Tarihi Eserler Nano Teknoloji ile Korunacak

Tarihi Eserler Nano Teknoloji ile Korunacak

Dünyanın en büyük kültürel mirasları arasında bulunan Nemrut Dağı’nda bulunan heykellerin Nano Teknoloji ile korunması için çalışmalar başladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile ortak çalışma ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da projede yer alıyor. Kommagene Kralı tarafından yaptırılmış durumda bulunan ve tarihi, M.Ö 62 senesine kadar uzayan yapılar, özel olarak üretilmiş olan nano teknoloji bezler sayesinde, […]


Dünyanın en büyük kültürel mirasları arasında bulunan Nemrut Dağı’nda bulunan heykellerin Nano Teknoloji ile korunması için çalışmalar başladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile ortak çalışma ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da projede yer alıyor.

Kommagene Kralı tarafından yaptırılmış durumda bulunan ve tarihi, M.Ö 62 senesine kadar uzayan yapılar, özel olarak üretilmiş olan nano teknoloji bezler sayesinde, ağır şartların üstesinden gelebilecek. İki kurum arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda, bir protokol imzalanmış oldu. Heykellerin üzerinde mevsimsel koşullar nedeniyle ortaya çıkan çatlakların su ile dolması ve soğuk havada buz tutması sebebiyle, ciddi manda bir yıpranma oluşuyordu. Kil zerreciklerinin bu heykellerin içerisinde kristalleşmesi sonrasında, çatlaklar çok daha derinleşiyor ve zararı artıyordu. Nano teknoloji ile üretilen bez örtülerin, sıcaklığın dengelenmesi için önemli olduğu vurgulanıyor. Isı farkının korunması sayesinde kar ve yağmur suyunun bu heykellere zarar vermesinin de önüne geçilmiş olacak. Kültürel mirasın korunması açısından büyük bir adım olarak görülebilecek olan çalışmanın diğer kültürel varlıklar için uygulanıp uygulanmayacağını ise zamanla göreceğiz.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status