Tamamen Kablosuz Şarj Teknolojisi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor

Apple ve Samsung tarafından çalışmaları sürdürülen Tamamen Kablosuz Şarj Teknolojisi sayesinde günümüzde kullanılan kablosuz şarj istasyonları tarih olacak. Cihazı ilgili alana girdiği an şarj olmaya başlayacak.

Apple ve Samsung tarafından yapılan iki farklı patent başvurusu ile iki firmanın da bu alanda ciddi adımlar attığını görebiliyoruz.

Geliştirilecek olan teknoloji ile kablosuz şarj üniteleri üzerine telefonunuzu koymanıza gerek kalmadan ilgili şarj istasyonunun kapsama alanına girdiğiniz an cihazlarını şarj olmaya başlayacak.

Bu sayede de iş yerinize veya evinize her seferinde kablo ve adaptör taşıma derdinden de kurtulmuş olacaksınız.

 

Tesla Bobini ve Kablosuz Şarj

 

Yeni Teknolojilerin Birkaç Yılı Daha Var

Apple firmasının hazırladığı ürünün ortalama olarak 5 metrelik bir kapsama alanına sahip olacağı iddia ediliyor. Yani ilgili şarj ünitesini merkeze koyduğumuzda 5 metrelik bir yarıçapa sahip bir daire içinde kalan tüm cihazlar eğer destekleri varsa kablosuz olarak şarj olabilecekler.

Apple Kablosuz Şarj Teknolojisi

Samsung firmasının aldığı patent için henüz bir mesafe bilgisi paylaşılmamış durumda. Ancak bu ürünün de rakibinden aşağı kalacağını düşünmüyoruz. Bu sebeple de nu şarj istasyonu ile de 5 metrenin üstünde bir alanda telefonlarınızı şarj edebileceğinizi düşünüyoruz.

Samsung Kablosuz Şarj Teknolojisi

 

Telefon Üreticilerinin Geliştirmesi Sıkıntı Yaratacak

Bildiğiniz üzere günümüzde kullanılan birkaç kablosuz şarj teknolojisi var. Ancak en fazla tutulanı ismi verilen protokol. Bu noktada da aldığınız bir Qİ Kablosuz Şarj ünitesi ile Samsung, LG, Apple gibi birçok farklı firmanın telefonunu Kablosuz Şarj edebiliyorsunuz.

Ancak bu teknolojileri Samsung, Apple, Sony, LG gibi firmaların bağımsız olarak üretmeye başlamaları ciddi bir sorunun da ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yeni dönemde Apple kullanıcıları için ayrı bir şarj ünitesi, Samsung kullanıcıları için ayrı bir şarj ünitesi, LG için ayrı, Sony için ayrı, Asus için ayrı şarj üniteleri almak zorunda kalabilirsiniz.

Bu da daha fazla masraf anlamına geliyor ki bu ürünlerin pek de uygun fiyattan pazara sürülmeyeceklerini tahmin edebiliyorsunuzdur sanırım.

 

Kablosuz Şarj Teknolojisi

 

Sağlık Noktasında Soru İşaretleri Olabilir

Üretilecek olan Kablosuz Şarj Üniteleri devamlı olarak kendi kapsama alanları içinde elektromanyetik dalgalar göndererek cihazları şarj etmeye çalışacaklar.

Bir anlamda elektrik kablosuz olarak davada dolaşmaya başlamış olacak. Buna bağlı olarak o alanda yaşayan kişilerin farklı rahatsızlıklara yakalanma oranları da yükselebilir.

Bu noktada firmalar tarafından nasıl önlemler alınacak, Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin Sağlık Bakanlıkları bu teknolojilere nasıl yaklaşır, insan sağlığına bir zararları olur mu onu da zamanla görüyor olacağız.

Tamamen Kablosuz Şarj Teknolojisi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir