Sony Xperia Z ve Sony Xperia ZL Karşılaştırması

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Sony tarafından pazara sunulması planlanan ve CES 2013 fuarında tanıtımı yapılan Sony Xperia Z ve Sony Xperia ZL modelleri şimdiden kullanıcıların kafasını karıştırmaya başladı.

Bizde sizler için Sony Xperia Z modeli ile Sony Xperia ZL modellerini bir araya getirerek kâğıt üzerindeki özellikleri ile bir kıyaslama yapmaya karar verdik.

İşte Sony firması tarafından pazara sürülecek olan Xperia Z ve Xperia XL arasındaki benzerlikler ve farklar.

 

İşlemci Olarak Aynı Seviyedeler

 

Sony firması Xperia Z ve Xperia ZL modellerinde aynı işlemci ve donanımsal özellikleri sunmuş diyebiliriz.

Sony Xperia Z ve Sony Xperia ZL
Sony Xperia Z ve Sony Xperia ZL

Qualcomm SnapDragon S4 serisi bir işlemci ile gelen iki cihazda 1.5 GHz lik Dört Çekirdekli bir işlemci ailesine sahipler. Aynı şekilde iki cihazda da Adreno 320 serisi GPU ve 2 GB Ram kullanılmış durumda.

MDM9215M modem sayesinde LTE desteği ile gelen cihazlarda Wi-Fİ, GPS, Glonass ve NFC gibi birçok kablosuz bağlantı protokolü de mevcut.

 

Dış Tasarımda Yer Yer Değişiklikler Mevcut

 

Ekran yapısı olarak 1920*1080p Full HD ekrana sahip olan Xperia Z ve Xperia ZL modellerinin ekranları Japon Display tarafından hazırlanmış olan 5 inçlik 443 ppi gibi yüksek bir kaliteye sahip olan OptiContrast ve BRAVİA Engine 2 yenilikleri ile pazara sunulan bir seriye sahip.

Ancak dış tasarım olarak Sony Xperia Z ile Sony Xperia ZL arasında bazı küçük farklılıklar var. Örneğin Xperia Z modelinde alt kısımda bırakılan boşluk Xperia ZL modelinde daha kısa tutulmuş durumda.

Bunun dışında Sony firması Xperia ZL modelinde ön kamerayı alışılmışın dışında bir sistem ile cihazın üst kısmına değil de alt kısmına konuşlandırmış durumda. Yani görüntülü görüşme sırasında eliniz ile kamerayı kapama gibi bir sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Xperia Z modelinde ise ön kamera diğer cihazlardaki gibi üst kısımda bulunuyor.

Sony Xperia Z
Sony Xperia Z

 

Ağırlık, Kalınlık ve Batarya Değerleri de Farklı

 

Xperia ZL modeli daha uygun bir fiyattan satışa sunulacağı için Sony firması bu cihazın tasarımını biraz daha geride bırakmış gibi görünüyor. 9,4 mm kalınlığı olan Xperia XL modeli 7,9 mm kalınlıktaki Xperia Z modelinden biraz geride kalmış oluyor.

Aynı şekilde Xperia Z modeli 146 gr ağırlığına sahip iken Xperia ZL modeli 1514 gr ağırlığına sahip olarak pazara sunulacak. Yani Xperia Z modeli biraz daha ince ve hafif bir cihaz olacak.

Bununla beraber Xperia Z modelinde 2330 mAh lik bir batarya kullanılırken Xperia ZL modelinde ise 2370 mAh lik bir batarya tercihi sağlanmış durumda. Şarj noktasında sayısal olarak farklılıklar görünse de günlük kullanımda batarya noktasında çok büyük bir fark oluşacağını sanmıyoruz.

 

Xperia ZL Sudan Kaçması Gereken Bir Model

 

Sony firması Xperia Z modeli için Suya ve Toza Dayanıklı temalı bir kampanya yapmaya başladı. Ancak bir anlamda bir alt serisi olacak olan Sony Xperia ZL modeli ne yazık ki ne suya ne de toza dayanıklı. Yani klasik bir akıllı telefon.

IP55 ve IP57 Sertifikalarına sahip olan Xperia Z bu noktada hem kasa yapısı hem de ekstra dayanıklı yapısı ile bir adım öne çıkıyor. 1 Metre derinlikteki su içerisinde 30 Dakika bekleme özelliği bulunan Xperia Z modeli daha üst seviyedeki temaslarda ise özelliğini kaybedebiliyor.

Sony Xperia ZL
Sony Xperia ZL

 

Fiyat ve Pazar Farkları

 

Pazara aynı anda sürülecek olan Sony Xperia Z ile Sony Xperia ZL modelleri arasında ne kadarlık bir fark olacağı henüz belli değil. Ancak ZL modelinin Z modelinden daha uygun bir fiyata satılacağı kesin.

Bunun yanında Xperia Z modeli bir Amiral Gemisi olmasından dolayı her pazarda satışa çıkacak bir model olma özelliğine sahip. Xperia ZL modeli ise henüz tam karar verilmese de Avrupa pazarında pek fazla görülmeyecek. Özellikle Asya pazarına XL modelinin sürülmesi bekleniyor.

Genel olarak baktığımızda ise Xperia Z ve Xperia ZL modellerinin he zaman, ne kadar fark ile ülkemizde satılacağı konusu satışların da şekillenmesi noktasında önemli ayrıntılar olacaktır.

Aralarında yüksek bir fark olması durumunda kullanıcıların genelse ZL modelini tercih edecekleri bir gerçek. Ancak fark çok cüzi miktarlarda olur ise Xperia Z modeli patlama yapacaktır.

Genel olarak baktığımızda ise Dayanıklılık Noktasında Xperia Z ve ZL modelleri arasında bir uçurum ortaya çıkıyor. Diğer özellikler ise hemen hemen aynı.

Sony Xperia Z ve Sony Xperia ZL Karşılaştırması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir