Spam SMS Sorunu Büyüyor, BTK’nın Adımları İşe Yaramıyor

Spam SMS adı verilen ve istemediğiniz SMS’lerin size ulaşması olarak adlandırılan sistem son dönemde irili ufaklı her firma tarafından kullanılmaya başlandı.

Türkiye çapında hizmet veren firmalardan bir mahalle bakkalına kadar her kesimden insanın bazen Ücretli Sistemler üzerinden bazen de kendi Mobil Telefonu üzerinden göndermeye başladığı SMS’lerden birçok vatandaş ise tam anlamıyla Bıkmış durumda.

BTK tarafından daha öncede dile getirdiğimiz bir SMS Filtresi yakın dönemde devreye girecek gibi görünüyor. Ancak bu filtre de pek çok aşamada işe yaramayacak gibi.

Çünkü filtre genelde Banka gibi, Büyük firmalar gibi gönderimi Ücretli Servislerden yapan ve Gönderisi Kısmında İsim yazan SMS’ler üzerinde etkili olacak. Bu filtre sayesinde XXXXX Bankası isimli bir sms gelmesi durumunda siz bu mesaja engel koyup bir daha oradan SMS gelmesini engelleyebileceksiniz.

 

Spam SMS Sorunu Büyüyor, BTK’nın Adımları İşe Yaramıyor
Spam SMS Sorunu Büyüyor, BTK’nın Adımları İşe Yaramıyor

 

Ancak 05** *** ** ** nolu bir telefondan gelen reklam SMS’leri için şu aşamada yapılacak bir şey yok. Özellikle daha alt seviye firmaların kullandığı bu yöntem ile kişi bazen Açık Hat üzerinden bazen de kendi hattı üzerinden Spam SMS Gönderimi yapabiliyor.

Bu durumda ise kullanıcı için yapacak hiçbir şey kalmıyor.

Bu tarz SMS gönderimi yapan firmalar genelde eline geçirdikleri tüm numaralara SMS gönderimi yapabiliyor. O sebeple de siz İstanbul’da iken size Kars’ta bulunan bir Kokoreç dükkânından kampanya mesajı da gelebiliyor.

Bakalım Spam Mesaj için BTK nasıl bir önlem alacak. Reklam gönderenlere verilecek cezalara mı yüklenecek yoksa bu işi teknolojik bir alt yapı ile mi çözecek şuan açıkçası muamma.

 

Spam SMS Sorunu Büyüyor, BTK’nın Adımları İşe Yaramıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir