Tablet PC Dünyasında Satış Savaşları 2013

Tablet PC’ler yavaş yavaş Uygun Fiyat – Yüksek Özellik – Prestijli Ürün gibi birçok ana kategori altında evimize ve hayatımıza girmeye başladılar. Bu noktada rekabetin az olması belli başlı firmaları ön plana taşırken 2013 senesi bu konuda çok daha yüksek bir rekabet ortamının oluşmasına sebep olacak gibi görünüyor.

Ülkemize gelmeyen birçok modeli ele aldığımızda dünya pazarında şuan iki aşamalı bir savaş var.

**1. Kademe de New iPad ve Samsung ve diğer bilgisayar üreticilerinin modellerinin kapışması var. Fiyatlar tavan konumda, sunulan özellikler devamlı daha da artmakta.

**2. Kademe ise Amazon firması ile açılan uygun fiyatlı ürünlerin bulunduğu kategori. Kindle Fire ve Nexus 7 arasında devam eden savaşlara yakında iPad Mini modelinin de girmesi ile savaşın bu alanda da kızışmasını bekleyebiliriz. Ancak bu modellerin hiçbirinin ülkemizde satılmadığı gibi bir de gerçek var.

Bu noktada firmaların dikkati çekmeyen bir Türkiye pazarı var. Ancak burada da sektör şu aşamada Çin Malı ürünler ile dolmuş durumda. 200 TL’den başlayan fiyatlarla birçok yerden Tablet PC almanız mümkün. Ancak dediğimiz gibi genelde Çin Malı ürünler.

Tablet PC Satışları Yükseliyor
Tablet PC Satışları Yükseliyor

Kıyasıya rekabet ise 2013 senesinin ilk ayları ile başlayacak gibi görünüyor. Windows 8 İşletim Sisteminin pazara çıkması, Nokia gibi bir devin pazara inmesi, Surface isimli yeni bir modelin hayatımıza girmesi, Asus tarafından pazara sunulmaya hazırlanan yeni ürünler, Acer ve HP tarafından başlanılan yeniden yapılanma, Kindle Fire ve Nexus 7 de yaşanan bazı eklemeler, iPad Mini modelinin hayatımıza girmesi ve HTC firmasının hazırlıklar içinde olması. Kısacası her firmanın şu aşamada bir Tablet PC çalışması var gibi görünüyor.

Tabi ki bu kıyasıya rekabet fiyatlara yansıyacaktır. Ancak ülkemizdeki genel sistem içerisinde satışta olan modellerin fazla bir indirime girmesini beklemek sanırım hayal olur. Ancak uygun fiyatlı ürünlerin pazara girmesi Tablet Satışlarını patlatacaktır. Bu da bir başka gerçek.

 

Tablet PC Dünyasında Satış Savaşları 2013

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir