Speedtest Sorgulamaları İnternet Paketinizi Bitiriyor

Akıllı Telefonlarda  4.5G Bağlantı Hızını sorgulamak amaçlı sıkça kullanılan Speedtest Uygulaması Mobil İnternet Paketinizi bir anlamda sömürüyor.

Genelde Bilgisayar üzerinden sıkça kullanılan ve Sınırsız İnternet Paketleri sebebiyle indirdiği dosyalar göz ardı edilen Speedtest Uygulaması Akıllı Telefonlarda ise ne yazık ki o kadar masum değil.

Özellikler 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile Aktif Kullanıma geçen 4.5G Bağlantı Hızlarını test etmek isteyen kullanıcılar Speedtest Üzerinden yaptıkları her sorgulamada veri kaybı yaşadılar.

 

Speedtest Dosya İndirme Rakamları
Speedtest Dosya İndirme Rakamları

 

Her Sorgu 150 MB – 300 MB Arası Veri Kaybı

Android İşletim Sistemi ve IOS İşletim Sistemi için Mobil Uygulaması bulunan Speedtest Uygulaması aslında her kullanımda önce telefonunuza bir veri paketi indiriyor. Sonrasında ise bu dosyayı geri yüklüyor.

Sabit İnternet Hattında yapılan bu testler kotalı hatlarda bile çok küçük bir rakama tekabül etse de Mobil İnternet Paketlerinde olay pek de öyle olmuyor.

150 MB ile 300 MB arasında değişen Dosya İndirme ve Yükleme işlemi yapan Speedtest Uygulaması ortalama 10 kullanımda 1 GB ile 3 GB arasında bir Veri Kullanımı da sağlamış oluyor.

İndirme ve yükleme değerlerinin bölgelere göre değişkenlik gösterdiği, bazı kullanıcıların test Başına 20 ila 50 MB arasında bir veri harcadıkları bilgisi de forumlarda konuşuluyor.

Ancak aşağıdaki görsellerde gördüğünüz gibi Speedtest Uygulaması ciddi anlamda bir Veri İndirme İşlemi gerçekleştiriyor.

 

Speedtest Kullanım Rakamları
Speedtest Kullanım Rakamları

 

Türkiye’deki Kullanım Şirketinde Dikkatini Çekti

1 Nisan 2016 tarihi itibari ile 4.5G Bağlantı Hızını test etmek isteyen kullanıcıların uygulamaya yüklenmesi bir anda Global Kullanım Oranlarında ülkemizi ilk sıraya taşıdı.

Bu aşırı yüklenme elbette ki Uygulamanın Yazılımını yapan firmanın da dikkatini çekti ve son kullanım rakamlarını Twitter üzerinden paylaştı.

Görüldüğü üzere Akıllı Telefon Kullanıcılarının yapmış olduğu testler sonunda Türkiye kullanım noktasında açık ara farkla lider konuma gelmiş durumda.

Kullanıcıların 4G – 4.5G Geçiş Süreci sonrasında tabi ki kullanım rakamları bir anda düşecektir.

Özellikle geçişin yaşandığı gece hemen hemen her il ve ilçeden kullanıcılar Speedtest üzerinden Hız Sorgulaması yaparken bu furya da kısa sürede unutulacaktır.

 

Speedtest Uygulaması
Speedtest Uygulaması

Speedtest Sorgulamaları İnternet Paketinizi Bitiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir