Tablet Telefon Statüsündeki Sony Xperia Z Ultra Modeli Duyuruldu

Sony firması tarafından Tablet Telefon segmentinde üretilecek olan performans canavarı Sony Xperia Z Ultra modeli resmi olarak duyuruldu.

6.44 inçlik Full HD ekran yapısı ile karşımıza çıkacak olan Sony Xperia Z Ultra modeli performans olarak da oldukça güçlü bir yapı ile gelecek.

Qualcomm SnapDragon 800 serisi 4 Çekirdek ve 2.2 Ghzlik hıza sahip olan bir işlemci ailesi ile karşımıza çıkacak olan Xperia Z Ultra modeli 2-3 ay içerisinde tanıtımı yapılması planlanan Samsung Galaxy Note 3 modeli ile amansız bir yarışa girecek gibi görünüyor.

2.2 GHz hızında çalışan Krait 400 mimarisine sahip dört çekirdekli işlemci, yüksek saat hızı ve mimari bazda yapılan geliştirmeler (örneğin Snapdragon 600’e kıyasla daha hızlı L2 bellek kullanımı ve bellek kontrolcüsünün daha iyi optimize edilmesi gibi) ve yine mimari bazda ciddi farklılıklar içeren Adreno 330 GPU’su sayesinde, söz konusu performans olduğunda şu an rakipsiz, kulvarında tek cihaz olduğu söylenebilir.

Tablet Telefon Statüsündeki Sony Xperia Z Ultra Modeli Duyuruldu
Tablet Telefon Statüsündeki Sony Xperia Z Ultra Modeli Duyuruldu

Ekran tarafına baktığımızda ise Sony’nin yeni nesil Triluminous teknolojisi karşımıza çıkıyor. Japon üreticinin TV gamından ödünç alınan bu teknoloji, retina ekranlara ve SuperAMOLED panellere karşı Sony’nin en güçlü kozu olarak gösteriliyor ve hem parlaklık hem de renk üretimi anlamında sınıfında zirveye aday olduğu ifade ediliyor.

2GB Ram ve 16GB Dahili Depolama kapasitesi desteklenen Xperia Z Ultra, 212 gramlık ağırlığı ile akıllı telefon olarak biraz fazla cüsseli olsa da tablet olarak düşünüldüğünde taşınabilirliği oldukça yüksek. Ayrıca kalınlığının 6.5mm olduğunu dikkate alırsak eğer, bu koca devin dünyanın en ince Full HD telefonu olduğunu da ifade edebiliriz.

Kamera olarak Xperia Z’nin biraz gerisinde olan ve Exmor RS sensörlü 8MP’lik bir çözüme yer verilen cihaz, IP58 standardını destekliyor ve 1 metre suda 30 dakika kalabiliyor ve tabi ki toza karşı da dayanıklı bir yapı sergiliyor.

Android 4.2.2 işletim sistemine sahip olan Z Ultra, ihtiyaç duyduğu gücü ise 3000mAh kapasiteli pilden alıyor.

Aynı zamanda kalemle de kullanılabilen Xperia Z Ultra, kullanıcıların kolay notlar alabilmesine olanak tanıyan uygulamaları da beraberinde getirecek.

 

Peki, bu koca devin pil ömrü ne kadar?

Sony’den yapılan açıklamalara göre Xperia Z Ultra,14 saat konuşma ve 5,5 saat video oynatma süresi tanıyabiliyor. Tabi bu değerlerin ne derece pratik olduğunu cihazın bağımsız testleri ortaya çıktığında görmüş olacağız.

Sony kanadı Sony Xperia Z modeli ile büyük bir umutla çıktığı pazardan daha güçlü donanımsal özellikler ile pazara çıkan Samsung ve HTC firmalarının biraz gerisinde kalarak 2013 senesini tamamlayacak gibi görünüyor.

Bundan gerekli dersi alan firmanın bu seride pazardaki En Güçlü İşlemci olma özelliğine sahip olan ve HTC One Max ve Samsung Galaxy Note 3 modelinin de kullanmasına kesin gözüyle bakılan SnapDragon 800 işlemcisi ile pazara giriş yapması kullanıcılar açısından olumlu olmuş.

Bu noktada rekabetin birkaç ay içerisinde üst seviyeye çıkacağı, HTC One Max veya Mega isimli modelin, Samsung Galaxy Note 3 serisinin ve Sony Xperia Z Ultra modelinin büyük bir rekabete gireceğini düşünebiliriz.

Sony Xperia Z Ultra modelinin 2000 TL gibi bir fiyattan pazara çıkması kuvvetli bir ihtimal olarak görünüyor. Ancak şu aşamada resmi olarak bir bilgi verilmiş değil.

 

Tablet Telefon Statüsündeki Sony Xperia Z Ultra Modeli Duyuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir