Sony Xperia Z Özellikleri, Türkiye Satışı ve Cihazı Hakkındaki Yorumlar

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Uzunca bir süredir dillerden düşmeyen Sony Xperia YUGA kod adlı Sony Xperia Z modeli CES 2013 fuarında resmen tanıtıldı. İşte tüm özellikleri ile Sony Xperia Z modeli.

Samsung, LG, HTC gibi firmaların 2012 başında pazara sunduğu Quad Core İşlemcili modellerden üretmeyen Sony firması 2013 senesinde ilk 4 Çekirdekli modeli olan Sony Xperia Z ile karşımıza çıkmış durumda.

Cihaz ilk etapta Siyah – Beyaz ve Mor renk olmak üzere 3 renk seçeneği ile pazara sürülecek. Yani rakiplerinden bir adım daha önde olmak adına yeni renkleri de pazara sunana kadar bu 3 renk seçeneği ile idare etmeniz gerekecek.

Cihaz hakkındaki detaylı bilgileri yazımızın devamında görebilirsiniz.

Sony Xperia Z Özellikleri
Sony Xperia Z Özellikleri

Sony Xperia Z Modelinin Özellikleri

 

Cihaz 5 İnçlik Full HD bir ekrana sahip. Ekranın üreticisi Japan Display firması. Ekranda ayrıca BRAVİA Engine 2 ve OptiContrast adı verilen iki ayrı teknoloji kullanılmış durumda. Bu da Sony Xperia Z modelini bir anda ekran noktasında üst düzey bir cihaz haline getirmeyi başarmış.

1920*1080p çözünürlük ile gelen Xperia Z modelinde 443 ppi değerlerine sahip oldukça başarılı bir derinlik sunan ekran yapısı tercih edilmiş durumda.

 

Sony Firmasının İlk Dört Çekirdekli Mobil Ürünü

 

Qualcomm firması tarafından üretimi yapılan SnapDragon S4 işlemci ailesini kullanan Sony Xperia Z modelinde 1.5 Ghz lik hıza sahip olan 4 çekirdekli bir işlemci tercih edilmiş. Adreno 320 GPU modelini kullanan firma ayrıca cihaza 2 GB Ram eklemeyi de ihmal etmemiş.

SnapDragon İşlemci kullanmasından kaynaklı olarak dahili bir özellik gibi olmaya başlayan 4G LTE özelliğini de bünyesinde barındıran Sony Xperia Z modeli 42 Mbps hızında bir veri indirme hızı sağlamış oluyor bu sayede. Bu hız da pazardaki birçok üst düzey telefonla başa baş rekabet edebilecek bir seviyede.

NFC, Bluetooth 4.0, DC-HSDPA, GPS gibi kablosuz bağlantı özellikleri de yine cihazla beraber gelen donanımsal özellikler.

 

Sony Xperia Z Kamera Deneyiminde Çağ Atlatıyor

 

Kamera noktasında her zaman için telefonlarına oldukça güvenen Sony firması Xperia Z ile bir anlamda rekabette boyut atlamış oluyor. 13,1 MP lik bir arka kameraya sahip olan Sony Xperia Z modeli Exmor RS adını verdiği kendisine has sensöm yapısı ile de tam olarak netliği yakalamış oluyor.

Full HD video çekim özelliği sunan Sony Xperia Z ayrıca 120 FPS özelliği ile de yavaş video çekim işlemini yapabiliyor. Video kaydı sırasında HDR çekim özelliği de sunan Xperia Z modelinde ayrıca 9 MP kalitesinde saniyede 10 adet fotoğraf çekebilmeniz de mümkün.

Ön kamera noktasında da oldukça iyi olan cihazda 2.2 MP’lik bir ön kamera kullanılmış durumda. Exmor R sensörler ile donatılmış olan ön kamera özellikle görüntülü görüşme noktasında kaliteden ödün vermemek için tasarlanmış durumda.

Sony Xperia Z Mor Renk
Sony Xperia Z Mor Renk

Sony Xperia Z Toza ve Suya Dayanıklı Bir Gövdeye Sahip

 

2013 senesine kadar donanımsal anlamda hızlı b ir yükselişe giren Akıllı Telefon pazarı şuan için 4-5 çekirdekli ürünlerde karar kıldı. 2 senedir bu alanda çok fazla üst ürün çıkarılmaması da firmaların artık tasarımsal olarak gelişme göstermek durumunda kalmasına sebep oluyor.

Sony Xperia Z modeli bu noktada IP55 ve IP57 sertifikalarını almaya hak kazanarak Toza ve Suya dayanıklı bir model olduğunu göstermiş oldu.

Özellikle telefonu devamlı düşüren, tozlu veya yağmurlu ortamlarda çok fazla kullanmak durumunda kalanlar için Xperia Z modeli oldukça dayanıklı bir ürün olacaktır.

 

İnce Tasarım, Uzun Süreli Batarya Ömrü

 

Yenilenen tasarımı ile Sony firması Xperia Z modeli için oldukça fazla zaman harcamış gibi görünüyor.

Özellik noktasında tepe değerlere ulaşan üründe 7,9 mm kalınlıkta kalmak oldukça zorlu bir işlem süreci gerektiriyor diyebiliriz. Oldukça ince bir yapıda pazara çıkacak olan Xperia Z modeli ayrıca 145 gram ağırlığı ile de kendisini unutturacak bir model olacak gibi görünüyor.

Tasarım noktasında 5 İnçlik bir model olmasından dolayı biraz daha farklı bir yapıda pazara çıkacak olan cihaz bir anlamda kullanımda daha kolay bir yapıya sahip olma planlarını başarı ile uygulamış diyebiliriz.

Bunun yanında Sony firması hem arayüz değişimine gitmiş hem de cihazda 2330 mAh lik bir batarya kullanmış durumda.

Battery Stamina adı verilen yeni özellik sayesinde cihaz arka planda çalışan tüm gereksiz uygulamaları kapatıyor. Bu durum da cihazın batarya ömrünü neredeyse 4 kat arttırmış oluyor. Bu sayede 5 İnçlik bir ekranın harcadığı gücü çıkarmış oluyor.

 

Sony Walkman Özelliği Yine İddialı

 

Sony firması denildiğinde elbette ki ses özellikleri de geri plana atılamaz. Bu noktada Sony Walkman serisi bir cihaz gibi görebilirsiniz Xperia Z modelini.

Clear Audio+ özelliği ile pazara çıkan Sony Xperia Z modeli bunun yanında MH-EX300AP serisi kulak içi kulaklıkları da kullanıcılarına tam bir müzik ziyafeti yaşatıyor. Türkiye pazarında bu seri kulaklık gelir mi bilemiyoruz ancak gelecek dönemde hem müzik hem de video için Xperia Z modeli oldukça revaçta bir ürün olacaktır.

 

Kullanım ve Ergonomik Yapı

 

Tabi ki büyüyen ekranlar ile Sony Xperia Z modeli de olmak üzere birçok cihaz kullanıcı açısından sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

5 İnçlik bir ekrana sahip olması ve neredeyse Samsung Note 2 boyutlarında bir cihaz olması sebebiyle kavramanın biraz zor olacağı Xperia Z özellikle hafif ve ince yapısı ile bu sorunun altından kalkacak gibi görünüyor.

Ancak yine de almadan önce bir ele almanın ve boyutu hakkında fikir sahibi olmanın gerektiği bir model olacak gibi.

Sony Xperia Z Suya Dayanıklı
Sony Xperia Z Suya Dayanıklı

Sony Xperia Z Modeli ve Türkiye Satışı

 

Dünya pazarına 2013 Mart ayı gibi sunulacak olan Sony Xperia Z modelinin Türkiye pazarındaki satışı büyük ihtimalle yaz ortalarını bulacaktır. Haziran – Temmuz gibi ülkemize gelmesi planlanan Xperia Z modelinin henüz resmi fiyatı belli değil. O sebeple ülkemizde ne kadara satılır bir şey demek doğru olmayacaktır.

 

Sony Xperia Z Kullanıcı Yorumları

 

Henüz bir kullanıcı olmadığı için bu alanı boş geçiyoruz. Ama ileri de gelen yorumlara göre Xperia Z Yorumları eklenecektir.

Sony Xperia Z Özellikleri, Türkiye Satışı ve Cihazı Hakkındaki Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. yalannnnn külliyennnn yalannnnnnn inanmayınnnn kimse inanıpta parasına yazık etmesiiiinnnnn ben inandım aldım şanski daha 2. ayında tel suya düştü hemen çıkardık tüm kapaklar kapalıyken üztelikte hemen aldık tel bida açılmadı garantisiyle servisine verdik sonynin servisinde 20 gün tuttular 20. gün geri gönderdiler kullanıcı hatası 1480 e yapılır die kağıt verildi tel zaten 1850 madur oldum hem 20 gün telsiz kaldım hemde suya dayanıklı telefon su çekti bozuldu ve kullanıcı hatası olduuuuuu ama paramı asla helal etmiorummm hakkımıda tüketici mahkemesine başvurup sonuna kadar aricammmmmmmmm sakın sizlerde aynı hataya düşmedim okuyan görsün hata yapmasın parasını çöpe atmasıııınnnnnnnnn benden size yardım benim düştüm hale düşmeyinnnn

    Cevapla
    • Konu ile alakalı olarak Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunun. Cihazın neden arızalandığı, reklamlarda nasıl anlatıldı gibi bilgilerle başvurunuzu yapın. Firma iade alıp yeni ürünb vermek durumunda.

      Cevapla