STEM Etkinlikleriyle Geleceğin Tasarımcı ve Mühendislerini Yetiştirin

STEM
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20. yüzyıl bilgisayar çağı olarak adlandırılırken, 21. yüzyıl internet çağı olarak belirtilmektedir. Özellikle yazılım, mühendislik ve tasarımın büyük öneme sahip olduğu günümüzde, endüstri işletmeleri de bu durumun önemini kavramış olacak ki çoğu, AR-GE ve üretimde değer yaratan tasarımlar ortaya koyarak insan hayatını kolaylaştırma; tasarım, farklılaşma ve yaratıcı düşünceye değer verme konusunda daha dikkatli davranmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki 100 yıllık süreç içerisinde personel istihdamı giderek daralacak, insan gücüne duyulan ihtiyaç sürekli azalacaktır. Bu nedenle insan kaynakları uzmanları son yıllarda; araştıran, sorgulayan, denemekten korkmayan, farklı alternatifleri tecrübe edebilen, değer yaratan ve her şeyden önemlisi farklı düşünen bireylerin bu daralmaya rağmen istihdam edilebilmede daha şanslı olacaklarını vurgulamaktadır.

Hal böyle olunca matematiksel zekaya sahip, pratik düşünebilen, tasarımcı yönü güçlü, teknolojiyi kullanabilen ve yaratabilen bireylerin eğitilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu noktada, son yıllarda önem kazanan bir metot olan STEM eğitimleri hakkında bilgilendirmek ve geleceğin mühendislerini yetiştirmedeki başarısından söz etmek yerinde olacaktır.

 

STEM Eğitimi Nedir?

Bugün teknoloji üreten ülkelerin çoğunda yaklaşık 15-20 yıldır başarıyla uygulanan STEM etkinlikleri çocuk yaşta farklı düşünme, keşfetme, araştırma, planlama, alternatifler belirleme, prototip oluşturma ve test ederek hedefe ulaşma noktasında başarısını kanıtlamış metotlar arasında yer almaktadır. Temelde bireyin günlük yaşamda problemlere karşı başa çıkmanın matematiksel düşünmekten ve pratik olmaktan geçtiğini açıklayan STEM; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Buradan hareketle çocukların okul öncesi dönemlerinden itibaren farklı düşünmelerini, sorun çözme becerilerini güçlendirmeyi ve onların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlayan STEM eğitimleri, Japonya, Finlandiya, Almanya, Norveç, İsveç gibi ülkeler başta olmak üzere; endüstriyel ilkleri başaran devletlerde müfredat içi ve müfredat dışı olarak, bireysel ve kitlesel eğitim sistemlerine entegre edilmiş bir metottur. Diğer eğitimlere göre daha ucuz ve verimli olan STEM uygulamaları bu nedenle son yıllarda Türkiye’de de etkin şekilde tercih edilmeye başlanmıştır.

 

STEM Eğitiminin Yararları

Aşağıdaki faydalarıyla diğer metotlardan ayrılan STEM eğitimi, başarısı kanıtlanmış ve geleceğe yapılan önemli bir yatırım olma özelliğine sahiptir. Ek olarak:

  • Küçük yaşta matematiksel temellendirmede, teknoloji, tasarım ve bilimin kanıksanmasını sağlamaktadır. Eskiden olduğu gibi temel matematik eğitimi için ilkokul çağlarını bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Çünkü STEM uygulamaları 4 yaşından itibaren matematiksel zekayı, teknoloji ve tasarım boyutuyla kullanmanızı sağlayan eğitimleri içermektedir.
  • Deneme yanılma yöntemini, merak duygusunu keşfederek, problemlerin çözümü noktasında akılcı ve pratik öneriler getirmeyi kolaylaştırmaktadır.
  • İlerleyen dönemlerde kodlama, yapay zeka ve makine öğrenmesi konularında projeler üretebilmesini kolaylaştırmaktadır.
  • Eğlenerek öğrenen çocuklar, başarmanın ve ortaya fiziksel anlamda bir eser koymanın sevinci ile motive ve tatmin olma duygularını beslemekte; buna bağlı olarak çalışma azmini ve çalışarak kazanmayı öğrenmektedir.
  • Yalnızca matematiksel zekayı değil, aynı zamanda sözel zekanın da gelişmesi sağlanmaktadır.

Tüm bu özellikleriyle Türkiye’de STEM eğitimi konusunda uzman hem bireysel hem de kurumsal müfredatlar ve yaş grupları için farklı alternatifleri bir arada barındıran Stemist Box sitesini tavsiye eder; çocuğunuzun yaş grubuna göre satın alabileceğiniz STEM uygulamalarıyla onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CepSeyir - 2020 yılı Güncel Teknoloji, Mobil Yaşam ve Otomobil Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!