Sürücüsüz araç dönemi Mitsubishi Electric ile başlayacak!

Mitsubishi Electric patentini aldığı Mobil Haritalama Sistemi ile yapay zekayı birleştirerek sürücüsüz araç kullanımı sürecini ateşlemeye çalışıyor!

 

Patenti Mitsubishi Electric tarafından alınan bu sistem, güvenli bir şekilde sürücüsüz araç kullanımı için çok hassas 3 boyutlu sokak haritaları oluşturuyor. Uygulamanın amacı konsept otomobil ve aynı dili konuşmayan insanlar veya belki de en hassas nokta olan engelli bireyler için iletişim kurulmanın sağlanması ve Mitsubishi Electric tarafından geliştirilen ana uygulamanın bu amaçla kullanılması bekleniliyor.

Bu patentli haritalama sistemi ile beraber yapay zekanın kullanılması sayesinde 3 boyutlu haritalar çok pratik ve neredeyse hatasız bir şekilde ortamda hazırlanabiliyor. Firma tarafından geliştirilmiş olan Mobil Haritalandırma Sistemi, araç tavanına monte edilen sensörler, kameralar ve lazerleri kullanarak santimine kadar doğru olması için 3 boyutlu haritaların hazırlanmasında gerçek zamanlı veri olarak toplanılıp depolanıyor. Bu sayede en fazla 10 cm’lik bir hata payı meydana çıkıyor.

Yapay zekanın bu sistem ile birleştirilmesinin en büyük faydası verinin daha hızlı toplanıp anlaşılmasının sağlanmasında oluyor. Gerekli olan verinin elde edilip tanınmasının ardından manuel harita oluşturma tekniklerine kıyasla 10 kata kadar daha hızlı bir süreç geçirilmesini sağlıyor. Bu özelliğinin yanında geleneksel metotlara göre çok daha az bir maliyet ortaya çıkıyor.

Firmanın bir diğer amacı, yollar, trafik işaretleri veya yol üzerindeki bulunan herhangi bir araç ve nesne için sürekli güncel ve statik bir 3 boyutlu dinamik harita sistemi oluşturmak. Bunun için uydu sistemlerinden yararlanılması planlanıyor. Bunun yanı sıra konsept aracı olarak EMRAI xDAS 3.1 ilk kez yakın bir zaman önce Cebit Fuarında tanıtıldı.

Sürücüsüz araç dönemi Mitsubishi Electric ile başlayacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir