Sony Xperia İON ve Samsung Galaxy S3 Detaylı Karşılaştırma

Son dönemde özellikle 007 James Bond serisinin son filmi olan Skyfall filminde tercih edilen ve James Bond Telefonu olarak lanse edilen Sony Xperia İON modeli ile pazarda halen lider konumda olan Samsung Galaxy S3 modelini bir araya getirdik ve detaylı bir karşılaştırmasını yaptık.

Öncelikle tasarım olarak oldukça başarılı ürünler çıkaran Sony firması bu cihazda da başarılı bir tasarımı yakalamış durumda. Ancak donanımsal olarak Galaxy S3 ile Xperia İON arasında bariz farklar ön plana çıkıyor.

Öncelikle cihazların Çekirdek farkları mevcut. Sony henüz pazara 4 Çekirdekli telefon çıkarmadı. O sebeple Xperia İON modelinde de Çift Çekirdekli bir işlemci kullandı. Galaxy S3 modeli ise 4 Çekirdekli bir işlemci ailesine sahip. Yani İşlemci noktasında Galaxy S3 modeli ön plana çıkıyor.

Sony Xperia İON ve Samsung Galaxy S3 Karşılaştırması
Sony Xperia İON ve Samsung Galaxy S3 Karşılaştırması

 İşlemci Özellikleri

Ürün Sony Xperia İON  Samsung Galaxy S3
İşlemci Qualcomm MSM8260 Snapdragon Dual Core Exynos 4212 Quad-core Cortex-A9
İşlemci Hızı         1.5 GHz 1.4 GHz
RAM 1 GB 1 GB
Ekran Kartı         Adreno 220  Mali-400MP

 

Ekran ve Kamera olarak ele alındığında bu noktada biraz daha Sony Kalitesi ağır basıyor diyebiliriz. Öncelikle Galaxy S3 modelinde 8 MP’^lik, Xperia İON modelinde ise 12 MP’lik bir kamera kullanıldığını belirtelim. Bu noktada çekim özellikleri ve teknolojisi ile Sony bir adım öne geçmiş durumda.

4.55 İnçlik bir ekranla gelen Xperia İON modeli 4,8 İnçlik bir ekrana sahip olan Galaxy S3 modeline göre biraz daha kibar ve ele oturur bir seviyede. Büyük cihaz sevmeyenler için Xperia serisinin dar ve uzun ekran yapısı daha kullanışlı bir hal alıyor. Bunu belirtmekte fayda var.

720 x 1280 Piksel ekrana sahip olan iki modelden Xperia İON 323 PPI değeri ile 306 PPI değerine sahip Galaxy S3 modelini ekranda da bir adım geride bırakıyor. Bu noktada Xperia modeli biraz daha keskin ve gerçeğe yakın bir görüntü ile karşımıza çıkıyor.

 

Ekran Özellikleri

Cihaz Sony Xperia İON Samsung Galaxy S3
Renk Sayısı 16 K 16 K
Ekran Boyutları   4.55 inç 4.8 inç
Ekran Çözünürlüğü       720 x 1280 px 720 x 1280 px
Diğer Özellikler Çizilmeye Dayanıklı Sony Bravia Ekran323 PPI Reality Ekran Türü4 Parmak Çoklu Dokunuş

 

 Super AMOLED HD PenTile Ekran306 PPI Corning Gorilla Glass EkranÇoklu Dokunuş

 

Kamera Özellikleri

Model Sony Xperia İON Samsung Galaxy S3
Çözünürlük 12 MP 8 MP
Dijital Zoom        4X 4X
2. Kamera özellikler 1.3 MP 1.9 MP
Video kayıt formatı       3GP, MP4 3GP, MP4
HD Video Kayıt    Var (1080p)  Var (1080p)

 

Depolama noktasında Sony Xperia İON modeli 16 GB Dahili Hafıza ile gelirken Max. 32 GB desteği de sunuyor. Samsung Galaxy S3 modeli ise ülkemizde şuan 16 GB ile satışta. Bazı noktalarda da 32 GB modelleri mevcut. Yine bu cihazda da 64 Gb lık MicroSD Kart desteği mevcut.

Bu noktada fiyat seviyesine baktığımızda sunulan özellikler aynı kalıyor diyebiliriz. Arttırılabilir Hafıza seçeneğinde her ne kadar Samsung önde görülse de bu özellik aslında çok fazla da kullanılmıyor. Depolama alanında eşitlik sağlanmış oluyor.

 

 Depolama Özellikleri

Model Sony Xperia İON Samsung Galaxy S3
Telefon Hafızası 16 GB 16 GB / 32 GB / 64 GB
Harici Hafıza Kartı Tipi         microSD microSD
Maksimum Hafıza Kartı Boyutu 32 GB 64 GB

 

En önemli noktalardan birisi olan Bekleme Sürelerinde ise Samsung Galaxy S3 modeli bir adım önde geçmiş gibi görünüyor. Verilen rakamlara göre Galaxy S III modeli 590 saate kadar bekleme süresi sunarken Xperia İON modeli 400 saate kadarlık bir bekleme süresi sunuyor.

Ama kullanım alışkanlıklarına bakıldığında iki cihazında gün aşırı şarj edilmesi gerektiği gerçeği de ne yazık ki günlük hayatımızdaki Akıllı Telefonlar ile alakalı olan en önemli konu.

İnternet bağlantısı noktasında ise Sony Xperia İON modeli bir adım öne geçiyor. Samsung Galaxy S3 modeli HSDPA (21 Mbps) bağlantı hızı ile iş yaparken Sony Xperia İON modeli iki kat hıza ulaşarak HSDPA (42 Mbps) bağlantısı sağlıyor.

 

Batarya ve Bağlantı Özellikleri 

Model  Sony Xperia İON  Samsung Galaxy S3
Batarya Ömrü  400 Saat (Max)  590 Saat(Max)
Bağlantı Hızı  42 Mbps  21 Mbps

 

Sony Xperia İON ve Samsung Galaxy S3 Karşılaştırma Sonucu

Genel anlamda kısa bir özet geçmemiz gerekirse eğer Çekirdek Sayısı sizin için önemli bir unsur ise direkt olarak Samsung Galaxy S3 modelini seçmenizi öneririm. Karşılaştırma yapmaya bile gerek yok.

Ancak günümüzde normal bir kullanıcı açısından Çift Çekirdek – Dört Çekirdek arasındaki fark pek de ortaya çıkmıyor diyebiliriz. Standart işlemler arasında bu fark kaybolup gidiyor.

Bunu dikkate aldığımızda ise Tasarımı ve Multimedya Özellikleri ile Sony Xperia İON modeli biraz daha ön plana çıkıyor. Özellikle kolay kullanımı sayesinde benim favorilerim arasında diyebiliriz.

Ancak eğer aceleniz yoksa 2013 senesinin ilk çeyreğini beklemekte fayda var. LG Nexus 4 modelinin ülke pazarına girmesinden başka Sony firmasının da ilk Dört Çekirdekli cihazı pazara sürülecek bu tarihte.

Sony Xperia İON ve Samsung Galaxy S3 Detaylı Karşılaştırma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. ali ben hallettim internette biraz araştırmadan sonra sorunun çözümnün basit olduğunu gördüm. cihaz şu anda güzel çalışıyor o tarz sorunu olan varsa yardımcı olabilirm

    Cevapla