Taksit Yasağına Rağmen Cep Telefonu Satışları Patlama Yaptı

BDDK tarafından Telekomünikasyon Sektörüne getirilen Taksit Sınırlaması Akıllı Telefon satışlarını azaltmak yerine arttırmaya sebep olmuş gibi görünüyor.

Teknoloji Mağazalarındaki satış oranları Taksit Yasağı sebebiyle aşağı yönde ilerlerken, Senetli Satış yapan firmaların ve Operatörlerin satışları bir anda yükselmeye başladı.

GFK tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre 2013 yılında aylık olarak ortalama 750.000 adetlik bir Akıllı Telefon – Cep Telefonu satışı varken bu oran Şubat 2014’den sonra 755.000 adede çıkmış durumda.

Bu noktada da geçtiğimiz yılın ortalamaları bu senenin Yasaklı Aylarında 5.000 adetlik daha fazla satışla geçilmiş durumda.

Taksit Yasağına Rağmen Cep Telefonu Satışları Patlama Yaptı
Taksit Yasağına Rağmen Cep Telefonu Satışları Patlama Yaptı

Teknoloji Mağazalarına %18’lik Taksit Darbesi

1 Şubat 2014 tarihinde başlayan Taksili Telefon Satış Yasağı sebebiyle Bimeks, Gold, Vatan ve Teknosa gibi büyük firmalarında aralarında bulunduğu Teknoloji Mağazaları %18’lik bir Akıllı Telefon Satış Kaybı yaşamış durumda.

Bu alandan kayan müşteriler ise direkt olarak Senetli Satış yapan noktalara gitmiş veya Operatör Kampanyaları ilke cihaz sahibi olmuş gibi görünüyor. Çünkü %18’lik kaybın karşılığında diğer noktalardaki artışlar sebebiyle Cihaz Satışları da yükselmiş durumda.

2013 yılında Teknoloji Mağazalarında 750.000’lik satışın 192.000 kısmı yapılıyor iken, 2014 yılının Şubat – Mart – Nisan ve Mayıs ortalamasına göre 755.000 satışın sadece 158.000’lik kısmı Teknoloji Mağazalarından yapılmış durumda.

 

Telefon Satışları Senetli Satış Noktalarına Kaymaya Başladı

Pazarın Kredi Kartı Yasağı ile daralmasını planlayan BDDK ne yazık ki istediği başarıyı yakalayamadı.

Kredi Kartına satış yapan noktalar büyük bir darbe görürken, ürünün fiyatı üzerine %50 – %60 kar koyarak satış yapan, bazı ürünlerde %300 kar oranlarına çıkan Senetli Satış Noktaları ile Operatör Kampanyaları patlama yapmayı başardı.

2.150 TL’den satışı yapılan Apple iPhone 5s serisinin Kredi Kartına 9 Aya bölünmesini “Bütçeye Zarar” olarak gören BDDK yaptığı düzenleme sonrasında Apple iPhone 5S modelinin Senetli Satış ile 3.600 TL’den 15 Aya Bölünmesine imkân sağlamış oldu.

Bu durumda kısa vadede olmasa da uzun vadede daha fazla borç, daha fazla ödeme ve daha hızlı çöküşün habercisi olacak gibi görünüyor.

 

Halk’da Şikayetçi, Firmalarda

Kredi Kartına Taksit olayını bitiren BDDK aslında bir darbeyi, Kullanıcılara vururken bir darbeyi de Küçük Esnafa vurdu.

Birçok alternatif yol üreten firmalar Taksit yapabilmek adına kırk takla atmaya başladı.

Hediye Çeki Sistemi ile ilk başlarda işlem yapan firmalar onun da yasaklanması ile farklı çözüm arayışlarına girmiş durumdalar.

Bazı bankalar %10 komisyon ile 9 veya 12 aylık taksitlere bölüm yaparken müşteriler bu işlemden yine zararlı çıkmış oluyorlar.

Senetli Satış Noktalarında ise %100’leri geçen kar oranları ile karşı karşıya kalan müşteriler Operatörlerde de 24 aylık Mecburi Kullanım süresine hapsolmak zorunda kalıyorlar.

 

Taksit Yasağına Rağmen Cep Telefonu Satışları Patlama Yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir