Spam SMS Gönderen Devlet Olunca İşler Değişiyor mu?

Spam SMS ve E-Mail konusunda Sıfır Tolerans ile yola çıkan, ağır aksak olarak işleyen yasamız işin içerisine Devlet – Belediye girince ne yazık ki işlevselliğini tamamen yitiriyor. Bugün Sosyal Medya’da dillendirilmeye başlanılan ve neredeyse Ülkenin Tamamına gönderilen bir Propaganda SMS’i aslında bunun açık ve net bir örneği. X Partisi – Y Partisi veya Z Partisi olarak […]


Spam SMS ve E-Mail konusunda Sıfır Tolerans ile yola çıkan, ağır aksak olarak işleyen yasamız işin içerisine Devlet – Belediye girince ne yazık ki işlevselliğini tamamen yitiriyor.

Bugün Sosyal Medya’da dillendirilmeye başlanılan ve neredeyse Ülkenin Tamamına gönderilen bir Propaganda SMS’i aslında bunun açık ve net bir örneği.

X Partisi – Y Partisi veya Z Partisi olarak olaya bakmanın ötesinde Spam SMS olarak olaya bakmamız aslında daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Ankara Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK Yasadan Muaf mı?

Bugün neredeyse Tüm Türkiye’deki Telefon Kullanıcılarına ulaşan SMS “0850 304 77 85” nolu hat üzerinden gönderilmiş durumda.

Metnin içeriği ise şu şekilde “Ankara’daki Patlamanın Sorumluları Kim? Melih Gökçek Belgelerle Bu Akşam 20:15’de Canlı Yayında Beyaz TV’de Açıklıyor. SMS iptali için http://onay.li/JC95

İçerikte bir siyasi organın reklamı olmasa da SMS’i gönderen bir Belediye Başkanı ve aslında hem Sosyal Medya hem de Geleneksel Medya’da popüler olan bir belediye başkanı.

Zaten yapacağı program da yine kendi partisine yakın duruş sergileyen bir kanal. Yani hitap edeceği kesime uygun bir kanalda bir program yapılacak.

Bu sebeple de aslında sadece kendi görüşüne yakın bir kitleye, yani kendi parti üyelerine bir SMS çalışması yapabilir. Burada bir sorun yok. Çünkü zaten Numarasını Verenler kendi partilerinden gelecek SMS Bilgilendirmelerine de onay vermiş durumdalar.

Ancak farklı partilerin mensupları ya da tamamen bağımsız takılanların bu SMS ile bir işi yok. Yani kısmen bir SPAM SMS olayı ortaya çıkmış oluyor.

Büyütücü Hap satan bir firmanın SMS Göndermesi veya bir Siyasi Organın SMS Göndermesi arasında içerik dışında bize göre bir fark yok. Olay ikisinde de SPAM olayı.

 

Melih GÖKÇEK'den İzinsiz SMS
Melih GÖKÇEK’den İzinsiz SMS

 

Bu SMS İçin Cezai İşlem Uygulayacak mı?

Son dönemde binlerce şikâyet geldiği ve sürecin bürokratik anlamda çok uzun olduğu için ceza kesimlerinin aylarca sürdüğü belirtilmişti.

Bu sebeple de bu tarz taleplerin bazen 6 ay sonra sonuca bağlandığı belirtilmiş ve bazı firmalara kesilen Cezai İşlem Örnekleri paylaşılmıştı.

Şimdi ise asıl soru ve Yetkili Birimlerin başına üşüşmüş durumda.

Beyaz TV veya Başkan Melih GÖKÇEK tarafından gönderilen Spam SMS Olayı için bir cezai işlem uygulanacak mı? Yoksa olay bu seviyede unutturulacak mı?

İşte bu noktada Yasanın İşlevsel Olup Olmadığı konusunda net bir kanıda zihinlerde oluşmuş olacak.

 

SMS İstemiyorsan Buraya Tıkla

Yasaların ne kadar açıkla ortaya çıktığını gösteren bir durum da aslında SMS Sonuna Eklenen bu ibare.

Aslında SMS Gönderimi yapıp “İstemiyorsan Tıkla” olayı değildi getirilmek istenen. Önce ONAY almak, sonraki her SMS’de de bunu Sorgulamaktı.

Yani önce benden Bana SMS Göndermek için firma onay alacaktı, sonraki her SMS sonunda da “Hacı Caydıysan Benden SMS Almaktan, Buraya Tıkla ve Git” diyecekti.

Ama firmalar bu işi farklı algıladı. ONAY almadan SMS atıp İstemiyorsa Tıkla demeye başladılar.

Ve bu işlem için de tıpkı bir SMS’de olduğu gibi nereye ve kime ait olduğu bilinmeyen SMS İptal Sitelerini kullanmaya başladılar.

 

Sosyal Medya’da SMS Gündemi

Sosyal Medya’da SMS gönderimi sonrasında yoğun bir Melih GÖKÇEK Gündemi oluştu.

İşte o mesajlardan bazıları…

 

  Türk Telekom Adil Kullanım Kotasını Esnetti, BTK Kabul Etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status