Tablet ve Telefonlardaki Şarj Soketi Sorunu, Sebebi ve Çözümü

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Özellikle Uzak Doğu Menşeli Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde görünen Şarj Soketi Arızası artık kronik hale gelen bir arıza halini aldı.

Çin Malı Akıllı Telefon ve Çin Malı Tablet PC modellerinde sıkça görünen bu sorunun kaynağı olarak karşımıza genelde 2 sebep çıkıyor.

Bunlardan ilki cihazın Şarj Esnasında Kullanılması. Yani şarja takıp oyun oynamak, internete girmek gibi durumlar.

İkinci sebep ise cihazlarla verilen Şarj Aletlerinin Dengesiz Olması. Yani ucuz olması açısından kalitesiz olarak kutuya eklenen şarj aletleri.

 

Akıllı Telefon Şarj Sorunu
Akıllı Telefon Şarj Sorunu

 

Şarj Soketi Bozulan Ürünlerin Garantisi ve Servis Ücretleri

Şarj Girişinde arıza yaşanan Akıllı Telefon veya Tablet PC modellerinde genellikle firmalar tarafından Kullanıcı Hatası olarak işlem yapmakta ve Garanti Kapsamına almamaktadır.

Bu sebeple de Yetkili Servislerine bu sorunla giden cihazlar için firmasına göre değişmekle beraber 30 TL ile 80 TL arasında bir Servis Ücreti çıkarılmaktadır.

Servisler dışında bu işi yapan yetkisiz servisler ise 20 TL ile 50 TL arasında fiyatlarla Şark Soketini değiştirebilmektedir.

 

Akıllı Telefon Şarj
Akıllı Telefon Şarj

 

Garanti Süresinde Servislerini Tercih Edin

2 Yıl Garantisi devam eden Akıllı Telefon veya Tablet PC modellerinde yaşanan Şarj Soketi Sıkıntısının çözümünü yine Yetkili Servislerinde arayın.

Yetkisiz Servisler tarafından yapılacak yanlış işlemler sonrasında Elektronik Ürününüz daha büyük sorunlar ile karşılaşabileceği gibi cihazınızın Garanti Süreci de sona erecektir.

Bu sebeple de 10 TL – 20 TL fazla fiyat veriyor olsa da Yetkili Teknik Servisler üzerinden Şarj Soketini değiştirmeniz daha garantili bir çözüm olacaktır.

 

Akıllı Telefon Şarj Girişi Arızası
Akıllı Telefon Şarj Girişi Arızası

 

Şarj Soketi Sorunu Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Aldığınız Akıllı Telefon General Mobile, Vestel, Casper, Vodafone, Turkcell, Avea vb. markaların Çinli Üreticiler tarafından üretilen modellerinden birisi ise,

Aldığınız Tablet PC Hometech, Piranha, Reeder, Joye, MidBook vb. markaların Çinli Üreticiler tarafından üretilen modellerinden birisi ise dikkatli olmalısınız.

 

Mikro USB 2.0 Şarj Girişi
Mikro USB 2.0 Şarj Girişi

 

Bu tarz ürünlerde aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz.

 • Şarj esnasında Cihazı Kullanmayınız. Bu sadece Çinli Üreticilerin ürünleri için değil TÜM Akıllı Telefon ve Tablet PC modelleri için gereklidir.
 • Şarj Makinanız çok dandik olmasın. Mümkünse biraz daha fazla ödeme yaparak LG, Asus veya Samsung firmalarının üretip sattıkları Orijinal Şarj Aletlerini kullanınız.
 • Cihazı şarja takarken çok fazla baskı uygulamayınız. Ters olarak sokmaya çalışmayınız ve çıkarırken yavaşça çıkarınız.

 

Piranha Yetkili Servis Ücretleri: http://piranha.com.tr/destek/page.php?page_id=91#page_1

General Mobile Yetkili Servis Ücretleri: http://www.telpa.com/include/asp/yedek_parca_ucretleri.asp

Tablet ve Telefonlardaki Şarj Soketi Sorunu, Sebebi ve Çözümü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

53 Yorum

 1. 4 Aralık 2020, 21:05

  İyi akşamlar kolay gelsin Lenovo şarj soketim arızalandı soketin komple değişmesini söylediler fakat Lenovo lar biraz zor bulunduğu söylendi varmı elinizde yardımcı olabilirmisiniz bu LENOVO E8 TABLET Bursa/İnegöl’de yim

 2. Ben şu a5 2016 soran kışıyım çok teşekkür ederim bir şey daha sorucam şu pubg mobile oyunu indirdikten sonra telefonum böyle oldu bunla ilgisi olabilirmi dardaydı o oyunu indirdim ve oynadım o gün den beri böyle oldu bu oyunla ilgisi olabilir mi teşekkür ederim .

  • Pek sanmıyorum ama yazılımsal bir takılma yaşatmış olabilir.
   Dilerseniz cihazdaki verileri yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp, Cihaza Hard Reset atma yoluna gidiniz derim.