Sony VAİO Serisi Resmi Olarak Tarihe Karıştı

Yıllardır Bilgisayar pazarında oldukça önemli bir yere ve isme sahip olan VAİO serisi resmi olarak Sony firması tarafından satıldı ve firma Bilgisayar Pazarından çekildiği açıkladı.

Son dönemde birçok pazara ürün göndermeyerek zaten pazardan çekileceğinin sinyallerini vermeye başlayan Sony firmasının VAİO markasını Japan Industrial Partners (JIP) Yatırım Fonuna devrettiği bugün resmi olarak açıklandı.

Uzun süredir Notebook pazarında büyük bir daralma içerisine giren firma bir türlü bu sektörde canlanmayı başaramadı ve büyük bir zarar ile geçtiğimiz seneyi kapayınca da kepekleri indirme kararı almış oldu.

Firmanın VAİO serisine ait bilgisayarları artık üretmeyecek olması bir anlamda Japon Çalışanlar için büyük bir kayıp oldu. Firmanın Bilgisayar üzerine üretim yapan fabrikalarında çalışan 5.000 işçi de bugün itibari ile işsiz kalmış oldu.

Sony Akıllı Telefon

TV Birimini de bağımsız hale getirerek yeni nesil ürünlere ve özellikle 4K serisi TV modellerine yönelmesi beklenilen Sony firmasının elinde kalan ve kendisini taşıyan ürünleri ise Mobil Cihazlar – Oyun Konsolları – Optik Grubu ve Ses Grubu olacak gibi görünüyor.

Özellikle Bilgisayar sektöründen çekildikten sonra kafası daha fazla rahatlayacak olan Sony firmasının 2014 yılında pazarda PlayStation 4 modeli ve yeni Akıllı Telefon modelleri ile hızlı bir yükselişe geçmesi bekleniyor.

Japan Industrial Partners (JIP) Yatırım Fonu tarafından alınan VAİO Markası ise yakın dönemde pazarda yeniden adından söz ettirmek için çalışmalara başlayacak gibi.

Daha önce IBM markasının bilgisayar alanını satın alan Lenovo firmasının günümüzdeki başarısını gördüğümüz de Japan Industrial Partners (JIP) Yatırım Ortaklığı tarafından da atılacak makul ve mantıklı adımların ilerleyen süreçte VAİO markasını yeniden canlandırması olası bir durum.

Sony VAİO Serisi Resmi Olarak Tarihe Karıştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir