bunları satışa sunuyor.

Sony 30 yılın ardından eski favorisine bir dönüş yapıyor ve plak üretmeye tekrar başladığını açıklıyor. Şirket, açıklanan haberlere göre Mart 2018 itibariyle Shizuoka Prefecture konumunda bulunan bir fabrikayı tekrar plak üretmeye başlamak için kullanacakmış gibi görünüyor. Sony 1989 yılında, o zamanki teknolojik gelişimden dolayı, CD teknolojisine önem vermek için plak üretmeyi sonlandırmıştı. Fakat günümüzde yaşlıların yanında genç nesillerinden plaklara büyük ilgi duymasının ardından plakların büyük bir popülarite yakalaması, Sony şirketinin gözünden kaçmamış gibi gözüküyor. Bu gelişmenin temelleri geçen sene şirket tarafından tanıtılan pikap ile atılmış olabileceği düşünülüyor.

Bu haberin müzik endüstrisinde belki de bir kıvılcım oluşturabileceği düşünülüyor. Spotify gibi uygulamaların çıkmasının ve popüler olmasının ardından satın alınan albümlerde büyük bir düşüş yaşanmıştı. Plakların ayrı bir çekiciliği olduğu bilinse de, plak satışlarının artıp geniş alanlara yayılması belki de gerçekten müzik endüstrisine büyük bir katkı sağlayabilir.

Sony eski favorisine geri mi dönüyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir