Stadyumlara Powerbank – Taşınabilir Şarj Aleti İle Giriş Yasaklandı

İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından alınan karar sonrası artık Stadyumlara girişte Taşınabilir Şarj Cihazı – Powerbank ürünlerine Güvenlik Güçleri tarafından el konulacak.

İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından alınan bu karar ilk olarak Beşiktaş tarafından “Taraftarımıza Önemli Duyuru” başlığı ile yayınlandı.

Bu duyuru ile birlikte şu aşamada İstanbul’da oynanacak olan maçlarda Taşınabilir Şarj Cihazı – Powerbank Ürünleri Stadyumlara alınmayacak.

Alınan bu karar muhtemelen önümüzdeki günlerde diğer illerde bulunan Spor Güvenlik Kurulları tarafından da uygulanmaya başlanacak gibi görünüyor.

 

Powerbank İle Stadyumlara Giriş Neden Yasaklandı?

Daha önce özellikle bozuk para gibi metal ürünlerin stadyumlara girişi konusunda ciddi önlemler alınmıştı. Bunun temel sebebi ise sahaya atılan bozuk paraların ciddi yaralanmalara sebep olması idi.

Powerbanklar ise modellerine göre ciddi ağırlıklara ulaşabiliyor. Özellikle 10.000 mAh ve 20.000 mAh’lik modellerin bir taş ağırlığına ulaşıyor olması ve güvenlik zafiyeti oluşturması sebebiyle yasaklanması oldukça mantıklı.

Özellikle Çin’den getirilen ucuz powerbank modelleri artık stadyum girişlerinde 5 TL – 10 TL gibi rakamlardan satılıyor. Bu sebeple de bazı taraftarların sırf sahaya atabilmek adına bu ürünleri aldıkları gözlemlenmiş durumda.

 

Toplanılan Powerbanklar Ne Olacak?

Bu noktada girişte tek tek kayıt alınması pek ihtimal dâhilinde değil gibi görünüyor. Özellikle girişlerin yoğun olduğu 4 büyüklerin maçlarında bu işlemin giriş süreçlerini oldukça fazla uzatması söz konusu.

Bu sebeple de Stadyum Girişlerinde toplanılan powerbankların ya stadyum yönetimi tarafından belirli bir süre elde tutulup taraftarlara geri verilecek ya da çöpe atılacaktır.

Bu konuda henüz İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından yapılan net bir açıklama bulunmamaktadır.

Stadyumlara Powerbank – Taşınabilir Şarj Aleti İle Giriş Yasaklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir